Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X
  • Vasi1982

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Timis
  • Masina: Grandland X 2018 W0VZRHNS3JS3762
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2020

  • Mesaj Privat
Vasi1982 a scris:Salutare, și la mine sa hotãrât schimbarea fețelor de uși pe garanție. Chiar azi, luni la prima orã voi merge pentru schimbarea lor. Au fost comandate și într-un final au ajuns. Mai scriu dupã rezolvare cum se prezintã 😊 "scârțâitul"
Sãnãtate.


Dupã schimbarea fețelor de uși, scârțâitul este la fel Sad au sesizat și ei asta, au zis cã așa vin din fabricã, au spus cã vor contacta din nou Opel pentru o altã soluție. Între timp am fãcut și eu o sesizare la Opel direct, pe lângã scârțâit au montat și prost fetele de uși, la ușa din stânga.. Mânerul de deschidere a ușii are o "gaurã" din cauza proastei montãri, atașez și o pozã.
Skip ads

  • Vasi1982

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Timis
  • Masina: Grandland X 2018 W0VZRHNS3JS3762
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2020

  • Mesaj Privat
Dupã înlocuirea fețelor de ușã pe fațã problema nu sa rezolvat, pe spate au înlocuit doar clemele de prindere, și nu se simte nicio diferențã Sad scârțâie la fel.
Ziceau cã așa vin din fabricã, se pare cã la mine și cele comandate sunt la fel.
Au spus cã mã vor contacta când vor gãsi o nouã soluție.
Între timp am trimis și o sesizare cãtre Opel România direct.

Am postat de douã ori, prima datã nu îmi apãrea cã sa postat comentul.. Sorry
  • Spook

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2019

  • Mesaj Privat
murasys a scris:
Spook a scris:Salut, problema usilor fata a fost rezolvata pe garantie prin inlocuirea fetelor de usi (nu mai este nici un greieras acolo) Smile.
Legat de inteventie nu am nimic de reprosat si sunt montate pe 01.10.2020 si nu se vede ca au umblat la usa, este totul ca inainte.
Nu am rezolvat pentru usile din spate - au zis ca nu este in sistem rezolvare de la opel pentru ele dar ca voi primi un raspns in urmatoarele zile.
Oricum cele mai deranjante erau cele din fata, si in spate fac zgomot dar mai slab decat faceau cele din fata.


La ce service s-a rezolvat? Am depus si eu sesizare in Pitesti, inca nu am primit vreun raspuns pana acum.


La reprezentanta Radacini Bld Timisoara - eu sunt din Bucuresti si de acolo am cumparat masina .
  • murasys

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Arges
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Am sunat si eu azi la reprezentanta din Pitesti si mi-au comunicat ca este o actiune pentru inlocuit niste cleme de fixare aferente panourilor de usi.
La tine s-a inlocuit tot panoul?
Skip ads

  • murasys

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Arges
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2018

  • Mesaj Privat
A mai reusit cineva sa rezolve problema scartaitului?
  • MGabrielSandu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2021

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

Am si eu aceiasi problema cu portierele si am fost la service si au zis trebuie sa aplice o vasilina siliconica pe plastice dar nu au rezolvat problema. Am facut o sesizare la ei si astept raspuns. Reprezentantul de la dealer a zis ca in carte este specificat ca portierele nu fac obiectul garantiei. Oare asa este ? Ce ma sfatuiti sa fac in continuare ?
  • MGabrielSandu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2021

  • Mesaj Privat
Spook a scris:Salut, problema usilor fata a fost rezolvata pe garantie prin inlocuirea fetelor de usi (nu mai este nici un greieras acolo) Smile.
Legat de inteventie nu am nimic de reprosat si sunt montate pe 01.10.2020 si nu se vede ca au umblat la usa, este totul ca inainte.
Nu am rezolvat pentru usile din spate - au zis ca nu este in sistem rezolvare de la opel pentru ele dar ca voi primi un raspns in urmatoarele zile.
Oricum cele mai deranjante erau cele din fata, si in spate fac zgomot dar mai slab decat faceau cele din fata.


Salut, poți sa îmi trimiti un document ca sa il folosesc
mai departe la dealer ul lacre merg eu?
  • ASaa
  • *
  • 10 mesaje
  • din 03 Sep 2017
  • Grandland X 2018 B12XHT
  • Bucuresti
  • ASaa

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12XHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Salut. Vin cu o solutie provizorie. Acum 6 luni am dat pe usile interioare, mai ales in zona imbinarilor capitonajului usilor cu o solutie de bord marca Moje Auto. Avand o consistenta laptoasa, a intrat in 1 h in imbinarile capitonajului de la usi. Am dat in cantitate mai mare, nu de genul "șters cu carpa" , ci aproape baltea. Rezultatul; scartaitul s-a redus cu mai mult de 50%. In vara voi repeta operatiunea.
  • dcrst75

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Eu nu am mai rezistat și am desfăcut singur o fata de ușă căci mă dispera un cloncănit. Daca a mai făcut-o careva probabil și-a dat seama că problema scârțâitului la uși nu se va rezolva niciodată pentru că sunt elemente de plastic pe alte alemte de plastic care printr-o mica frecare scârțâie. Soluția este doar de ameliorare prin aplicare de silicon. Și am descoperit că pocnitul la ușă este din cauza opritorului care și el este din plastic. Doar niste IDIOTI puteau proiecta aceasta ușă.
Așa că ne vom consola și vom rămâne cu zicala "așa face toate", căci Opel nu are cum sa aibă rezolvare la așa ceva. Este doar praf in ochi până va trece garantia
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,428
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Reducerea costurilor generează și astfel de situații.
Cine are nervi și timp poate lipi garnitura de cauciuc pentru uși care se găsește prin magazinele de bricolaj. Desigur se găsesc și alte soluții.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
ASaa a scris:Salut. Vin cu o solutie provizorie. Acum 6 luni am dat pe usile interioare, mai ales in zona imbinarilor capitonajului usilor cu o solutie de bord marca Moje Auto. Avand o consistenta laptoasa, a intrat in 1 h in imbinarile capitonajului de la usi. Am dat in cantitate mai mare, nu de genul "șters cu carpa" , ci aproape baltea. Rezultatul; scartaitul s-a redus cu mai mult de 50%. In vara voi repeta operatiunea.


Orpitorul e din metal invelit in plastic, din ce am vazut la mine. E problema clasica la Opel. La Vectra C se rezolva temporar prin rasucirea opritorului cu 180 grade, fara sa demontezi fata de usa. Am incercat, dar la Grandand nu are efect. Astept sa se rupa si o sa-l schimb. Poate atunci optimizez si fixarea manerului/ fetei de usa sa nu mai scartaie.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR