Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
Solutie
  • RSorin834

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2021

  • Mesaj Privat
Nu știu dacã mi se permite sã deschid acest topic.Am și eu o vectruța.Am cumpãrat mașina anul trecut undeva prin octombrie-noiembrie.Fostul proprietar mi a dat fiscalul, mi a ștampilat cele 3 contractec la primãrie.(Nu mã pricep absolut deloc la toate procedurile de înmatriculare a mașinii).Tatãl meu a trecut mașina în evidența noastrã.Ce mai este de fãcut?Am mai vãzut ceva topicuri cu "daca nu înmatriculezi mașina, permis suspendat, talon și numere luate).Talonul nu a fost înstrãinat.


MODEL: Vectra 2002
MOTOR: Z18XE

Aceasta discutie are un raspuns marcat ca solutie la problema expusa.
Sari direct la Solutie

  • Dragos Ene

  • Mesaje scrise: 379
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Salut,
Trebuie sa mergi sa o inmatriculezi la serviciul de permise si inmatriculari din Galati.
Conform OG 14/2017 ”(4^3) În situația în care noul proprietar nu solicitã transcrierea transmiterii dreptului de proprietate în termenul de 90 de zile, înmatricularea vehiculului se suspendã de drept pânã la data transcrierii transmiterii dreptului de proprietate.”

Organul fiscal care opereazã scoaterea vehiculului din evidența fiscalã a fostului proprietar are obligația de a notifica înstrãinarea acestuia în cadrul schimbului de informații prevãzut de reglementãrile în materie fiscalã, în termen de 5 zile lucrãtoare, autoritãții competente de înmatriculare.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Trebuie sa ai talonul pe care sa scrie instrainat catre, data
apoi cu actul de vanzare cumparare stampilat si semnat de primaria de pe raza caruia locuieste vanzatorul mergi la primaria de care apartii (pe raza careia vei inmatricula masina) sa depui actele pentru a te lua in evidenta la impozit.
te programezi la inmatriculari auto si cu hartia care o primesti de la primarie, talonul in original (pe care scrie instrainat catre, cartea de inmatriculare a masinii in original si taxa de 80 de ron parca pentru inmatriculare) mergi sa depui sa obtii numerele (trebuie completata si o cerere). Vezi ca in general in zona serviciului inmatriculari sunt deschise birouri care se ocupa cu asa ceva si te pot ajuta. Succes. Inmatriculeaza cat mai repede ca sa nu ii iei amenda si alte probleme.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR