Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • florin dunca

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
am uzate pe interior cauciucurile pe spate la vectra 2001
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Puntea stramba?
  • lucio

  • Mesaje scrise: 783
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2008

  • Mesaj Privat
vezi ca pe fiecare partea a puntii este un surub care il desfaci si pui cele doua roti sa fie in paralel in general cea din stanga se deplaseaza mai in fata spre portierele din spate sa iti dau un exemplu ...vezi ca iarna daca mergi asa cu ea si prinzi pe gheata ai sa zici ca ai tractiune spate Very Happy
  • deleted-8071

  • Mesaje scrise: 414
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Am avut si eu la fel..asa cum a zis lucio se regleaza..dar oricum va trebui sa schimbi si ceva bucsaraie !
Skip ads

  • adishoru

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
In concluzie, se poate face reglajul geometriei si pe puntea spate?
Pt ca aceeasi problema o am si eu
  • lucio

  • Mesaje scrise: 783
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2008

  • Mesaj Privat
da se poate ..este un surub de 17 mi se pare, iti trebuie o tubulara tare desfaci surbul bineinteles masina suspendata masori distanta dintre roata si prag sa fie aceaisi distanta si intr-o parte si alta ...dupa aia desfaci surubul ii pui putin Loctide si il strangi astepti s ase usuce Loctidul si gata faci o tura ....Smile aceasta problema se datoreaza gropilor ceea ce fac sa oboseasca suspensie ....cel putin eu nu am vazut in viata mea la vreo masina sa pot sa reglez puntea spate asa cum vreu eu ....asta e boala Opelului Vectra B
  • deleted-8071

  • Mesaje scrise: 414
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Hmm Loctite ....nu prea as recomanda.....eu am pus la surubul care fixeaza stergatorul dupa luneta si acum nu-l mai pot desface sub nici o forma.Am dat si cu WD40 si degeaba.
  • lucio

  • Mesaje scrise: 783
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2008

  • Mesaj Privat
da loctite e bun pai poate asa nu se mai dregleaza in fine si eu am avut un B si l-am reglat si l-am dat cu Lotite dar imediat dupa ce i-am asezat putea am vandut-o si nu am mai vazut efectul daca s-a mai dereglat sau nu...in fine mie mi-a facut o chestie urata pe autobanda in austria cand ningea aveam 160 km cam asa si din cauza ca puntea mergea cas roata dreapta a pierdut aderenta pe o portiune de polei si si spatele a luat razana ma tras spre parapet intr-un final am reusit sa o redresez si imediat dupa incident pe lnaga orasul Linz am pus 2 cauciucuri de iarna Michelin Alpin am crezut ca asta e cauza dupa aia am mers si am vazut ca tot are tendinta sa fuga spatele binetinteles acum mergeam la viteze de pana in 120 si cand m-am intors in Romania am dus-o la un bun pieten mecanic si mi-a spus sa verific daca rotile de pe spate sunt paralele zis si facut si am observat ca roata din stanga era impinsa in fata cu 4 cm! si dupa aia am pus-o pe elevator si am observat ca are un surub care poate aseza roata
Skip ads

  • deleted-8071

  • Mesaje scrise: 414
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Asta stiu ca am patit-o si eu iarna trecuta...la orice viraj eram in derapaj indiferent daca aveam 20Km\h sau 50..cu toate ca per total ma distram de minune..dar a trebuit sa o rezolv ca a dat sotia in borduri pana la urma.

Dar la mine era problema doar de aliniament rotile mele calcau practic doar pe interior..cauciucurile in 25 de mii au fost tandara ca nu am observat.Asta e.Succes baietilor cu reparatia...dar tot nu le-as recomanda Loctitu ca sa nu aiba probleme pe viitor
  • lkn

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Cea mai buna solutie e sa faci un reglaj al geometriei la un service care face pe toate 4 rotile
  • adishoru

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
si apropo de cauciucuri uzate, ca mi-am adus aminte, mie imi uzeaza cauciucurile naspa rau, in forma de ou, daca merg cu 20 km/h, fac ca tractoristii, imi salta masina in sus si in jos, iar mai sus de 120 km/h nu merg ca nu se stie... Se pare ca ar fi o problema de telescoape? Voi ce ziceti? Am uitat sa mentionez ca problema o am pe rotile spate.
  • florin dunca

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
multumesc tuturor pt sfaturi "am fost la un atelier si am reglat convergenta la toate rotile" sper sa fi rezolvat problema
Skip ads

  • JohnBranch

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Si eu am cauciucurile tocite pe interior pe puntea spate la vectra B2. Imi poate spune cineva ce/cate bucse trebuie sa schimb ca sa pot face geometria?
  • marian dinu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2002 Z16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Stie cineva Unde este situat acel șurub ?
Ca si pe mine ma dispera problemã asta
Multumesc anticipat!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR