Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Orice volan de Vectra C merge fizic la H,dar cu tot cu airbag (atentie,sunt modele cu 1 sau 2 mufe).Electronic sunt 2 modele-cu butoane rotunde si cu rola.Ar trebui sa se potriveasca,dar nu sunt sigur,n-am incercat.
Skip ads

  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Pe astra g merge fara probleme si volan de astra j/insignia !

  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Frumos domu' Gabi, frumos, felicitari. Sa te intreb cat ai dat pe el ? Smile
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Pina acum 250 E, dar se mai investeste in el trebuie sa facem si pilotul automat sa fie activ pe volan- se lucreaza deja . Comenzile audio merg fara probleme!
Skip ads

  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Uaa, frumos oricum. Eu ma chinui de ceva vreme sa schimb volanul - am unul normal in 4 spite, si vreau sa il schimb cu unul cu 3. Problema este ca nu iese de pe axul lui, neam ... Imi trebuie o presa, dar de unde ? Ai cumva vreo idee ?
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc Nicu , mai e ceva de munca dupa cum am zis !
Eu zic sa insisti mai mult foloseste spray degripant si bate in el si sigur va trebui sa iasa!Am intampinat si eu la un coleg cu o astra g si ma chinuit 1 ora de mi au iesit apele dar pina la urma l am razbit.!
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Am tot insistat, dar de lovit in el mi-a fost teama sa ii dau prea tare, nu vreau sa dau in altele ... Ce se poate strica pe acolo daca tot lovesc in el ?
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
gabiopel a scris:Multumesc Nicu , mai e ceva de munca dupa cum am zis !
Eu zic sa insisti mai mult foloseste spray degripant si bate in el si sigur va trebui sa iasa!Am intampinat si eu la un coleg cu o astra g si ma chinuit 1 ora de mi au iesit apele dar pina la urma l am razbit.!

Poti sa-i dai si cu apa sfintita,nu iese pt.ca e pe con.Se poate bate in el,dar se poate strica axul,filetul axului sau rulmentul acestuia .La Vectra B (+Vectra A,Kadett,Astra F,Cielo,Corsa B,Omega B)se foloseste PRESA de volan,aceeasi ca la Cielo.Deci daca nu ai drum pe la Buc,sa il scoti la mine,te poti duce pe la service Daewoo/Opel,tragi un mecanic de maneca,si-l scoti afara cu presa sa-ti scoata volanul.
La Astra G+H,Vectra C,Corsa C+D iese fara efort,nu e pe con.
Skip ads

  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
In principiu, cand am batut in el am lasat piulita pe ax, tocmai ca sa nu il deteriorez, si am batut mai cu simt de raspundere. Faza e ca si cel ce il am acum este schimbat tot de mine acum un an si ceva si atunci a iesit destul de usor; am vazut si niste tutoriale pe youtube, tot "ad labam" era scos. Se pare ca eu l-am infipt acolo de l-a luat naiba. Am incercat la mai multe serviceuri prin Ploiesti, nici unul nu are asa ceva ... Cand o sa am mai mult timp, intr-o sambata, o sa incep sa il iau la degripant si pacapaca usor usor, tre sa iasa. Mi-e frica si sa trag prea tare de el, sa nu il stramb, si sa bat prea tare in el, sa nu stric ce e dincolo de ax
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Daca ai strans piulita tare (romaneste),volanul nu mai iese de acolo nici cu presa (se sparg gaurile volanului de la bratele presei).Dandu-i cu degripant pe ax are acelasi efect daca ai bea tu 2 beri,adica nici unul.
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
In cazul asta ma apuc sa ii fac si o mica sudura, macar sa stiu sigur o treaba ... Sad
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Crede-ma ca nici nu mai e nevoie de sudura,poti sa-i scoti linistit piulita,ca nu iese.Ar mai fi ca solutie scosul custii cu tot cu ax,(mitraliera) si bagata la presa hidraulica.
Dar pana sa ajungi acolo,gaseste un service SPECIALIZAT Daewoo,ca e scula obligatorie.Poate o au la magazie si nici nu stiu,ca s-a mai intamplat.
Skip ads

  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc mult Dragos, caut un service Daewoo in Ploiesti, vedem poate rezolv ceva Smile
  • @di

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Gabiopel, poti detalia te rog operatiunea de schimbare volan cu cel de Astra J ? Sunt sigur ca nu a fost plug-play, mai ales cu comenzile... Multumesc anticipat !
  • wh1sp3r

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2016

  • Mesaj Privat
stie cineva daca se potriveste volanul de pe insignia pe vectra c facelift?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
De potrivit pe ax cred ca se potriveste...
Insa nu cred ca vor merge comenzile pe volan (cred ca se pot adapta).
Airbag-ul cred ca e si el o problema...
  • IonutCv9

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2005 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Salut bãieți, știți cumva daca merge volan de astra J pe astra H cu tot cu comenzile volan de volum si pilot automat ? Dacã da, ce modificãri trebuiesc fãcute ?
  • andronachi victor

  • Mesaje scrise: 281
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Salut dragi colegi.Stiu ca este un topic mai vechi dar acum m-am trezit si eu sa-mi schimb volanul la un astra G cu unul de H si am avut o surpriza neplacuta.Mufa de la volan cu comenzile volan si claxon nu se potriveste cu cea care vine de la CIM.Va rog ajutat0-ma si pe mine cu un sfat,pe partea de electrica sunt praf.Mufa de la volan este mai plata si mai lata decat cea care vine de la CIM..Ce e de facut?Va multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre.
  • SObreja

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2020

  • Mesaj Privat
gabiopel a scris:Pe astra g merge fara probleme si volan de astra j/insignia !
Salut, am și eu un astra g si vreau sa ii pun volan de opel astra j și vreau sa stiu daca airbag merge și dacã mai întâmpin alte probleme?
  • PeterPan1

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2023

  • Mesaj Privat
gabiopel a scris:Pe astra g merge fara probleme si volan de astra j/insignia !


Bunã ziua! Am o rugãminte la Dvs. Vreau sa-mi pun volan Astra J / Insigna pe Astra G. Trebuie sa caut un volan/airbag cu 2 mufe, cu o mufa (mai vechi) sau merg si cele mai noi, de Astra J Facelift (2015)?
Daca montez astfel de volan, mai pot pastra carcasa de la Astra G (cea in care vin manetele dreapta stanga, de stergator, semnalizare/pilot automat) sau e musai sa pun comenzile pe volanul de Astra J?
Mulțumesc frumos!
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR