Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • veyr00n

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Buna ziua,
Azi dimineata dupa ce am mers cu masina aprox 20 min, am parcat-o cam 2 ore , iar dupa aceea, cand m-am intos am observat o pata de ulei sub ea , in partea stanga a masinii (in dreapta cum stai la volan ). Masina este Astra G, 1.6 16v din 2001 ; distributia a fost schimbata in septembrie, anul trecut si nu a avut nicio problema, daca ar ajuta la ceva. Atasez si 2 imagini cu traseul pe unde am observat ca se prelinge uleiul...
Ce parere aveti, ce ar putea fi ? Anul asta am de gand sa fac un drum prin afara de aprox 1500km si e urgent sa ii dau de cap Sad
Multumesc mult !
Skip ads

  • ANASTASE GEORGE

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Am patit si eu la fel.
La masina mea opel astra caravan 1.7dti din 2012 cauza a fost saiba de cupru deformata de la surubul de la baia de ulei( surubul era si putin slabit) , surub care se scoate cand se schimba uleiul din motor
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
in poza pare sa fie antigel nu ulei
verifica daca ai antigel in vas
  • AndreiFanOpel

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2015

  • Mesaj Privat
De la baie nu are cum sã fie, e prelins pe radiator. Nu prea pare sã fie ulei.
Skip ads

  • dan cristi

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Pune pe limba si vezi daca e dulce.Urmareste nivelul de ulei si cel de antigel,vezi care scade..Am avut aceiasi problema,fix pe acolo imi pierdea antigel si am inlocuit radiatorul de racire al motorului.
  • veyr00n

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Am pus un servetel sub masina cand picura si intr-adevar, pare a fi antigel - lichidul era limpede, de culoare roz. Ce am sesizat este ca atunci cand nu folosesc AC, nu picura decat foaret putin, insa cand merg cu AC dat drumul, cantitatea pierduta creste exponential...o fi si din cauza condensului, dar totusi nu ar trebui sa vad antigel prelins pe dedesubt...
Am verificat si vasul de expansiune si da, a scauzt putin antigelul, cum era de asteptat...
  • dan cristi

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Verifica zona unde partile laterale de plastic se prind de partea metalica a radiatorului.La mine acolo a fost buba.Zona aia a cedat fara sa-l lovesc in vreun fel.Vechimea,probabil.
  • veyr00n

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2016

  • Mesaj Privat
dan cristi a scris:Pune pe limba si vezi daca e dulce.Urmareste nivelul de ulei si cel de antigel,vezi care scade..Am avut aceiasi problema,fix pe acolo imi pierdea antigel si am inlocuit radiatorul de racire al motorului.

Salutari,
Intr-adevar, problema era de la radiator, in zona in care se imbina plasticul cu aluminiul.Acum ma tot uit de un radiator de apa nou, ai ceva recomandari?
Skip ads

  • dan cristi

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Salut.Eu am pus Nissens si e totul ok de vreo doi ani incoace de cand l-am schimbat.
  • gabi12you

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2003 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema in acelasi loc am si eu.
Eu m-am uitat dupa asta:NRF 58355 la autoeco la 233 lei.
Sper sa nu fie considerata reclama.
  • veyr00n

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Am comandat un Nissens, tot pe la 240 lei . Sper sa fie Ok ! 1-2 ani sunt sigur ca o sa tina, apoi masina face si ea 20 ani si probabil o voi pensiona...sau nu Smile
  • EComan

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2021

  • Mesaj Privat
Bunã, am și eu un opel astra g din 2002,1.6 16v, și îmi lasã niste pete de ulei, nu foarte tari, dar le lasã și nu îmi dau seama de unde curge, Ori ee ulei din cutie, ori e ulei din motor, am. Schimbat semeriringu și tot am petele alea, țin sa menționez ca nu aveam petele astea înainte sa ii schimb ambreiajul, ma gândesc ca nu la pus cum trebuie la loc mecanicul care mia schimbat ambreiajul? Aveți niște poze jos sa vedeți sfãt ca sã știu ce ii
Skip ads

  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Pare a fi din locul unde intra planetara , in acest caz ulei din cutia de viteze.Poza este facuta inspre fata masinii , si planetara aia angrenata la viteza arunca exact pe corpul baii de ulei , ulei.Mergeti unde sa efectuat lucrarea , si cereti pe garantie sa rezolve problema.Chiar daca ambreiajul sa zicem ca este ok , asta nu inseamna ca de demontat/remontat trebuie rupt tot pe langa.Eu sunt patit cu un anume service Opelis din Iasi , au rupt tot pe la motor si nimic nu mai este intreg(mostenire de la cel care am cumparat masina).Daca faceam eu receptie finala le sareau caciulile din cap garantat.Aveti grija pe unde stricati masinile , pardon reparat ca este plin de carutasi in haine de mecanici.
  • adytzu_slk

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 1.4 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Siemering planetara, probabil l-au pus prost.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR