Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • SCatalin570

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Salutare. Am cumpãrat de curând acest model. Problema apare atunci când nu sare de 160km/orã, desi motorul e "tânãr", 140 mii de km (in speranta cã ei sunt reali) . Ma pregãtesc sa-i fac schimbul de ulei, cu Motul 6100 Synergie+ 10W40 la sfatul mecanicului. Tot el m-a linistit spunându-mi ca e normal sa prindã doar atât, fiind un fel de protectie sa nu-i sparg motorasul.

Mai am niste prieteni cu acest model, unu are pe benzina si-mi spune ca nu e normal, al lui ia 200, celalalt diesel, cu 101 cai si spune la fel.

Ma intereseazã deoarece ma pregãtesc sa plec în Germania cu el, si vreau sa ma asigur înainte. Acum i-am fãcut si comanda cu filtrele de la Bosch, aveam si varianta Mann, dar la fel, mecanicul zice sa mergem pe Bosch.


Am mai observat încã o problema, si anume CLAXONUL. Merge cu intermitente, adicã, când merge când nu merge. Nu am reusit sã-mi dau seama care-i smecheria cu el.

Voi ce pãrere aveti? Multumesc!


MODEL: Opel Astra H 2004
MOTOR: Z17DTL
Skip ads

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Eu am o parere foarte buna. 8500Km pe an, poti sa spui ca este noua.
O alta treaba foarte buna, este aceea ca a rezistat cu brio unor teste de stres, in conditiile in care nu are revizia facuta, nici macar uleiul schimbat si ma gandesc ca nici distributia.
Foarte bine s-a comportat si in turatii mari. fiind varianta cu puterea mai mica si deasemenea cuplul mai mic, ma gandesc ca are si o cutie mai scurta, (5 trepte, presupun, nu stiu ... nu am cunostinta).

P.S. sper ca s-a inteles ca tot ceea ce am scris, era o gluma.
Nu pot sa spun nimic legat de fondul discutiei, pentru ca nu vreau sa scriu ceea ce gandesc, ca sa nu fiu nici rautacios, nici sa supar pe nimeni, spun doar ca NIMIC din ceea ce am citit, nu este ok.
Poate doar treaba cu claxonul, care este discutata pe larg si aici, pe forum.
  • IonutN

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut,
Pentru ulei aici : https://www.oelberater.de/masina
O zi buna
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Cu mecanicul am eu o problema: nu recomand sa pui ulei 10W...
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
SCatalin570 a scris:
Mai am niste prieteni cu acest model, unu are pe benzina si-mi spune ca nu e normal, al lui ia 200, celalalt diesel, cu 101 cai si spune la fel.
MODEL: Opel Astra H 2004
MOTOR: Z17DTL



Stai ca eu nu am inteles: tu ai un prieten care are motor de 1.7 dizel pe benzina?

Intr-un registru mai serios, tu cu un motor de 80 CP vrei sa prinzi 200 la ora? Glumesti, nu?
  • Mihai.P

  • Mesaje scrise: 332
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Z17DTH de 101 cp are viteza maxima conform manual 182km/h. Vinde si ia alta marca, sa ai ce discuta cu prietenii. Cu asta te poti lauda doar cu consumul.
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Y17DTL Corsa C (masina fiului meu), am prins 170 km/h (am poza in telefon ) si are doar 65 cp Very Happy
Am facut asta doar sa o desfund pana sa ajung cu ea la RAR, mi-au iesit noxele mai mici decat la Z18XE Very Happy
  • Florin20

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Și eu am prins 200 km/h cu Vectra 1.9cdti-120cp. Dar viteza pe GPS și bc-ul ascuns era de "doar" 187km/h.E drept ca eram în treapta a 6-a și nu aveam nici autostrada prea libera în Ungaria.
On topic:
Pãrerea mea este ca nu prinde mai mult pt ca nu are de unde, atâția cai putere ai, atât prinde. Fa remap dacã merge și atunci poate, poate. Eu unul nu as pleca în Germania cu o mașinã nepusã la PUNCT. Dacã te lasã pe drum o sa fie NASOL.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,661
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Nu e nicio vitejie... Si cu Vectra B hatchback Y20DTH de 101cp din 2000 ,,s-a prins viteza fantastica de,, ...200km/h pe autostrada, cu 4 persoane in masina, pe timp de ploaie, moment cand au fost opriti de radar. Politia : Stiti cat ati avut la ora? Proprietarul... Nu stiu, poate vre-o 160km/h... Politistul : Pe naiba, ati avut 200km/h! Proprietarul: nu cred, nu cred ca e posibil... Politistul: Ba e! ca am si eu am una la fel si am vazut ca face 200km/h, deci e garantat! Si-asa ca a platit omu' amenda, caci atat a avut cu ea cand l-au prins cu radarul. Vectra B 101CP, motor Y20DTH.

La Astra H cu motor Z17DTL si 80cp, daca ai si caroserie break care nu are un Cx prea bun... cam 164km/h e maximul cat poate ea. Evident, atunci cand e noua... ca e mai greu pe urma cand motorul aduna ceva uzura pentru un numar de km cu 5 zeroruri dupa prima cifra.

L.E:
Si inca ceva... sa bagi un ulei cu norma 10w40 intr-un motor de ISUZU ce are sub 300.000km in bord... inseamna doar ca-ti bati joc in mod constient de ingineria japoneza ce-a fost implementata in acest motor (in materie de structura chimica de bloc/segmenti/cuzineti, deja testata cu succes de aproximativ 14ani!). Doar am observat ca asa e si in viata... prorietarul de masina ,,se potriveste,, cu mecanicul intotdeauna, doar atunci cand incepi sa citesti si sa intelegi mai mult despre motoare vei gasi si mecanicii ce au citit si au inteles mai mult despre ele si stiu ce e cu ele. Defapt asa e si cu viata, ea ti se dezvaluie (in maretia ei) doar pe masura ce-o traiesti (ca sa intelegi ce e de inteles din ea..).

Documenteaza-te mai mult si vei gasi mecanici mai buni, e doar selectia naturala ce se manifesta in acest fel.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR