Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • Bogdan109

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2020

  • Mesaj Privat
Salutare colegi
Sunt si eu posesorul unui Opel Astra K , Sport Tourier, din 2016 ( 1.6 Diesel, 81 kW) cu transmisie manuala. Eu am adus-o din Germania si totul a functionat foarte bine, pana recent cand a inceput sa manifeste o eroare ciudata care nu este inregistrata de catre ECU. Partea nasoala este ca apare pentru maxim 2 secunde apoi dispare. Am inceput sa o folosesc din iulie iar defectul a inceput sa apara de prin octombrie. Mai exact, cand sunt in treapta 5 sau 6 si am nevoie de un boost la acceleratie, pe o distanta scurta ( cand ma bag in depasiri ) imi taie pedala pentru maxim 2 secunde apoi imi apare eroarea asta : Reduced Performance Reduce Clutch Use. Mentionez ca nu imi apare martorul motor, ci doar pentru maxim 2 secunde apare aceasta eroare. Voi ati mai intalnit problema asta si daca da, cum ati rezolvat? Am citit pe un forum din UK, in general Insignia are aceasta problema dar au fost multe directii pentru a rezolva si de multe ori gresite ( eroarea a reaparut). Au inlocuit pe garantie, in service, ambreiajul dar eroarea a reaparut. Multii spun ca ar fi niste senzori, fie pe admisie la turbina, fie pe refulare la turbina. Am facut diagnoze (2 la numar) si nimic concret, deoarece nu s-a memorat eroarea.
Cu stima,
Bogdan.


MODEL: Astra 2016
MOTOR: 1.6 Diesel, 81 kW, LWQ
Skip ads

  • Florin20

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Din câte îmi aduc aminte într o discuție pe forum, mesajul acela cere trecerea într-o treaptã inferioarã pt ca se face o accelerare rapidã la o turație prea scãzutã.Citește aici

https://www.clubopel.com/vie...97&highlight=
  • Bogdan109

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2020

  • Mesaj Privat
Im primul rand tin sa-ti multumesc pentru raspuns. In al doilea rand, se pare ca da, problema poate fi de la faptul ca eu cer prea multa putere, de la motor, intr-un timp scurt si la o viteza mica. Am facut un test si am mers sport " o duceam cu a-4-a pe la 100 si apoi schimbam a-5-a si a-6-a iar problema nu exista. Ciudat este ca nu a aparut prin vara dar banuiesc ca in sezonul rece se schimba parametrii de lucru la motor si de asta. Stiu ca sunt probleme cauzate de conducatori Smile , insa ma gandeam sa nu fie ceva mai grav, deoarece nu mi-am modificat modul cum conduc. Cel mai important, problema asta era mai mult la Insignia si la Astra K nu am gasit nimic concret. Sarbatori fericite, tuturor!
  • Florin20

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Ma bucur ca am putut fi de ajutor. Sãrbãtori fericite!
Skip ads

  • maryus75

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Eu tin sa te dezamagesc si sa te anunt ca e un defect des intalnit la dieselurile de 1,6 pana la 2018 an fabricatie,te sfatuiesc sa te duci la o reprezentanta Opel sa-ti verifice ambreiajul.
  • Bogdan109

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2020

  • Mesaj Privat
Este posibil si asta, nu neg nimic dar daca ar avea probleme ambreiajul, nu ar trebui sa se manifeste tot timpul? Oricum ar fi este ciudat. Recent am facut drumul Bacau-Iasi ( dus-intors) si nu am avut aceasta eroare. Pe la inceput de decembrie, am mers Bacau-Bucuresti si la fel nu am avut erori. Am vrut sa merg la reprezentanta Opel din Bacau dar cred ca singurele optiuni ar fi sa imi verifice fizic ambreiajul, ori sa imi reprogrameze ECU, asa cum s-a intamplat si pe Insignia. Voi vedea dupa sarbatori daca reusesc sa rezolv ceva! Multumesc de sfaturi.
  • maryus75

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Nu,nu iti apare tot timpul si nici eroarea nu iti ramane stocata.am patt-o si eu ,la mine a fost din vina handlerului cand i-a facut revizia,am povestit patania si aici.afectate sunt in general dieselurile de 1,6 an fabricatie pana in 2018,problema e la cilindrul receptor.La mine a fost ieftin: https://www.clubopel.com/vie...27&highlight=
  • Bogdan109

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2020

  • Mesaj Privat
Sa inteleg ca reparatia nu ai facut-o aici in Romania? Ma duc si eu la reprezentanta si ii spun sa imi verifice acel cilindru? Oare ma vor crede? Ma gandesc ca poate vor sa schimbe tot kit-ul la ambreiaj, ceea ce nu-i nevoie, cred! Am mai multe piste de verificat si cand finalizez, am sa scriu si aici. Poate ii putem ajuta si pe altii care au aceeasi problema. O intrebare am pentru Opel : au ceva cu garniturile astea? Nu gasesc materialul corect sau ce? Imi aduc aminte de griparea motoarelor de la Insignia, cauzata de o amarata de garnitura Smile ! Inainte de Astra K am avut Astra G care si-a facut treaba perfect.
  • maryus75

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Cum am mai spus,e un defect raspandit pe la dieselurile de 1,6 cu schimbator manual,a fost si rechemare in service pe tema asta.Ce poti tu sa faci,daca masina nu are cartea de service impecabila,e sa te inregistrezi pe myopel si sa vezi daca masina ta a fost la rechemare,daca nu a dus-o neamtul cum eu sunt sigur,o duci si ti-o fac gratis.daca te mai plimbi pana iti cade tot ambreiajul,calculeaza-te pe la 1500 euro minim.
  • Bogdan109

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2020

  • Mesaj Privat
M-am inregistrat in aplicatia MyOpel dar nu imi apare nimic de rechemare. In carte sunt trecute si facute toate intretrinerile pana in noiembrie 2019. Toate reviziile au fost facute corect, cu facturi, etc ( am documentatia completa). Din cate am vazut, autoturismul a fost folosit destul de frecvent si ma gandesc ca daca avea eroare cu singuranta rezolva. Spre exemplu, parbrizul a fost schimbat in garantie si cred ca la nemti nu se merge asa ca la noi " mai merge si asa cum este". Le-am scris din aplicatia My Opel si dupa sarbatori, am sa mai trec pe la reprezentanta din Bacau pentru o verificare completa a automobilului.
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Parbriz schimbat in/pe garantie ? Nu am auzit de parbrize la K, care sa aibe defect de fabricatie .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR