Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
Solutie
  • rosca petrica

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Corsa 1993 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2021

  • Mesaj Privat
de ceva timp nu se mai aprind becurile la mersul înapoi ,m-am uitat în tabloul de siguranțe dar nu am vãzut nici un semn pentru becurile albe am mai citit pe forum ceva la cutia de viteze dar nu am gasit ,mã puteti ajuta cumva Multumesc anticipat și totodata la multi ani si un nou an fericit


MODEL: Corsa 1993
MOTOR: 1,2 benzina

Aceasta discutie are un raspuns marcat ca solutie la problema expusa.
Sari direct la Solutie

Skip ads

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Ar fi fost ceva mai frumos, sa ne spui exact ce masina ai, ce motor si ce cutie.
Presupun ca ai Corsa B, si cutie manuala si pentru aceasta varianta, da, "sonda de marsarier" (senzorul pentru becurile de mers inapoi), se afla pe cutia de viteze, undeva sub furca de ambreaj, imposibil sa nu vezi in acea zona o chestie infiletata in carcasa cutiei si din care pleaca o mufa cu doua fire (Negru cu dunga Galbena si Alb cu dunga Neagra).
Siguranta este F18 de 20 de amperi. Dar vad ca siguranta este si pentru inchidere centralizata (daca ai) si pentru priza de bricheta, deci daca era arsa siguranta, nu trebuia sa mearga nici acestea doua.
Bafta!

P.S. Daca mai ai intrebari, incercam sa lamurim.
  • rosca petrica

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Corsa 1993 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2021

  • Mesaj Privat
î-mi cer scuze pentru lipsa detaliilor marca opel corsa b tipul c12nz motor 1.2 benzinã cutie de viteze manualã .Pe capacul de sigurante la f18 scrie LR 15 și asta m-a indus în eroare , siguranța este bunã . Am sã verific miine la cutia de viteze mersi incã o datã searã bunã
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
In cazul acesta, am "ghicit" corect si ramane valabil ceea ce am scris. Smile
Skip ads

  • mariocove

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut! Este posibil sa fie ars becul .Daca becul este în regula, desfã mufa de pe cutie, pune contactul, baga maneta în sensul înapoi și fa scurt cu o sârmã în mufa ca sã fii sigur ca de acolo este problema.
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Daca tot face "scurt" in mufa (ceea ce este foarte ok), de ce sa mai bage maneta in marsarier?
  • rosca petrica

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Corsa 1993 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2021

  • Mesaj Privat
sebage a scris:In cazul acesta, am "ghicit" corect si ramane valabil ceea ce am scris. Smile
buna seara am verificat prin scurt becurile sunt ok problema ramine senzorul de pe cutie dar am o dilema acela se desfileteaza cumva si trebuie curatat banuiesc sau ma insel mersi anticipat
  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Da , se desfileteaza si nu ai ce sa cureti la el din pacate.Cand bagi in marsarier ''ceva'' din cutie apasa pe bulbul ala , si iti aprinde becul/becurile.Mare grija la cuplul de strangere , fara ciobanie ca ala nu are rol de etanseitate.
  • rosca petrica

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Corsa 1993 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2021

  • Mesaj Privat
multumesc , am rezolvat problema , am apasat de mai multe ori pe sonda a curs ceva din ea ,ulei banuiesc , si acum vad ca fuctioneaza in parametri normali . seara buna si inca o data multumesc pentru ajutor
  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Acolo nu este vorba de ulei , problema sta intr-un contact imperfect care o sa tot apara.In fine , speram sa tina cat mai mult.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR