Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
Solutie
  • Comrrader

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2021

  • Mesaj Privat
Buna ziua, sunt incepator si nu ma pricep, as dori sa cumpar cheie pentru desfacut bujiile la masina mea, un astra f din 1993 cond motor c16nz benzina. Stie cineva ce marime trebuie sa fie sau sa-mi dea niste link-uri utile?

Aceasta discutie are un raspuns marcat ca solutie la problema expusa.
Sari direct la Solutie

Skip ads

  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Cauta o tubulara de 16 lunga , si cu profil ingust(pereti adica).Mergi la un magazin de piese auto si cere o bubulara de 16 pentru scos bujii.Ca iti mai trebuie si o cheie cricket plus prelungitor , asta ar fi alta treaba .Nu as recomanda de aia de jucarie care se gaseste prin benzinarii , posibil bujiile sa fie de ceva timp acolo si sa iasa greu.Ar fi indicat sa arunci si niste wd-40 acolo , inainte cu o zi macar de a le scoate.Ceva de genul iti trebuie https://www.emag.ro/cheie-tu...earch-Action=view .Nu recomand porcarie de genul https://www.emag.ro/cheie-pe...earch-Action=view .
  • Comrrader

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2021

  • Mesaj Privat
Am cheie si prelungitor am si tubulara de 16mm dar scurta, am sa dau comanda la tubulara care mi-ai indicat-o. Multumesc mult!
  • mariustintea

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Meriva 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Am avut o Astra, cod motor C14NZ și o Vectra C16NZ, la amândouã foloseam la bujii tubulara lunga de 21mm.
Skip ads

  • Comrrader

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2021

  • Mesaj Privat
De 21 mm? acum nu mai stiu ce sa cred. 16mm sau 21?
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Fara sa am habar de problema, am intrat si eu pe un site recunoscut si serios, pentru piese auto si m-am uitat la ce bujii vin pentru Astra F din 1993 cu motor C16NZ.
Vin bujii cu diametrul filetului de 14mm, cu lungimea filetului de 19mm, dar cu deschiderea cheii de 16mm si 21mm. Smile
Deci, solutia pentru tine, ar fi sa vezi exact ce ai pe masina.
  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Eu inainte sa raspund , am cautat bujiile pentru motorul ala.Corect , acum depinde si ce are montat pe masina , pentru ca daca are de 21 cum spui nu o sa le poate scoate , dar o sa le poata monta pe cele noi.Un ochi format si o lanterna poate vedea exact ce este acolo , doar deschiderea de 21 clar este mai mare fata de 16.Ai un link aicia catre bujia marca beru https://www.autokarma.ro/pie...cturer_filter=780 , nu conteaza ca este combi caroseria , hatch , berlina codul motorului este acelasi.Imi cer scuze daca te-am indus in eroare , dar 16 mm scrie clar deschiderea la cheie pe bujia opel ''originala''.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR