Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
Solutie
  • Nexos

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2021

  • Mesaj Privat
Salut,

Recent mi-am cumparat un Opel Corsa D din 2009 cu motor de 1.4 66 kW si 90 CP. A fost adusa din Germania si am reusit sa finalizez inmatricularea. Masina este impecabila, verificata si de mecanic numai ca am urmatoarele intrebari :

1.) Din fabrica vine Opel Corsa D cu scut motor ? Deoarece la mine lipseste desi masina nu a suferit avarii

2.) La orificiul de aerisire de pe partea soferului ii lipseste un bat de plastic care tine sinele de pe orificiu in loc sa zic asa. Se vinde separat sau trebuie sa cumpar tot orificiul nou ?

Multumesc !




MODEL: Corsa 2009
MOTOR: Z14XEP

Aceasta discutie are un raspuns marcat ca solutie la problema expusa.
Sari direct la Solutie

  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
1.) Din fabrica vine Opel Corsa D cu scut motor ? Deoarece la mine lipseste desi masina nu a suferit avarii

In Romania, scutul a fost montat optional cu plata, in "pachet drumuri grele".
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Pune un scut motor aftermarket(mai ales dacã ai baie de ulei din aluminiu), cã pe drumurile patriei poți avea oricând surprize (crede-mã cã știu ce spun!), neplãcute , desigur...e vreo max. EUR50.00(dacã te orientezi bine la achiziție), mai adaugi ceva ptr manoperã, dar meritã fiecare para, excluzând cazul când circuli cu ea prin sufragerie...
Cât despre tija de comandã a voleților aeratorului...nu știu exact cum e la feru” tãu, dar, în general, ar trebui ca voleții+tija sã fie o piesã distinctã, monobloc, care ar trebui sã se poatã schimba (îți recomand din dezmembrãri, poate ai norocul sã vezi cum se demonteazã sau, dacã ai mâncat de trebuie, ai norocul sã-ți și schimbe piesa!). Înlocuirea nu ar trebui sã fie mare brânzã, dar trebuie sã știi exact ce faci, altfel riști sã strici (alt)ceva iremediabil....Nu-ți recomand piesã nouã (presupunând cã gãsești) ptr cã o sã ai nevoie de ancore la bascã...când o sã afli prețul.
Din ce vãd prin documentație, toate aeratoarele sunt identice(indiferent de amplasarea lor: lateral sau central), ceea ce ar trebui sã reprezinte un avantaj la gãsirea lor la dezmembrãri....Dezavantajul ar fi cã sunt pe culori și cred cã e destul de greu sã gasești fix culoarea doritã (în dezmembrãri, nu și dacã e piesã nouã), dar poți sã le schimbi toate 4, sã fie de aceeași culoare...
  • Nexos

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2021

  • Mesaj Privat
Mersi pentru raspunsuri !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR