Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
Solutie
  • CBoclajc

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2020

  • Mesaj Privat
Bunã colegi, am martorul cheie cu masina aprins in bord si gãsind rezultatele pentru codurile de eroare am atasat niste poze care descriu care ar fi problema, va rog dacã puteti sa ma ajutati cu informatii unde ar trebui sa ma uit si ce anume sa verific... Multumesc anticipat!


MODEL: Astra 2006
MOTOR: Z13DTH

Aceasta discutie are un raspuns marcat ca solutie la problema expusa.
Sari direct la Solutie

Skip ads

  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salut,

uite mai jos ce inseamna erorile si ce sa verifici, scrie in tabel.

Totusi eu as verifica prima si prima data filtrul de particule (DPF), si daca acolo e in regula tot abia apoi as verifica senzorii de care scrie in tabel.

Eu cred ca DPF este infundat iar senzorii asta transmit catre ecu (valorile transmise sint in afara normalului).


  • CBoclajc

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2020

  • Mesaj Privat
Atunci crezi ca ar trebui sa ii fac o regenerare forțatã?
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
nu stiu cit de mult ajuta (nu ma pricep deloc la mecanica), eu m-am gindit in primul rind la dpf din logica, mie asa mi s-a parut ca ar face daca ar fi ceva acolo.

daca crezi ca nu strica poti face o regenerare fortata si sa vezi daca se schimba ceva, dar mai intreaba despre asta si pe altii mai priceputi.

daca erorile persita dupa ce esti sigur ca la dpf e totul in regula (poate isi revine dupa regenerare sau poate il schimbi) atunci putem trece la verificarile celelalte elctrice, daca vrei.

Mai asteapta si alte pareri.
Skip ads

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
In primul rand, ti-ar trebui o interfata de diagnoza ceva mai serioasa, eventual si cu meniu original, nu tradus de Lenin.
Poate a fost ceva accidental, unele erori pe "antipoluare" chiar daca nu se mai manifesta, lasa urme (bec aprins).
Eu as proceda asa:
- Vazut ce erori apar, urmarit parametri in timp real, legati de acele erori;
- Tras concluzii la o prima vedere;
- Sters erori;
- Condus masina;
- Scanat iar de erori, si vazut care reapar;
- Urmarit cu atentie parametri legati de acea/acele erori;
- Tras concluzia finala si apucat de treaba.
  • CBoclajc

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2020

  • Mesaj Privat
Eu din câte mi s-a spus când am cumpãrat-o are dpf anulat dar partea interesanta e ca tot face simptomele de regenerare
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Si noua ne-ai dat un test, sa vezi daca ne prindem? Smile (eu nu m-am prins, altfel sigur nu interveneam).
Aia nu se cheama anulare, in cel mai pasnic fel, poti sa ii spui "mãtrãșire".
Mergi la cineva care se pricepe si are si cu ce. Mai ales problemele facute de altii, nu se rezolva de la distanta.
  • CBoclajc

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2020

  • Mesaj Privat
Sebage m-ai înțeles greșit, sunt pe din afara la mecanica, am cerut doar niște sfaturi și ajutor, dacã dpf e scos atunci ce poate fi problema..
Skip ads

  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Ar fi trebuit sa spui de la inceput si faptul ca ai dpf anulat (sau crezi ca il ai anulat), asa ar fi fost corect.

Anularea dpf nu se face oricum si de catre oricine, daca nu e facuta bine poate da erori (poate chiar de genul celor pe care le ai tu).

Nici nu ar trebui anulat dpf, sub nici o forma, ci inlocuit, stiu ca e scump, dar asa e bine.

Fiind anulat dpf nu stiu ce sfat sa iti mai dau. Eventual pus unul nou in loc si citite eventuale erori cu tester dedicat - @sebage are dreptate cind zice ca trebuie tester serios, dedicat opel, nu orice tester.
  • CBoclajc

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2020

  • Mesaj Privat
Atunci îmi cer scuze ca nu am specificat, nu știu dacã e anulat dar în orice caz de 4 luni circul cu ea și nu am avut probleme, nu înțeleg dece acum, și dacã va pot întreba unde e situat sa vad dacã e acolo
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
citeste ce am gasit mai jos

https://www.google.com/url?c...S2T1ZzWvSRG3ojydt

incearca sa mai gasesti subiecte despre dpf la z13dth, vezi ca ai functia "cauta", sus in dreapta paginii, unde e lupa aceea.

in link vorbeste la un moment dat despre eroarea 1902, tu ai 1901 dar sint apropiate si fac referire cam la acelasi lucru.
  • CBoclajc

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2020

  • Mesaj Privat
Salut colegi, pana la urma am rezolvat problema, mașina are dpf, am schimbat senzorul diferențial și pe tester tot apãrea eroarea, menționez ca a fost un tester Bosch, am ridicat mașina sa vedem furtunasele de cauciuc ce merg spre dpf, totul era ok, când am luat multimetru și am mãsurat conectorul pentru senzor am observat ca nu ies mãsurãtorile, dupã o analiza mai atenta niște fire erau roase de vreun șobolan probabil și unul s-a rupt, au fost înlocuite și reparate, dupã ștergere eroarea nu a mai apãrut și acum totul e ok, menționez ca firele au fost probabil roase cu mult timp în urma având în vedere ca mașina a stat la dealer luni bune pana am cumpãrat-o.Multumesc pentru sfaturi totuși și ajutor
Skip ads

  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Bine ca ai rezolvat.

Drumuri bune.
  • CBoclajc

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2020

  • Mesaj Privat
Asemenea, multumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR