Ai uitat parola?

Atentie!

Discutiile despre uleiuri sunt mereu tinta vanzatorilor si distribuitorilor de uleiuri sub acoperire.

Luati recomandarile userilor ca atare.

Si fiti suspiciosi in special fata de userii care va abordeaza prin mesageria privata.

Facem tot posibilul pentru a le bloca accesul acestor indivizi.

Ne puteti ajuta raportandu-ne orice user care va trezeste suspiciuni.

— Echipa ClubOpel.com
  1. Home
  2. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • jupijohn

• Mesaje scrise: 449
  • Masina: Zafira Tourer B14NET din 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat in: 21 Mai 2014

• Mesaj Privat
Dar sub nicio formă să nu îl ții în motor mai mult de un an sau 10.000km
  • ahappyuser

• Mesaje scrise: 6,008
  • Masina: Vectra X17DT din 1997
  • Cont inregistrat in: 05 Apr 2010

• Mesaj Privat
EU unul nu o fac... dar hai sa-i vedem pe capitalistii astia ce si-au luat un Opel nou pe promisiunea cum ca schimbul de ulei se face la 30.000km. Astia si-au luat trotinetele astea noi ,,in rate,,.. pe promisiunea ca e asa cum producatorul spune ca e... Cum ca consumul de carburant e... ca schimbul de ulei e... etc ... adica ECO! oarecum cumva in perfecta conformitate cu vremurile astea pe care urma sa le traim.
  • jupijohn

• Mesaj Privat
Dacă ai fi citit posturile anterioare, ai fj observat că, deși mă încadram să schimb uleiul la mai mulți km, nu am făcut-o. Vreo 13.000km a fost aroganța maximă la primul schimb de ulei...
  • flavius2308

• Mesaje scrise: 27
  • Masina: Corsa Z10XE din 2001
  • Cont inregistrat in: 24 Oct 2013

• Mesaj Privat
GM se foloseste si in Germania la masinile Opel. Oare nemtii astia atat de ingusti la minte sunt sa isi distruga masinile cu GM-ul asta?
  • jupijohn

• Mesaj Privat
Da. De la butoi... Numai in Olanda mi-au pus dexos 2 si voiau sa bage 4.5 litri in loc de 4
  • flavius2308

• Mesaje scrise: 27
  • Masina: Corsa Z10XE din 2001
  • Cont inregistrat in: 24 Oct 2013

• Mesaj Privat
Eu am pus atat GM cat si Aral Dexos 2. Nu am observat nici o diferenta intre ele. Motorul merge la fel, de consumat consuma la fel. Parerea mea e ca totul tine de timpul la care schimbi uleiul.
  • jupijohn

• Mesaj Privat
Mie nu mi-a consumat niciun motor pe benzină ulei... La Zafira înainte de primul schimb am avut 250ml mai puțin, dar după aceea nu a consumat nimic.
  • iulius

• Mesaje scrise: 1,752
  • Masina: Insignia din 2019
  • Cont inregistrat in: 09 Jun 2004

• Mesaj Privat
haide sa nu luam motorul de 1.4 sau modelul Zafira, Corsa ...etc drept etalon. astea nu vad tara mama (Germania) decit pe planseta de proiectare..
Hai sa vorbim de gama de top si sa vedem ce uleiuri foloseste.
ce mi se pare mie de ras este faptul ca la masini cu 200k si 15-20 de ani se mai oarta discutii referitore la ce ulei sa folosesti ca sa nu mai consume.
hai sa fim seriosi.
am vazut ca se face apologia VW .
pai este de notorietate teapa ce au dat-o cu motoarele din ultimii ani care au un consum urias de ulei dat de producator si nu ai ce sa faci ca este chestie de prroiectare a motorului.( alea de 1.2 , 1.4 ...etc cu 200-300HP)
Cum sa scoti atata putere dintr-un motor de 1.2 ?
  • jupijohn

• Mesaj Privat
Eu nu dau un etalon, ci exemple concrete...
Iar din benzinarele pe care le-am avut, niciuna nu a consumat ulei după bunul obicei VW (doar că ale mele nu au fost VW). Cred că mai contează și cum mergi cu ele...
  • cristidb

• Mesaje scrise: 1,114
  • Masina: Astra Z16XER din 2007
  • Cont inregistrat in: 03 Mai 2007

• Mesaj Privat
Eu am facut 170 000km in 13 ani si in timpul asta am pus un schimb mobil1 si unul wolf. In rest GM Dexos 2, schimbat la 10 000km. Motorul nu consuma ulei si nu are probleme. Cu ocazia schimbarii garniturii de la capacul chiulasei si reetansarea baii de ulei, am putut sa vad si cat de curat e. Era putina negreala, dar nu strat de mizerie. N-am avut ce curata, doar am dat cu putin spray pe baie. Concluzia mea e ca uleiul e bun.
  • ilie71

• Mesaje scrise: 37
  • Masina: Astra z16xe din 2002
  • Cont inregistrat in: 25 Feb 2011

• Mesaj Privat
Astra G z16xe 2002 , 246.000 km ulei folosit GM 5w30 dexos 2 . Motorul merge perfect , fara zgomote sau batai , test compresie cu motorul cald si pedala la fund 14,8 - 15 -15- 15 bari . Consum ulei 800 - 1000 ml la schimb de 10.000 km . Turatie maxima aprox 4000 rot/min .
  1. Home
  2. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Intra si tu in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Solutii la probleme tehnice
check Mai putine reclame
check Intalniri locale
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata

CO+FB CO+FB grup CO+YT CO+IG CO+TWTR