Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X
  • radu1006

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2019

  • Mesaj Privat
La mine apare activare in progres din aprilie la serviciul asta. Apropo, am gasit instructiunile astea pentru conectare, care nu apar pe site la noi, dar prin schimbarea linkului de pe siteul german am reusit sa dau de ele.
S-ar putea sa fie folositoare.
https://connect.opel.ro/site..._Ed1911_Rev01.pdf
Skip ads

  • LeKrams

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2019

  • Mesaj Privat
Mulțumesc și eu! Incerc astãzi!
  • radu1006

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Am reusit sa il fac sa mearga acum.
Am facut asa:
In telefon:
1. Activare Bluetooth si conectare la masina
2. Activare Bluetooth tethering din Setari > Connections > Mobile Hotspot and Tethering

Masina:
1. La conexiunile Bluetooth din setarile telefonului ai optiuni de unde poti activa mobile data sau ceva de genu. E ultima bifa.
2. Intri in navigatie si apesi butonul din dreapta sus cu iconita de mesaj, Data and services connections
Aici o sa vezi daca ai serviciul activat si o sa apara si conexiunea cu telefonul prin bluetooth.

Dupa ce am facut asta s-a schimbat si serviciul din contul de opel connect in Activ.
Iti apar optiuni noi in meniul navigatiei din dreapta sus cu Trafic, weather...

  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Spook a scris:Sa activezi serviciul Harti Live pe: https://connect.opel.ro/ sau https://connect.opel.de (eu l-am activat pe https://connect.opel.de - dar in ianuarie 2020 cand nu era disponibil siteul cu .ro)


Mda, nici acum nu este disponibil pe site-ul romanesc. Am reusit sa il activez de pe connect.opel.de. De aceea nu reuseam, pentru ca pe site-ul romanesc nu imi aparea optiunea de activare pentru 3 ani. Dupa ce l-am activat de pe site-ul german, mi-a aparut ca este activ si pe site-ul romanesc Smile
Skip ads

  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
S- activat si acum am si eu navigatie live Smile
  • LeKrams

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2019

  • Mesaj Privat
Am uitat sa spun cã nu am OnStar instalat, cã nu au mai avut chef francezii in august 2019, deci este posibil sa nu am WiFi
  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
@LeKrams: nu este nevoie sa ai OnStar instalat. Nici eu nu am si merge foarte bine si fara.
  • LeKrams

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2019

  • Mesaj Privat
Am efectuat toți pașii și imi spune cã nu este activat! Am lãsat totul balta și am intrat în casã! Poate mai incerc mâine! Ceva nu merge!
Skip ads

  • radu1006

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2019

  • Mesaj Privat
JakeGD a scris:S- activat si acum am si eu navigatie live Smile


Apropo, mie imi apare doar traficul, preturile de la benzinarii si vremea nu am vazut sa apara. Trebuie bifat ceva special in afara de ce aveam in screenshotul de mai sus?
  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
In primul rand trebuie activate din meniul navigatiei si apoi cred ca trebuie sa ai un anumit view pe navigatie. Acel view 3D in plan inclinat nu cred ca arata acele detalii. Incearca si alte view-uri.
  • LeKrams

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2019

  • Mesaj Privat
Eu tot la nivelul de încercãri am rãmas! Pe MyOpel.de, îmi spune cã mașina mea nu este compatibila! Nu reușesc și pace!
  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Verifica daca ai ultimul firmware pe sistemul masinii. Nu ma refer la hãrți.
Skip ads

  • radu1006

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2019

  • Mesaj Privat
JakeGD a scris:In primul rand trebuie activate din meniul navigatiei si apoi cred ca trebuie sa ai un anumit view pe navigatie. Acel view 3D in plan inclinat nu cred ca arata acele detalii. Incearca si alte view-uri.


De la view era. Pe cel perspectiva apare doar traficul. Apropo am reusit si pe conexiune USB. Folositor daca vrei live navigation-ul doar cand e conectat pe USB sau daca ai un HUD pe bluetooth.
  • LeKrams

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2019

  • Mesaj Privat
JakeGD a scris:Verifica daca ai ultimul firmware pe sistemul masinii. Nu ma refer la hãrți.

Am fãcut update la maps și acum am și eu navigație live! Sa vedem daca mai merge și altceva! Am hãrți la 06.2020! Merci pt sfaturi!
  • DRD
  • **
  • 98 mesaje
  • din 22 Mar 2007
  • Grandland X 2018 1.2
  • Bucuresti
  • DRD

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Salutare!
Nici la mine nu funcționeazã harta live, am scris la Opel (Germania) și mi-au zis ca nici nu o sa funcționeze având in vedere ca mașina a fost echipata cu Onstar (2018). E ciudat sa ai o mașina in garanție care sa nu beneficieze de servicii ca una cumpãratã in 2020.
Trãiascã Waze și Google Maps ca alta soluție live nu am.
  • margeann

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2019

  • Mesaj Privat
dcrst75 a scris:tocmai am apelat buton din masina sa vorbesc cu un operator Onstar. Surpriza....dupa ce a sunat foarte mult, a raspuns cineva in engleza dar aici este ciudat, parea a fi undeva afara si cu ajutorul unei alte persoane care s-a recomandat ca fiind translator am primit vechile raspunsuri ca s-a incetat colaborarea ca si el isi perde locul de munca si ca ei nu stiu ce face opel in continuare.
Dupa ce am primit un raspuns evaziv de la Opel Serviciul CLienti in care mi-au spus ca noul sistem nu va merge pe versiunile mai vechi, am trimis un al 2-lea email in care i-am anuntat ca Onstar si Wifi au fost criterii de alegere a marcii si au fost platite la masina si ca nu e normal sa ne lase cu curu in balta. Dar exect asta se va intampla.
Ciudat este ca am vb si la serviciul clienti de la Vodafone Internet on Car si ei mi-au zis ca NU livreaza serviciul internet in masini Opel (?!?!?!) Ciudat este ca Onstar livreraza internet de la Vodafone.
Deci........




Consider ca am fost pacalit de Opel si ca si-au batut joc de mine. Sunt la al treilea Opel si abia am asteptat "noua Insignia". Cand am luat masina nu am auzit altceva decat ce grazav e Onstar, cate functii are, ce mult ma ajuta, etc. Acum nu le mai pasa dupa ce am platit 30.000 euro. Sunt foarte dezamagit. Cinsider ca ar rebui sa ne adunam mai multi si sa incercam sa vorbim cu un avocat si sa vedem ce se poae face. Nu e normal sa fim tratati astfel.
  • dcrst75

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2018

  • Mesaj Privat
margeann a scris:Consider ca am fost pacalit de Opel si ca si-au batut joc de mine. Sunt la al treilea Opel si abia am asteptat "noua Insignia". Cand am luat masina nu am auzit altceva decat ce grazav e Onstar, cate functii are, ce mult ma ajuta, etc. Acum nu le mai pasa dupa ce am platit 30.000 euro. Sunt foarte dezamagit. Cinsider ca ar rebui sa ne adunam mai multi si sa incercam sa vorbim cu un avocat si sa vedem ce se poae face. Nu e normal sa fim tratati astfel.

Fi sigur ca asa este, pacaleala la un nivel mai sus. Nu inteleg cum accepta ceilalti utilizatori in Europa.
Eu azi am primit oficial raspunsul la intrebarea ce fac eu care am platit permanent serviciul onstar sa beneficiez de Wifi, GPS, inchidere/deschidere remote, carburant si consum, etc. Servicii incluse in pretul masinii la vremea respectiva si care au reprezentat criterii de alegere ale masinii:
Buna ziua,
Din pacate, cererea Dumneavoastra nu poate fi solutionata in mod pozitiv.
Nu detinem parghiile necesare schimbarii unei astfel de decizii strategice la nivel european si nu va putem oferi o alternativa.
Va multumim pentru intelegere,
Cu stima,
Echipa Relatii Clienti Opel

Eu nu inteleg cum mai poate cineva sa cumpere Opel daca vede cum arata si ce ofera acum OpelConnect. Sincer.
  • dj28dnd

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Se mai poate pune wifi in opel daca nu mai merge aplicatia onstar.
Se poate pune o cartela de telefon?
  • margeann

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2019

  • Mesaj Privat
Nu se mai poate. Nu mai merge nici butonul de SOS din masina si nici diagnosticarea, nu mai primesti alerte pe SMS in ceea ce priveste alarma sau presiunea in roti. E o mare Porcarie.
Am incercat ieri sa folosesc ScanmyOpel din GooglePlay dar nu se conecteaza nicicum cu masina.
  • dcrst75

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2018

  • Mesaj Privat
dj28dnd a scris:Se mai poate pune wifi in opel daca nu mai merge aplicatia onstar.
Se poate pune o cartela de telefon?

teoretic ar trebui sa poti schimba cartela, daca am sti pe unde este
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR