Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • ghita_49

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2009

  • Mesaj Privat
As vrea sa instalez o camera de bord incoroporata in oglinda retrovizoare.Am vizionat cateva video de pe YouTube,nu sunt prea lamurit in :
-priza de bricheta am una,deranjeaza daca pun un"stecher"dublu sau chiar triplu
-ce camera sa cumpar,buget am 1000 lei
-daca camera din spate ii la ochii"curiosilor"si o vor rupe sau fura ?
-nu prea pricep cum sa pozez cablurile.Ii necesar sa apelez la un atelier electric auto ?
Poate practica unora dintre dvs. ma va lumina si pe mine.Multe multumiri.

Am mai citit pe net ca nu-i prea de mare folos camera din spate.Atunci mai ca as renunta,sa las numai camera fata.Oricum,ma bucur de parerile dvs.



MODEL: Opel Corsa CZ12XE-camera de bord
MOTOR: camera de bord
  • IonutN

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut,
Eu am asa ceva : https://www.ebay.com/itm/4K-...K%7Cclp%3A2334524
Poate te ajuta

O zi buna
  • sicka

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Salut!
Bugetul de 1000 de lei e foarte mare pentru o camera auto, mai ales in cazul in care, cum zici si tu, te astepti sa fie furata (desi nu se intampla).
Eu am un SJCAM 4000 pe fata si un xiaomi 70mai pe spate. Camera din fata este legata la bricheta masinii, iar cablul trecut pe sub presul de la pasager (dar in fata presului, unde nu calca chiar atat de tare), apoi prin chedere pana langa parasolar, apoi infasurat pe parasolar, dat de doua ori peste suportul oglinzii si apoi in camera.
Camera din spate este legata la un usb din consola spate, apoi tot pe sub pres, prin cheder pana in camera in spate (pe luneta am lipit cablul de geam, cat mai aproape de margine, intr-o zona aproape invizibila).

In 6 ani de zile n-a atentat nimeni la camera (inainte aveam montata pe logan o caramida de camera - Vico Marcus 1 care era foarte evidenta din afara masinii).

De doi ani am camerele mentionate mai sus pe Astra si n-am avut nicio problema. Am mai avut un sistem de alimentare a camerelor in felul urmator: in bricheta masinii, un triplu cu cablu in care sa infigi alimentarile camerelor si apoi acel triplu il arunci in spatele scaunului de la pasager (metoda merge doar daca ai un scaun de copil acolo, ca in cazul meu, sau stii ca nu urca nimeni acolo sa-ti agate firele).

Poti sa iei o camera care sa se demonteze usor din suport si sa-ti ramana doar suportul in masina, daca ai teama ca iti sparge masina.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR