Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Daca matale esti multumit de ea, asta e esentialul... In rest...
- distributie pe lant sau curea e acelasi lucru, cureaua costa 40E si pusul si mai putin, odata la cativa ani... Este deci practic, dar nu esential...
- depasiri in viteza a treia si schimbari de viteza fregvente cu motorul urland la 6000 de ture, ca sa nu fii ridicol in circulatie? Nu mersi...
- consumul in oras nu intereseaza, iar masina oricum nu prea e de drum lung, atuncea unde e "acasa la ea", in parcare Twisted Evil Question
Asa cum am afirmat deja, daca esti multumit, e esential, nimeni nu da nici cu piatra, nici nu arata cu degetul... Eu insa, de exemplu, nu asi fi multumit cu asa o motorizare, ba chiar mai mult, nu m-asi simti in totala siguranta in trafic, de exemplu asi evita sa depasesc fara un "surplus de forta" suficient... Nici cu un "1400", de altfel, pe care l-am condus nu odata...
Skip ads

  • ionutpim

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
parera mea .....daca nu vrei sa fii nepotul lui SENA sau mai stiu eu ce pilot de F1 consacrat mort sau in viata motorul de 1.2 pe astra e motor si roata tot se invarte asa ca........de carcotasi e lumea plina .....mai putin de drumuri bune Razz
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:Daca matale esti multumit de ea, asta e esentialul... In rest...
- distributie pe lant sau curea e acelasi lucru, cureaua costa 40E si pusul si mai putin, odata la cativa ani... Este deci practic, dar nu esential...
- depasiri in viteza a treia si schimbari de viteza fregvente cu motorul urland la 6000 de ture, ca sa nu fii ridicol in circulatie? Nu mersi...
- consumul in oras nu intereseaza, iar masina oricum nu prea e de drum lung, atuncea unde e "acasa la ea", in parcare Twisted Evil Question
Asa cum am afirmat deja, daca esti multumit, e esential, nimeni nu da nici cu piatra, nici nu arata cu degetul... Eu insa, de exemplu, nu asi fi multumit cu asa o motorizare, ba chiar mai mult, nu m-asi simti in totala siguranta in trafic, de exemplu asi evita sa depasesc fara un "surplus de forta" suficient... Nici cu un "1400", de altfel, pe care l-am condus nu odata...

Dar totusi ai mers cu o masina cu acest gen de motorizare de-ti permiti sa desfiintezi parerea userului codrin?
Parerea ta este subiectiva si deloc documentata.
Cum a spus si posesorul nu trebuie sa ai de la ea pretetii de masina sportiva.Daca vrei sa te "dai rotund" nu-ti iei diesel de 100 cp si 2000 cmc, consum mic si performante medii( demaraj, viteza maxima, cuplu).Iti cumperi o masina pe benzina si cu turbo cam la aceeasi cilindree si atunci sa vezi joaca.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Sunt la curent, pentru ca ... am avut una inchiriata, in delegatie...
In plus, nu "desfiintez" pe nimeni, nu cred ca "masina face omul", imi dau si eu cu parerea...
Scuze, trebuie sa fiu scurt, sunt... intr-un camping, la casute.. Cool
Skip ads

  • alinastrag

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2004 Z14R
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Va salut pe toti colegii ! Ca tot veni vorba de motoare mici si mari . Impreuna cu un coleg de facultate am decis sa mergem impreuna pe A1 sa ne testam masinile . Eu avand un Astra G Caravan 1.4 16v iar el un 320D . Si va spun sincer , nici a mea nici a lui nu au sarit de 200 si un pic , cam 205-207 . Acum nu vreau sa judec pe nimeni . Cine vrea putere bruta , viteza si toate cele poate sa isi cumpere fara restrictii un Ve*ron . In legatura cu motorul 1.2 de pe astra . Il recomand personal tutror cu cea mai mare incredere . Mult mai nervos , mai silentios , mai fasnet ca cel de 1.4 8v de Lo*an . Bineinteles puterea este aceeasi , numai ca Astra are putini newtoni in plus . Este un motor Economic deci va repet tuturor care va credeti cu Lo*anuri peste nemti ! Nu a fost facut pentru viteza sau mai stiu eu ce , cum nu au fost facute nici Bimer-urile , Log*n , si multe multe altele . Distributia lant este un + .
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
"membru bebe"... Astra G 1600 combi la peste 200 pe ora... Twisted Evil
  • alinastrag

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2004 Z14R
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2011

  • Mesaj Privat
sunt foarte multumit de Astra la capitolul viteza
  • bvirgil1979

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:"membru bebe"... Astra G 1600 combi la peste 200 pe ora... Twisted Evil


Te inseli... motorul este 1.4 16v,asa ca a prins 200km in cadere de pe vreun pod.
Skip ads

  • alinastrag

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2004 Z14R
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2011

  • Mesaj Privat
nu virgil nu era in cadere de pe vreun pod si nici nu era inclinata la vale soseaua . am precizat ca eram pe A1 Pitesti-Bucuresti .
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Ce sa faci, tanar cu adrenalina maxima, compenseaza alte lipusri ale masinii!
  • alinastrag

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2004 Z14R
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2011

  • Mesaj Privat
intradevar Astra este o masina modesta si fiabila . nici decum sa fie o masina F1 , doar am vrut sa ma adresez colegilor care purtau discutia despre Astra 1.2 . daca tu crezi ca masina are lipsuri , avand in vedere ca utilizezi un 1.7 dti eu zic sa te mai gandesti cine are niste lipsuri . peace V !
  • alinastrag

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2004 Z14R
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2011

  • Mesaj Privat
sau daca am inteles eu gresit ce ai vrut sa spui " compenseaza alte lipsuri " imi cer scuze , toti ne punem intrebarea diesel sau benzina
Skip ads

  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Colegu, raliu cu masina goala mai fac si eu! Dar ia pune tu bagaj in ea, inca vreo 2 persoane, mai cupleaza si un AC, si apoi vezi tu cat de vioaie si sprintena e! Sa nu mai zic nimic de consum! Nu fac referire la benzina sau motorina, dar am mers si cu 1.2 si cu 1.4 si pot sa zic ca nu am fost incantat! Mai ales 1.2, daca faci ce am zis mai sus, ti-au murit caii! Iar cand faci comparatii la masini, tine cont de mai multe detalii, mai ales greutatea masinii!
  • TM69BAE

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Eu sincer am mers incarcat 4 persoane, portbagajul plin cu lemne (nu intrebati de ce Smile) )de la timosoara pana la herculane cu 1.2 16v si pe gpl (da sunt zgarcit). Masina a tras foarte bine pt cati magarusi sau caini husky o avea pe gpl. Am facut depsiri, mers si cu 160 pe gps, destul de agresiv am mers si mi-a consumat 7 pe gpl. Ma declar multumitul anului. Mi se pare ca masina are cutia mai bine proportionata decat un logan care daca il calci si faci vreo 3 rugaciuni nici atunci nu asculta.
  • cinemabiled

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Austria
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Adevarat ce spune codrin e un topic vechi dar va sp ca am un Opel astra 1.2 caravan din 2002 dar am umblat cu el prin germania prin romania peste tot in 3 ani de zile si incarcat si niciodata nu sa pus problema ca urca greu sau asa ceva 4000 4500 turati si aveti viteza ,ce va trebuie mai mult la cate accidente se intampla in tara asta nici nu meritam masini cu motoare mai mari de 1.2 baieti sfat cumparati astfel de masini si veti economisiti o gramada de bani
  • Daniel93

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1993 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2012

  • Mesaj Privat
alinastrag a scris: Eu avand un Astra G Caravan 1.4 16v iar el un 320D . Si va spun sincer , nici a mea nici a lui nu au sarit de 200 si un pic , cam 205-207


Venind calm de la mare pe A2, cu pasageri in vechea masina (Focus 1.8 diesel - 90cp), pe la 140 m-am retras pe banda 1, sa treaca un G caravan. Dupa ce a trecut, am vazut 1.4 pe hayon, si m-am luat dupa el, de curiozitate. Abia la 175km/h incepeam sa il ajung, era un pensionar singur in masina. Apoi am lasat-o pe banda 1 din nou, ca aia nu-i ulita de mers cu 200, desi Fordul ma ghiontea in spate sa-i dau Smile

ON-TOPIC: Vreau sa cumpar o Astra G 1.2 din anul 2002, exista sanse sa fie euro 3? Vad ca aici s-a vorbit doar de euro 4, dar pe internet am vazut ca ar fi si motoare cu X in fata. Sunt, nu sunt? Rolling Eyes
Normal ca o sa ma uit in acte cand cumpar, dar sunt curios daca exista.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,661
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Motoarele cu X in fata sunt EURO2. Cele cu Y in fata sunt Euro3. Cele cu Z in fata sunt Euro4.

Si acum sa iti spun parerea mea: cu Vectra B 1.7TD 1997 de 82cp nu mi-a stat in fata niciun Ford Focus 1.8TDDI de 90cp. Dupa 110km/h deja il pierdeam, deh... la Vectra B Cx-ul este de 0.28 ! Poti sa dai serios in Vectra B dupa viteza asta si o sa constati ca nu-ti va consuma notabil mai mult, doar vreau sa va scriu aici ca ,,se duce in sus ca viteza,, surprinzator de bine! Astea chiar ca au fost masini ,,cu-adevarat bune,, la vremea lor.
  • Daniel93

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1993 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Fordurile tddi au toate pompa refacuta cel putin o data, de aia multe nu mai trag ok. Al meu avea pompa refacuta profi si sters codul de pe ea, fugea sanatos... Mai bine decat tc4ee1 pe drum deschis, dar mai slaba in depasiri. Oricum, nu recomand tddi-ul, manca peste 6 nejustificat.
Scuzati off-topicul.
Am luat un G 1.6 8v, ca asta am gasit. Comparand cu Corsa C 1.2 pe gaz, nu e mare diferenta de putere. De fapt este, numai la urcari. pe pasul Tihuta aveam 120km/h pe o portiune lunga, iar cu Corsa pe acolo ma mai chinui uneori sa trec de 80. Dar pe drept sunt aproape la fel.
  • LVasile438

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2020

  • Mesaj Privat
Buna zioa vin si io cu o antrebare am un opel astra g din 2003 motor 1200 nare martori aprinsi dar cand actilerez parca sa zic ca nu trage zici ca patineaza
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR