Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • mercere

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2019

  • Mesaj Privat
Din ce vad ai astra din 2018, la astea au fost scoase mufele originale din ce am constant. Exista un fir galben din care trebuie sa iti tragi alimentare singur. Pe usa din stanga, il gasesti la mufa de la oglinda usii, atentie, nu pe comanda de geamuri. La usa din dreapta il gasesti fix pe comanda de geam, ti-as propune sa incepi cu asta ca sa vezi exact culoarea. La schimbator este mai complicat. firul galben il gasesti pe undeva pe la navigatie (partea de butoane), trebuie testate firele, nu am o poza facuta sa iti zic exact care este (ca si pozitie apx, cum te uiti la navigatie undeva pe mufa din dreapta sus). Acum, daca totul este ok, lumina ambientala merge un pic diferit. Cand deshizi portiera soferului se aprind , urmeaza o perioada in care stau aprinse, si treptat se sting. Evident cand ai pozitiile aprinse se aprind si ele, si ai si reglajul de intensitate care merge si pe acestea, le poti scadea intensitatea sau creste, dupa plac. Iti recomand un voltmetru pentru ca se poate identifica usor care este firul corect. Cand umbli la reglajul de intensitate, o sa vezi ca scade/creste voltajul pe fir (empiric vorbind, undeva intre 3V-12V).
Skip ads

  • epidaurus

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Multumesc. O sa vorbesc cu un coleg care frecventeaza mai mult grupurile opel pe Facebook ( au apelat mai multe persoane pe partea de electrica montaj asa ceva )sa nu fac vre-o prostie.
  • bodo 2010

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Respecta ce face tipul de pe you tube si o sa mearga perfect.Si pune neaparat leduri originale gm altel efectul de iluminare nu va fi cel dorit.Initial eu am pus unul original si unul din acela ieftin,insa fasciculul de lumina e foarte slab la cel obisnuit asa ca shimbat cu original.Ledul original vine cu mufa de cuplare,eu am taiat-o am introdus firele desizolate pe liga firele de comanda geamuri si le-am legat intre cu niste fascete micute,altfel o sa sara afara cand trantesti usa.
Se aprind si cand sunt stinse pozitiile,pentru ca se aprind odata cu luminile din butoanele geamurilor,daca e intuneric si pozitia lumini e pe auto.Trebuie avut grija la demontarea ornamentelor argintii de pe manerele usilor,se deterioreaza usor la declipsare cu obiecte dure.
  • epidaurus

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2018

  • Mesaj Privat
ok multumesc. in loc sa cumpar pana la jumatatea lui ianuarie cand erau 80 lei bucata acum trebuie sa le cumpar cu 140 lei . Mai astept poate le ieftinesc iar.
Skip ads

  • VStan973

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2021

  • Mesaj Privat
Salut, sper sa mai fie cineva activ pe acest topic. Mi s-a ars ledul de la ușã șoferului și aș vrea sã îl schimb, am vãzut cum se face doar cã nu reușesc sã gãsesc led'ul respectiv, original. Se poate sa îmi lãsați câteva link uri cãtre ledurile originale sau cele compatibile? Mersi frumos, o zi bunã sã aveți.
  • epidaurus

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2018

  • Mesaj Privat
http://www.revizieshop.ro/m...stra-j-gm-p-26211
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR