Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Mokka
  • nita mihai

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Mokka X 2015 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2020

  • Mesaj Privat
Buna ziua. Sunt nou in grup si vin cu intrebari legate de cantitatea de ulei ce ar trebui bagata la schimb ulei cutie manuala. ? Masina are 50000 km . Am facut schimbul de ulei la un service si au bagat 2 litri. Credeti ca este bine ?


MODEL: Mokka X 2015
MOTOR: A14NET
  • ney

  • Mesaje scrise: 966
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Am dat jos din trei masini cu manuala 6 trepte A14 net fara pierderi intre 70000km si 100000 intre 1.6 si 2 litri
Am pus 2.5 ravenol mtf 3 75w
  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
nita mihai a scris:cantitatea de ulei ce ar trebui bagata la schimb ulei cutie manuala. ?
Masina are 50000 km.
Am facut schimbul de ulei la un service si au bagat 2 litri. Credeti ca este bine ?

MODEL: Mokka X 2015
MOTOR: A14NET


Cutia de viteze trebuie sa fie M32 cu 6 trepte. In ea se pun 2.4L de ulei cand este goala, noua, uscata. Multe recomandari spun ca aceasta cutie este bine sa fie putin supra-alimentata pana 2,6-2,8L. Dar ramanand la standardul de 2,4L, alimentand cu numai 2L este prea putin. Sa fi nu fi fost scurs tot uleiul? Daca au ramas 400ml din cel vechi este cam (prea) mult ramas; 16% ulei vechi amestec in cel nou, daca se mai poate numi nou asa. Sau s-a scurs bine cutia (50-100ml tot raman) si atunci nu ai suficient ulei in ea. Cutia are un buson de verificare a nivelului - trebuia ca mecanicii sa fi verificat uleiul acolo.

Si apropo. De ce ai schimbat uleiul? Planul de intretinere nu prevede schimbarea lui, mai ales la doar 50k Km.

P.S.
Masina din 2015 cu motor A14NET nu este modelul X. Acesta a fost lansat ca facelift in 2016 si are motoare B14NET.
Probabil ca masina ta este modelul initial, cu tractiune 4x4, care are pe haion acel mare X intre cei doi de 4.
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
L-a dat jos probabil pt ca agata; la schimb la mine s-au scurs 1,6L parca si au intrat 2, de-atunci a mers ca-n unt. (Nu aveam scurgeri)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Mokka

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR