Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Crossland X
  • SMehedintu538

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2020

  • Mesaj Privat
Salut prieteni cer și eu un sfat la cei cu pricepere am schimbat uleiul la un crosland x pe benzina și mi-au pus ulei dexos 2 eu le-am spus sã-mi punã dexos 1 gen 2 dar au spus cã merge și asta la benzina nu știu ce sã fac sã-l dau afara sau sa merg cu el având în vedere cã am și o turbina pe motor mã gândesc sã nu fac mai rãu acest ulei dexos 2 este pentru dizel dar are aceiași 5w30
Skip ads

  • tezcan

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Arad
  • Masina: Crossland X 2020 HM05
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor,

In plina criza/pandemie am achizitionat un Crossland x 1.2 Benzina 83 CP ( stiu ca multi vor zice ca este prea mic motorul dar eu am un stil de condus foarte economic/batranesc Smile si pt. nevoile mele este perfect )

Dar am o intrebare : aceasta motorizare are filtru de particule ? ( nu sunt expert, ma refer la filtrul acela care are ciclul ala nenorocit de regenerare si nu ai voie sa opresti masina din contra trebuie sa mergi si cu minim 60km/h )

Multumesc
  • Adrian03

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Stie cineva dimensiunile (interior / exterior) la acele capacele centrale la janta aliaj (17 inch) pentru Opel Crossland X ?

Vad ca sunt pe mai multe dimensiuni, 44 mm, 55 mm, 59 mm ...

Multumesc
  • alex giani

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Decât Crossland x mai bn Mazda cx 30 skyactiv g.
Skip ads

  • ews

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Timis
  • Masina: Crossland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2019

  • Mesaj Privat
La pret aproape dublu.
  • alex giani

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2016

  • Mesaj Privat
20000 de euro varianta plus mild hybrid ,o am de 3 saptamani .
  • ews

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Timis
  • Masina: Crossland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2019

  • Mesaj Privat
23390, fara optiune de culoare sau alte pachete. Discount maxim la dealer 1200E, si inca 2000 rabla + hibrid. Deci da, un pic peste 20000.

Doar ca un Crossland X 1.2 130 CP in echipare Innovation poti sa il iei dupa discount si "rabla" la vreo 15.500, in doua culori, roata de rezerva mica (Mazda are kit de pana), podea dubla portbagaj, bancheta spate culisabila.

Ambele sunt aceeasi clasa, crossovere, Mazda vine cu G150 deci 20 CP in plus la capitolul motor, care e aspirat. 235 Nm la Opel, 210 parca la Mazda, disponibili la 4000 rpm vs 1750-3500 rpm la Opel.
Mai are niste chestii peste Opel, dar daca le pui pe alea la Innovation, ajungi tot cam pe acolo cu pretul, de ex.: pilot automat adaptiv, senzor de unghi mort, franare automata de urgenta. Finisaje mai bune la Mazda. Scaune reglabile manual la ambele, la Mazda electrice doar cu "Luxury" (1500E), la Opel cateva sute de euro diferenta. HUD la Mazda by default, doar in pachet la Opel. Si asa mai departe.

Daca vrei dotari de bun simt la bani mai putini, Opel. Vrei finisaje mai bune si ceva mai multe gadgeturi, Mazda, dar dai bani mai multi din start. La 20k cred ca pui cam tot ce e posibil pe Crossland, mai putin cutie automata. Doar ca poate fi loto pronosport cu cutia manuala in 6 trepte, cum a fost cazul meu si a altui (fost) posesor de Crossland de aici. Garantia e apa de ploaie, atitudinea in service e deplorabila. Nu stiu la Mazda cum o fi.
  • alex giani

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2016

  • Mesaj Privat
La început am vrut astra k și pt a avea cel puțin dotãrile pe care le aveam pe vechiul h trebuia sa achiziționez tot felul de pachete cu tot felul de dotãri inutile, plus ca numai navigatia interilink era 1900 de euro .Una peste alta masina ajungea la 25000 iar cu discount o scoteam pe la 22000.Cu 20500 am luat mazda cx 30 plus, skyactiv g ,6mt care a avut un pret de 23500 euro din care 3000euro rabla și discountul lor.Ca sa nu zic ca dacã luam o mazda 3 plus o scoteam în 19500 ,deci pana la 22000 pe un k in 3 cilindrii cu tot cu discount era cale lunga .


Ultima modificare facuta de alex giani la Mar 02 Jun, 2020 8:32 pm
Skip ads

  • alex giani

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Fãrã pachete luxury ,stil ,sound și cel de siguranțã cu monitorizarea stãrii șoferului .La culori am optat pt rosu.La luxury era piele scaune electrice și trapa parcã iar la stil oglinda fãrã rama ,geamuri fumurii și faruri ful led matrix ,în varianta plus vin cu led adaptive automate pe faza lunga și scurta însã cu poziții pe bec incandescent ,sound 12 difuzoare bose în loc de 8 standard ,la bose vine și cu subufer dar micșoreazã din volumul portbagajului.În rest masina e plina de tot felul de obtiuni, iar hud-ul proiectat direct pe parbriz Îți dã senzația ca stai intr-un avion de vânãtoare.
  • ews

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Timis
  • Masina: Crossland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Culoarea rosie este 750E, deci e ceva peste 24000 un Plus rosu. Subwooferul Bose nu-ti ia din volumul util al portbagajului pentru ca este in spatiul de sub podea. Optionale nu-s prea multe, are deja din varianta de baza destule, in rest poti pune sound, safety, luxury si style. Plus trapa daca vrei, dar numai cu luxury. Finisajele interioare mai bune la Mazda, la Opel prea mult plastic si destul de plictisitor daca nu iei tapiserie Florey/Jet Black sau piele. HUD-ul pe parbriz e util, putin obositor la ochi, dar e si chestie de reglaj si acomodare. Chiar avion de vanatoare nu e Smile
Pozitia la volan in Mazda e buna, scaunul e comod, dar la drivetest am condus doar urban si vreo 4 km de centura. Nu mi-au placut si nu-mi plac scaunele de piele: ori alunec pe ele, ori ma lipesc de ele.
Nici in Opel nu stau rau. O comparatie mai buna o sa fac cand vine GT Plus-ul si-l duc pe aceleasi trasee ca si Crossland X-ul. A, ca si consum pun pariu ca nu sta mai bine decat Opelul, eventual urban, unde mai merge cativa zeci de metri pe baterie.
  • Magistru

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Crossland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2020

  • Mesaj Privat
Salut , in urma achizitiei recente ( 04 .2020 )opel crossland x/ enjoy de 130 cp. doresc sa ma alatur discutiilor voastre ...
Anterior am detinut un logan diesel 13 ani (92 mi km) fara probleme pe care chiar l-am si vandut si de care ma cam plictisisem.
Ca nota generala la achizitionarea masinii mi-am raspuns la 2 intrebari ; la ce o folosesc si de cati bani dispun ,limitand astfel o parte din multitudinea de oferte .
Pentru ca nu mai sunt la prima tinerete am preferat o pozitie putin mai inalta si comoda a scaunului implicit a masinii, rezolvat cu acest crossover.
Am curtat si alte marci ( ford ,suzuky,hiundai ,renault ) apropiate cost (pana la 15 mi E) si calitate. . Aceasta a fost oferta GTT la 14mi,cu dotari multiple.
Cu experienta de pana acum va pot spune ca este o masina sprintena se adapteaza bine orasului agomerat si chiar si calatoriilor in afara.
Ca minusuri pot evidentia ;spatiu redus pasageri spate(nu e cunfortabil pt. 3 pers.),portbagajul care se limiteaza la o valiza tip troler si ceva genti . La aceste capitole loganul era cu mult deasupra...Ce mai pot adaoga limitarea dimensiunilor la anvelope (195/60/16 )asa cum e prevazut in carte ! exista si varianta pe 17' dar era bine daca venea cu aceasta echpare,altfel este o cheltuiala suplimentara . In rest pana acum nu am avut probleme.
Daca a folsit cui-va istoria mea ,ma bucur .
  • MCodrin840

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2023

  • Mesaj Privat
Imi puteti spune la opel crossland pt cureaua de distributie cat ofera garantie opel romania ?si in caz de nu apuca 50 000 de km cine suporta inlocuirea?va multunescc!
Skip ads

  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
S-a scris mult despre curea. Un search e indicat. Desi acest tip de problema nu e chiar rar, un procent f mic de utilizatori se confrunta cu el....deci nu e de speriat ci de avut grija.
Rezumatul e ca indiferent daca masina e sau nu in garantie Opel suporta costul inlocuirii curelei daca aceasta prezinta uzura prematura cu risc de rupere sau genereaza erori specifice, in limita a 100k sau 6 ani, DACA utilizatorul a respectat perioadele de service si a folosit produsele cerute de Opel. Stiu posesori care in 50.000 au schimbat deja 2 curele pe garantie.
E clar ca exista o problema de proiectare, posibil dublata de defecte de productie dar si combinata cu un mod gresit de a folosi si intretine masina.
Ce aveti de facut?
Mergeti la un dealer sau service autorizat care sa va verifice cureaua, lucru posibil prin aspectare, adica se observa fisuri sau crapaturi, dar si prin folosirea unui aparat care verifica daca cureaua are o latime eronata. Daca totul e inca ok, respectati urmatoarele:
Alimentati cu 98
Nu conduceti subturat
Schimbati uleiul si bujiile la timp si cu produsele recomandate.
Daca ati avut inspiratia sa renuntati la reviziile la reprezentanta si ati pus alte uleiuri decat GM 5w30 si ulterior Total 0w30 si 0w30....sau nu aveti facturi care sa dovedeasca ca ati respectat normele de intretinere, atunci Opel nu va ofera nimic.
Succes!
  • Cherpedel

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Crossland X 2019 EB2ADT 110CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2022

  • Mesaj Privat
Daca totul e inca ok, respectati urmatoarele:
Alimentati cu 98
Am vazut in parcare un Crossland nou nout 1.2 automat cu stikerul lipit pe afara capacului de combustibil
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,428
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu fac o schemă de genul 3 plinuri 95 sau 98 și 1+1/2 plin cu 99+
Ce am observat în ultimul an și jumătate cu 99+ mai scade consumul total comparativ cu 95-97.
  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Cherpedel a scris:Daca totul e inca ok, respectati urmatoarele:
Alimentati cu 98
Am vazut in parcare un Crossland nou nout 1.2 automat cu stikerul lipit pe afara capacului de combustibil

Intre timp Opel a inceput sa produca motorul 1,2 Puretech cu lant si a trecut la noul ulei 5w30, special destinat combaterii problemelor de uzura curea.
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,428
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Bănuiesc că ar fi interesant dacă se poate monta lanț la cele cu curea...
Adică pe mine mă interesează.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Crossland X

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR