Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X
  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor. Cum aceastã pandemie nu cred ca se va termina nici la anul, am decis împreunã cu familia (fata mea este super incantata) sa achiziționãm o rulotã second-hand si sa o legam la GLX-ul nostru. Astfel ne vom putea face concediile chiar si in aceste condiții. Si pe lângã asta, chiar si fara pandemie, am putea sa plecam mai des in weekend-uri prin diferite locuri atât de frumoase din țara noastrã. Am gasit destule rulote la vanzare pe olx si autovit dar sincer nu ma pricep lance tip de rulotã sa luãm ca sa fie compatibila cu GLX. Am citit pe net ca trebuie ca rulota sa fie relativ nouã, ca numai acestea au can-bus, asa cum are si GLX. Este adevãrat ? Pentru ca cele noi sunt foarte scumpe. Nu se poate face nimic pentru a adapta mufa masinii la mufa mai veche a rulotei ? Mai sunt si alte criterii pe care trebuie sa le iau in considerare cand cumpar rulota ? Mulțumesc mult pentru ajutor.


MODEL: Grandland X 2020
  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
S-a mai discutat.
GLX poate tracta orice remorca sau rulota. Instalatia electrica a carligului de remorcare are o mufa cu 13 pini. Rulotele au de regula tot mufa cu 13 pini iar remorcile au mufe cu 7 pini. Un adaptor 13-7 nu costa mai mult de 70 ron.
Singurul aspect de luat in seama este masa rulotei. GLX are o masa remorcabila de 650 kg pt remorci fara instalatie de franare....maximul e de 1250 kg.
  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos pentru informatii. Ar fi fain sa se posteze aici poze cu rulotele pe care le folositi la GLX-urile voastre. Noi acum suntem in proces de cautare a unei rulote si sincer sunt atatea variante incat nu stiu ce sa aleg, mai ales pe partea tehnica. Si mai am o nelamurire: ce tip de rulota este recomandata pentru un GLX cu motor benzina, 1.2 cu cutie automata? Nu as vrea sa omor masina pe drumurile din munti. Ar fi super daca ati posta macar numele rulotei voastre ca sa stiu ce sa caut pe olx/autovit. Multumesc inca o data.
  • DanX

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Daca nu ai gasit intre timp, cauta aici :
https://www.facebook.com/groups/473096039696367
https://www.facebook.com/groups/633277966809315
Poti intreba, cere sfaturi, apoi alege ceva potrivit.
Bafta !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR