Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • claudiu_giuclea

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2006 1.6 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2011

  • Mesaj Privat
am un astra h 1.6 . de cateva zile d cand au venit ploile a inceput sa mi se abureasca farul stanga f putenic. nu am lovit masina iar inainte nu mi sa mai aburit. ce ami sugerati sa fac pt rezolvarea problemei ? multumesc opelistilor ! ce neam face fara club opel!?
Skip ads

  • cosmin92

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2010

  • Mesaj Privat
aceeasi problema o am si eu.. si nu stiu ce pot sa fac.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Se poate sa aveti vre-o gaura/crapatura in far,sau chiar unul din mansoanele de la becuri sa nu fie montat etans.
Verificati farul si etansati-l bine.
Apoi cu un bec scos incalziti-l cu un feon ca sa se evapore condensul si sa iasa din far.
Daca puteti sa puneti feonul pe gaura sa suflati aer cald inauntru atunci e si mai bine.
  • claudiu_giuclea

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2006 1.6 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2011

  • Mesaj Privat
cangri a scris:Se poate sa aveti vre-o gaura/crapatura in far,sau chiar unul din mansoanele de la becuri sa nu fie montat etans.
Verificati farul si etansati-l bine.
Apoi cu un bec scos incalziti-l cu un feon ca sa se evapore condensul si sa iasa din far.
Daca puteti sa puneti feonul pe gaura sa suflati aer cald inauntru atunci e si mai bine.


se poate sa intre apa cand speli masina de la jetul puternic sa fi ajunsa apa prin spatele farului? am verificat faul cu o lanterna noaptea si ziua fara al demonta .nu prezinta a fi spart sau fisuri.i am luat capacul de protecie ala din cauciuc si parca sa mai ameliorat .acum mai astept asa fara capac.va tin la curent cu ce urmeaza si sper sa nu schimb farul.
Skip ads

  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Farul e proiectat sa nu fie etans, la astra g are 2 stuturi de cauciuc in forma de L care vin in 2 gauri si fac legatura cu exteriorul. Atunci cand se infunda de la praf unul sau chiar ambele se abureste farul.

In poza de mai jos unul din ele se vede in dreapta, pe spatele farului:
http://www.autoconsultonlin...ages/50510142.jpg
  • claudiu_giuclea

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2006 1.6 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2011

  • Mesaj Privat
denisCT a scris:Farul e proiectat sa nu fie etans, la astra g are 2 stuturi de cauciuc in forma de L care vin in 2 gauri si fac legatura cu exteriorul. Atunci cand se infunda de la praf unul sau chiar ambele se abureste farul.

In poza de mai jos unul din ele se vede in dreapta, pe spatele farului:
http://www.autoconsultonlin...ages/50510142.jpg

ce zici ar fi bine sa scot capacele alea de cauciuc cu rol de protectie din spatele farului ? pe acolo se schimba si becurile!
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
da
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Pe termen lung nu e bine sa le scoti de tot pt ca va intra mult praf mizerie insecte etc in far. Poti sa le scoti o zi cat sa se dezabureasca farurile, dar pe urma trebuie sa rezolvi cauza din care se intampla fenomenul.
Skip ads

  • Pisboy

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
cred ca is prost proiectate farurile sau ceva de genu,ca si la mine se aburesc cateodata.
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
M-am documentat putin pe google si vad ca 80% din raspunsuri zic "farul nu e sigilat si de aceea se abureste", iar pe urma gasesti cate un raspuns in care se spune ca farurile au gauri de ventilatie care sunt infundate si de aceea nu se usuca apa condensata. Unii spun ca au dat cu silicon la imbinarea dintre sticla si corpul farului pt al etansa, altii spun ca au dat o gaura mica in partea de jos a farului pt a se aerisi; ambii au scapat de problema Smile

Am gasit si un articol in care e recunoscuta problema la farurile cu xenon:
http://www.wak-tt.com/xenon/xenonmist.htm
  • claudiu_giuclea

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2006 1.6 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2011

  • Mesaj Privat
denisCT a scris:Pe termen lung nu e bine sa le scoti de tot pt ca va intra mult praf mizerie insecte etc in far. Poti sa le scoti o zi cat sa se dezabureasca farurile, dar pe urma trebuie sa rezolvi cauza din care se intampla fenomenul.


stiu ca suna poate mai absurd dar mie mia trecut prin cap sa decupez un burete si sa infund in lacasul unde se schimba becul asa voi avea si ventilatie si nici nu va intra praful . ce parere aveti? rau sau bine? nu ma supar orce ar fi ca doar este o parere si in schimb romanul este inventator! Very Happy
  • TSandor

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Am si eu aceeasi problema de cateva zile iar azi se aude un tacait continuu la far de cum ii dau contact. Mai exact la cutiuta din spatele farului.
Skip ads

  • zerillos

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Salut.
Si la mine se abureste farul stang. Vreau sa intreb cate ceva ca sa stiu daca merita/pot sa ma apuc de o remediere/inlocuire:
1. Farurile dupa cum am citit au un orificiu sau doua de aerisire. Stie cineva unde este orificiul si daca ai acces la el? (eventual un semn pe o poza).
2. Daca demontez farul, se poate desface "sticla" sau se poate lipi? A incercat cineva sa-si lipeasca farul si sa iasa ok?
3. Daca mai aveti sfaturi cu ce e bine sa lipesti, daca e bine sa ii faci o gaura de aerisire celui vechi, etc, va rog sa le impartasiti.
Mersi.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR