Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • Mihai C.

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Salutare.
Sper sa nu ma repet cu aceasta discutie, insa nu am mai gasit pe acest forum sa sevorbeasca despre probleme ale vopselei.
Am o Astra ST din 2019 si am vazut acum cateva luni vopseaua sarita/ciobita pe bara fata si pe manerul usii, iar zilele trecute am observat 3 umflaturi ale vopselei pe usa stanga spate ca si cum ar fi "inflorit" rugina dedesubt.
Unde a sarit/ciobit vopseaua s-a rezolvat printr-o vizita la reprezentanta. Pentru ultima problema urmeaza sa ma duc saptamana viitoare la constatare.

S-a mai confruntat cineva cu astfel de problema care mi se par de necrezut la o masina noua in 2020?


MODEL: Astra 2019
MOTOR: B14XFT
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
defect de fabricatie mai mult ca sigur...
  • silvester

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET/B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Vopseaua Opel pe baza de apa este foarte proaste.

Eu nu am umflaturi, in schimb tot plafonul este patat si, mai nou, am observat si cateva urme pe capota. Este incredibil cat de repede este atacat lacul, daca nu am sters gainat-ul imediat cum a aparut, deja dupa o zi am o pata in lac.

Am incercat sa reclam acest lucru anul trecut ca defect din fabricatie, masina 2018, si am primit negatie de la Opel. Mi s-a oferit in schimb, contra cost, revopsirea plafonului.

Tu poti incerca pe garantia anticoroziva daca intradevar este rugina. Eu la masina anterioara Peugeot 208 am schimbat usile fata din cauza unor urme de rugina in praguri.
  • Mihai C.

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2019

  • Mesaj Privat
De obicei spalam gainatul in decurs de 1-2 zile. Acum l-am spalat dupa o saptamana si mi-au ramas si mie urme de pete pe capota. Eu o dau de fiecare data cu ceara dupa ce o spal si credeam ca mai protejeaza si asta impotriva gainatului, dar se pare ca nu e asa. Daca chiar am umflaturile acelea de la rugina, ii pun pe garantie sa imi faca si capota. Ultima data mi-au reparat o zgarietura superficiala pe toata lungimea masinii.
Skip ads

  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
La o masina atat de noua e inadmisibil, partea nasoala e ca daca te rezolva dupa un timp iar iti apare rugina, ca nu stii ce au facut mesterii, vezi la astia cu mazde noi ce patesc, sunt cativa la care dupa 1-2 ani a reaparut rugina. De-asta sunt contra spalatorii de cartier unde iti baga jetul de apa si in fund. Ai avut niste fisuri in vopsea si de la umiditate s-a umflat.
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Lacul e in nota "clasei" , ecologia !.....metalul vopsit si lacuit rezista mai bine la excrementele de pasare ( max.24 h, dar daca masina e parcata "in soare" timpul se reduce ) , dar piesele din material compozit ( bara fata/spate, spoiler plafon ) rezista mult mai putin ca si timp ( max.3-4 ore, la fel faza cu soarele), asa ca trebuie curatate destul de repede ( de fapt, se si observa o foarte mica diferenta de culoare intre metal si materialul compozit , deoarece vopseaua "prinde" altfel pe acest tip de material)....pentru o protectie buna , ca sa nu zic "maxima", folosesc cu succes : https://www.pro-detailing.ro...-nano-p-1739.html
@Mihai C. , tind sa cred ca la tine e un defect de fabricatie !
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Salut ca un exemplu am avut un gainat pe masina din noiembrie pana in februarie, vopsea nemetalizata,2015 fabricatie, opel si nu a lasat nicio urma, masina fiind parcata, deci asta cu gainatii nu e o regula. Eu cred ca la baza stau microfisurile din lac, daca lacul e afectat se duce tot.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR