Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • CountPorcula

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Buna ziua, am un Opel Astra H A1.7 (DTR) de 125 de cai . Initial masina avea filtru de particule, dar dupa vreo 280k km s-a dus si decat sa bag iarasi soseta aia in teava de esapament am preferat sa il anulez. De atunci am observat si ca masina e putin mai puternica, s-a modificat sunetul motorului dar si ca mananca ulei mai mult. Undeva cam la 1L de la schimb la schimb, poate 1.3L,.. e drept ca si eu o calc si in afara de primele doua viteze si in localitate schimb tot peste 3000rpm. . Mentionez ca schimb uleiul cam la 12-13k km bag doar Castrol Edge Titanium Professional Long life 5W30. De la schimbare pana acum (am cam 6500-7000 km cu el) a trebuit sa complectez 0.6L. Acum cam cere iarasi ulei la cum vad pe joja ii trebuie cam 0.6-0.7L . As vrea la schimb sa ii complectez tot cu Castrol dar 5W40. Credeti ca e ok sa bag atunci dintr-ala? Citisem pe site ca unii colegi ar zice ca Da. Alta intrebare, dat fiind ca trebuie sa complectez acum cam 0.7L e ok sa ii bag tot Castrol Edge Titanium Professional LL 5W40 pt a-l ingrosa putin. Ambele sunt FULL sintetice. Multumesc de raspuns.


MODEL: Astra 2009
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Se amesteca fara probleme,ca idee in lume este un singur mare producator de aditivi sintetici folosit de toti producatorii de uleiuri ala e Exxon Mobile ,asa ca toate au aceeasi baza iar Castrol daca e original este unul dintre cele mai bune uleiuri,cand desfaceam motoarele cele mai curate si fara depuneri ...... verificam in portbagaj ,gaseam bidonul de Castrol.
  • CountPorcula

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Ok multumesc de raspuns.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Dacã îți consuma atat de mult, ți as recomanda sa treci pe alta marca. Eu am pus la același motor ulei GM, Valvoline, ravenol și nu consuma. Doar 5W30 .
Ti se pare ca acum consuma mai mult ulei din cauza ca acum nu îți maj ajunge motorina în baie de la regenerari ratate.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR