Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia B
  • Stefan0900

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Salut colegii!

Eu sunt din Galați și am trecut cu mașina atât prin reprezentanțã (Rãdãcini) cât și printr-un service "de cartier" dar care știu cã face treaba bunã (dovada clarã e cã au fost sinceri cu mine și în loc sa strice ceva la mașinã mi-au spus ca mai bine caut un service mai pertinent când le-am cerut chestii mai complicate).

Ideea e cã electricianul de la acel service, care pãrea bun, sincer și mai ales pasionat, mi-a spus sã am mare grijã la acest model cã e plin de calculatoare (a specificat el "calculatoare de confort" - nu știu dacã e relevant) cã dacã îmi lucrezã cine nu știe o sã fie foarte rãu. Și m-a pus puțin pe gânduri. Aș vrea sã caut un service (în București de data aceasta întrucât sunt mutat aici, în Galați am stat câteva luni doar de nevoie) care sã presteze servicii bune pentru acest model de Insignia (Grand Sport, 2017, 2.0 Diesel 170cp) atât dpdv. al reviziilor (momentan trebuie sã schimb un set de plãcute, filtrul de combustibil și sã fac și geometria) cât și dpdv. de electricã (de exemplu vreau sã instalez o camerã Xiaomi 70mai PRO dar sã fie conectatã la siguranțe astfel încât sã fie mereu activã - pentru modul parking surveilance).

Astfel, ați avut experiențe plãcute cu vreun service din București și vreți sã îl recomandați? Mi-ar fi de mare folos. Aș vrea sã gãsesc un service/mecanic și sã apelez la el pe termen lung Very Happy

Mulțumesc colegii!


MODEL: Insignia 2017
MOTOR: B20DTH
Skip ads

  • Dragos Ene

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Salut,
Eu am avut experiente placute cu eds auto. Insa, daca e asa sensibila pe partea electrica, dupa cum spui, eu nu as aduce modificari.
  • Stefan0900

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2020

  • Mesaj Privat
@Dragos Ene

Inteleg, am tot auzit de EDS dar in acelasi timp am vazut si review-urile negative (care intr-adevar nu sunt foarte multe) si m-au speriat putin Smile) Oricum, e cam imposibil sa existe vreun service care sa nu aibe si review-uri negative pana la urma.

Oscilez intre ei (EDS), cei de la Autosoft (am vazut ca sunt foarte laudati in social media), cei de la gruprevizieromania.ro sau ceva service-uri Bosch. Sper sa ma decid pana vineri Smile)
  • lazarb

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2020 F12SHR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Eu as merge pe EDS, sunt specializati Opel din cate stiu si deci oameni mai bine pregatiti decat alti mecanici care repara "de toate". Pentru chestii generale cred ca poti apela si la alte service-uri autorizate, ulei si filtre se pot schimba fara complicatii.
Apropos de "calculatoare de confort", mai toate masinile mai serioase din 2000 incoace au "calculatoare" pentru chestii pe masina, asa ca e nejustificata teama acelui electrician. Cu atat mai mult cu cat nu un electrician sau mecanic il vad in tema sa vorbeasca despre software-ul instalat pe masini. Desigur, daca stie cu ce se mananca o interfata de diagnoza cu soft oficial, atunci foarte bine.
Cat despre subiectul cu camera de bord, ai grija la consum electric parazitar, iti poate consuma bateria sau poate fi marcat ca o problema electrica cu eroare in loguri. Sau alimentarea sigurantei va fi oprita pentru a limita consumatorii cand masina e oprita. Deci mai bine pui o camera video externa, pe un pom, balcon etc decat sa te bazezi pe camera din masina (care acopera doar ce vede in fata prin parbriz, nu laterale, nu spate, nu sub nivelul geamurilor etc).
Skip ads

  • Stefan0900

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2020

  • Mesaj Privat
@Iazarb Multumesc de sfaturi!
Legat de camera, mai mult o voiam pentru acele momente cand nu parchez acasa. Acasa am loc in parcare subterana, n-ar fi problema. Mai mult imi fac griji pentru momentele cand o las prin parcarile de magazine, la birou prin cartier etc.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
poti cauta si la AutoA.ro in Bucuresti. sunt foarte ok cu preturi bune si recomand si eu EDS sau mai este revizieopel.ro care au service din cate stiu tot in Bucuresti.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Stefan0900 a scris:@Iazarb Multumesc de sfaturi!
Legat de camera, mai mult o voiam pentru acele momente cand nu parchez acasa. Acasa am loc in parcare subterana, n-ar fi problema. Mai mult imi fac griji pentru momentele cand o las prin parcarile de magazine, la birou prin cartier etc.

de unde ai gasit sa cumperi camera si la ce pret? caut si eu un 70MAI A800 dar nu mai gasesc nicaieri... am inteles ca o sa apara varianta A800S dar nu stiu cand...
  • Stefan0900

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2020

  • Mesaj Privat
@Mikyboy cea de aici e camera: https://www.evomag.ro/auto-c...egru-3756032.html
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,661
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Stefan0900 a scris:@Dragos Ene

Inteleg, am tot auzit de EDS dar in acelasi timp am vazut si review-urile negative (care intr-adevar nu sunt foarte multe) si m-au speriat putin Smile) Oricum, e cam imposibil sa existe vreun service care sa nu aibe si review-uri negative pana la urma.

Oscilez intre ei (EDS), cei de la Autosoft (am vazut ca sunt foarte laudati in social media), cei de la gruprevizieromania.ro sau ceva service-uri Bosch. Sper sa ma decid pana vineri Smile)

Daca pot sa te ajut in alegere, de curand am fost la EDS pentru o remapare la Astra H si am vazut ca aveau o Insignia B diesel (o versiune cu dotari premium) ca si masina de firma, chiar am intrebat cum e masina si mi-au spus ca nu a fost lipsita de probleme masina asta insa toate problemele ce-au aparut la ea le-au rezolvat intr-un final. Asta cred ca spune ceva vis-a-vis de capacitatea lor de a rezolva probleme specifice pentru Insignia B. Si avea o camera de care spui montata de ei in parbriz, chiar spuneau ca e OKay ca si raport calitate/pret/specificatii (a.k.a ce poate face camera respectiva). Deci inclusiv iti cableaza si monteaza asa ceva, atunci cand am fost la ei era cineva care lipea fire electrice cu un letcon acolo pe stand. Chiar nu vad de ce nu ai face o incercare la ei pentru masina ta, stiu ca repara Opel de multa vreme si chiar inteleg ce e cu masinile astea in general (stiu sa le faca sa mearga atunci cand apar problemele specifice marcii).
  • ANan

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Eu am montat o camera Viofo de cand am cumparat masina, si am montat-o in reprezentanta m-a costat vre-o 400 de lei sa o monteze, dar au avut de desfacut plafonul si au tras firele prin burduful la hayon pana in spate la luneta ca e camera prevazuta si cu camera pe spate.
  • sadcozma

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2016 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Pentru service, depinde ce vrei sa faci. Filtru de aer si de habitaclu, poti sa le schimbi tu. Filtru de ulei si o placuta de frana, poti sa te duci la un service al tau de incredere. Bube dubioase, motor, distributie, etc si orice altceva de intretinere recomand EDS . Am fost acolo cu mai multe masini si oamenii sunt profesionali. Daca am avut o problema cu ce s-a intamplat, am discutat si s-a rezolvat.

Referitor la "partea electrica" si "montajul unei camere", sunt chestii total diferite. Partea electrica e complicata. Montajul unei camere e usor, dureaza intre 30 de minute si 2 ore. Sunt kituri care se vand (si Xiaomi are) si ai 3 fire (pentru cele cu modulul parking) pe care le prinzi conform cu schema. Cablul il tragi pe la chedere. Montajul e simplu daca ai minime cunostinte si nu iti e frica sa strici ceva. Altfel, decat foc mai bine 400 de ron, cu toate ca mi se pare exagerat pretul.

Eu am ales o camera cu condensator (Xiaomi), pentru ca nu vreau o baterie care sa stea in soare vara. De asemenea, nu am modul parking, pentru ca nu ii vad utilitatea (eu cel putin) si nici nu vreau sa raman fara baterie daca plec in concediu fara masina sau vine pandemia si las masina in parcare. Am montat-o la scrumiera (in firele din spatele ei - pentru ca are curent doar 'la cheie", cu siguranta cu tot ce trebuie). La fel am facut si a 2-a masina , si la un Astra H al unui prieten. Nu e greu daca nu esti atehnic si vrei motiv sa iesi din casa cateva ore cu niste beri reci Very Happy
  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Eu merg la Radacini Vitan....par ok...inca mai am garantie,deci tot la ei voi merge
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR