Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • andreiviciu

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Buna ziua!
Am un opel astra g 1.616v si nu tine frana de mana
-etrierii au fost desfacuti,curatati+garnituri si piston nou

Intrebarea mea este:
poate sa fie de la cablu frana de mana deoarece eu n-am folosit frana de mana aproape niciodata
e si altceva?

Pareri?
Skip ads

  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Ai umblat la etrieri....ce fel arata placutele si discurile?
Daca ridici protectia de piele de la frana de mana ai sa gasesti acolo un reglaj.
  • andreiviciu

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Arata ok,doar ca nu curata discul de rugina...a stat masina 2 ani si pana face presiune in instalatie dar frana de mana nu aveam nici inainte......cum imi dau seama ca e cablul?
sau ce poate sa fie?
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Se pare ca nici frana de serviciu nu ai odata ce discurile nu se curata de rugina.
Suspenda cate o roata de pe spate si verifica daca tin la franare....
Skip ads

  • andreiviciu

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Mecanicul mi-a zis ca pedala de frana e cam tare dar mie nu mi se pare......poate a condus 100 de masini si difera
Poate sa fie din cauza discurilor si a placutelor?
  • andreiviciu

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Mecanicul mi-a zis ca pedala de frana e cam tare dar mie nu mi se pare......poate a condus 100 de masini si difera
Poate sa fie din cauza discurilor si a placutelor?
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
rugina de pe discuri,mai ales pe spate,nu se va curata singura ci doar cu masina de rectificat discuri sau altele noi,daca cele de pe masina sunt prea subtiri
  • S4844

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Ialomita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2020

  • Mesaj Privat
Salut ! Am si eu o problema tot cu frana de mana nu tine cu toate ca am umblat la reglajul de la manerul franei de mana si doar am scurtat cursa franei insa efectul este acelasi, Masina are 302.000 de km, oare sa se fi micsorat diametrul sabotilor si trebuie sa ii schimb ? Astept parerile voastre .
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
@S4844
Stie Sfântul Duh si cu Mama Omida ce fer ai tu si doar ei pot sã emitã pãreri....
Pe de altã parte, la decât 302k km, cine s-ar gândi cã poate ai uzurã în saboti si/sau tamburi(dacã zici tu, asa o fi...), mai ales cã în ultimii 100k km nu a fãcut nimeni o revizie serioasã la puntea spate?!
To be continued...
  • S4844

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Ialomita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2020

  • Mesaj Privat
Adevarul e ca nici n-am pus poze si nici nu am dat amanunte dar si daca as face poze nici nu stiu la ce sa fac ,doar am pus intrebarea gandindu-ma ca este o problema comuna usor de depistat . Oricum lasand asta la o parte am dat roata si tamburul jos si incercand sa constat ceva acolo am impins de cilindru de frana in dreapta si in stanga si cand apasam frana arunca lichid ceea ce mi s-a parut ciudat pentru ca nu am rupt/zgariat cele doua garnitur ale cilindrului. Oricum o sa mai caut pe internet principiul de functionare al trenului de rulare si reviziile.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Pedala nu se apasa cu tamburul scos....ies pistonasele si arunca lichidul afara,daca se imbiba materialul de frictiune de pe saboti atunci trebuie si un set din ala nou.La orice interventie pe puntea spate la sistemul de franare cu tamburi se verifica sa nu fie pistonasele blocate ,cilindru sa fie curat pe interior sa nu fie scurgeri de lichid in mansoanele de protectie a garniturilor si obligatoriu de face reglajul sabotilor din mecanismul cu surub pana cand se simte ca sabotul atinge foarte fin suprafata de franare se mai slabeste foarte foarte putin si aia e ....frana merge perfect.
Nota.Reglajul sabotilor se face cu cablul franei de mana slabit la maxim,dupa ce s-a facut reglajul sabotilor ,s-a aerisit frana ,ultima este reglajul cablului franei de mana si frana pe spate va functiona perfect atat cea de stationare cat si cea de serviciu.Daca nu stapaniti foarte bine notiunile sau nu aveti experienta ,apelati la un mecanic care stie de capu lui si cunoaste bine sistemul de franare.
  • S4844

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Ialomita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2020

  • Mesaj Privat
Multumesc mult pentru ajutor si sanatate multa! Nu stiam de ce iese lichid.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR