Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • DTodirica

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2021

  • Mesaj Privat
Buna seara.Are ceva daca pun antigel de calorifer la fel roz la masina? Tot asa diluat!


MODEL: Opel corsa
MOTOR: 1200

LOCATIE: Bucuresti
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Nu stiu exact proprietatile "antigelului de calorifer", dar, pentru motoare, se tine cont de cateva aspecte importante:
- punct de fierbere mai ridicat decat al apei (cu tot cu presiunea din instalatie, se ridica peste 120 de grade celsius);
- transfer termic foarte bun;
- inhibitori de coroziune pentru toate materialele folosite in instalatia de racire a motorului; (specifici pentru fiecare constructor)
- gresare pentru presetupa pompei de apa;
- punctul de ingheț/cristalizare mai jos de temperatura minima specifica zonei climatice unde te afli.
Probabil mai sunt si alte aspecte, dar doar acestea mi-au venit acum in minte. Poate mai intervine vreun coleg.

Dintre toate acestea, nu stiu daca "antigelul de calorifer" intruneste cerinta acelui punct de fierbere mult peste 100 de grade si mai ramane si treaba cu coroziunea unora dintre materiale.

P.S. Sincer, nu as sti sa raspund punctual la intrebare, am prezentat doar unele aspecte care mie mi se par importante.
  • DTodirica

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2021

  • Mesaj Privat
Am avut pus de masina si din greseala am pus de calorifere.Am pus aproximativ 200 300ml.Sa il inlocuiesc tot acum sau nu e problema?
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Nu pot sa spun sa il schimbi sau nu, nu dau sfaturi pe cheltuiala altora, daca nu sunt sigur.
Eu, daca as fi in situatia aceea, nu cred ca l-as schimba. Cantitatea este relativ redusa, ma gandesc ca in cel mai rau, lasa niste depuneri, dar ... mici si ele. (repet, asa cred ca as face eu)

Asteptam colegi care au pareri mai la obiect.

P.S. Daca este sa fim foarte drastici, ar trebui sa citim prospectele celor doua si sa vedem daca una exclude amestecul cu cealalta.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR