Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • CGosman470

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2020

  • Mesaj Privat
Cu respect tuturor opelistilor!
Masina din titlu am achizitionat-o de noua de la reprezentanta Opel din Bacau in martie 2008.

De ceva timp (aproximativ 2 ani) am observat ca, consuma ulei (400ml la 3.000km) si apoi din ce in ce mai mult dar nu exagerat. Folosesc acelasi ulei de cand am luat-o, adica 5w30 de la GM. Schimburile facute la timp, aproximativ la 10.000km. Am masurat compresia, urmand indicatiile de la dvs si am asa: la 6-8 rotatii ale motorului = 15.5bar, iar la 10 rotatii = 16.5-17bar.

Ce parere aveti si care sunt totusi valorile normale la z14xep (vazusem ca la z12xep e undeva la 14-16 bar).
Nu am pierderi de ulei, toba are un praf negru subtire.
Banuiesc semeringurile.

Multumesc!


MODEL: Astra G
MOTOR: 1.4 z14xep
  • as3dyum

  • Mesaje scrise: 1,044
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2006 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Bine ai venit in club!
Opel consuma ulei pentru ca asa vrea el. Nu schimba vascozitatea dar schimba uleiul GM.
Eu, personal, as pune Motul 5w40 Clean.
Daca ai de gand sa schimbi simeringuri supapa probabil, si repet probabil se va diminua consumul de ulei dar nu il vei anula, garantat.
Drumuri bune!
  • tomariscom

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2013

  • Mesaj Privat
ULEI MOTOR MOTUL 8100 X-CLEAN EFE 5W30 . DE 4 ANI MERG CU ACEST ULEI SI VARA SI IARNA. LA 10000 KM CONSUMA CAM 200 Gr. POATE AM EU NOROC CU MOTORUL DAR SA STII CA O URECHESC DE II MERG FULGI. AM 200.000 KM IN BORD. DRUMURI BUNE
  • CGosman470

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2020

  • Mesaj Privat
Va multumesc pentru urarile de bun venit si pentru sfaturi.Da,la simeringurile de la supape m-am gandit ,dar pana la ele o sa schimb calitatea uleiului.M-ar interesa totusi valorile normale ale compresiei la acest motor si presiunea ulei masurata la cald si la rece.Parca 2 la cald si 4-6 la rece ,dar nu sunt sigur.Stima.
  • CGosman470

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2020

  • Mesaj Privat
Domnul Dan Cuciureanu ma poate ajuta cu un raspuns?Multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR