Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
Solutie
  • Sillviu11

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Pitesti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2021

  • Mesaj Privat
Salutare. Am și eu o problema cu un astra g z16xe. Acum 2 sãptãmâni am schimbat garnitura de la capacul chiulasei pentru ca îmi dãdea ulei pe capacul galeriei de evacuare, nu mult, dar se prelingea. Dupã câteva zile a început sa scoatã fum și miros a ulei încins din zona distribuție și se prelingea din Zona carcasei carcasei Distribuției pe baia de ulei si apoi jos, dar cumva se prelingea și in racordul flexibil(de acolo venea fumul). Am fost la un mecanic, a curãțat o cu un spray și i am dus o a doua zi ca sa vadã de unde da. A doua zi dupã ce a desfãcut o, a schimbat simeringul de la arborele cotit pentru ca a zis el ca el era problema (eu nu am fost de fata, totuși mi a arãtat simeringul care într-adevãr era puțin ciupit). Acum mașina da din nou ulei prin aceeași zona, am fost din nou la el, mi a zis ca el a verificat tot și ca nu are de unde, ma rog. Întrebarea mea e pe unde ar mai putea da ulei? Încã o precizare, eu nu am gãsit vreo logica, dar am observat ca fumul se intensifica foarte tare la plecãri repetate de pe loc(mai ales rampe). Dacã are cineva vreo idee as fi recunoscãtor .


MODEL: Astra 2002
MOTOR: Z16XE

Aceasta discutie are un raspuns marcat ca solutie la problema expusa.
Sari direct la Solutie

Skip ads

  • tuxi

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Sincer eu cred cã garnitura e ciupita în partea stânga cum te uiți la motor. Se scurge pe lingã capacul distribuției, meritã sã verifici.
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
cu "sau" intre:
- garnitura capac culbutori (putin probabil sa ajunga ulei pana jos)
- garnitura baie ulei
- simering palier, cel din spatele cutiei de viteze (foarte probabil, usor confundabil cu garnitura baie ulei) - de aici poate ajunge si pe racordul flexibil
- simering distributie la arborele cotit
  • Sillviu11

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Pitesti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2021

  • Mesaj Privat
Astãzi am luat un spray și am curãțat toate urmele de ulei ca sa încerc sa vãd de unde vine uleiul. Ideea e ca tot de la simeringul arborelui cotit vine uleiul, dar totuși la ralanti nu arunca(nici dacã e turata), cel puțin in alea 10 minute cât am încercat, nu a dat. Dupã ce am dat o tura cu ea și am revenit, uleiul începuse sa curgã. Exista vreo legãtura ?
Și joi ma duc din nou la mecanicul care l a schimbat prima oarã, sa umble din nou acolo. E posibil sa fii greșit el ceva la montaj?
Skip ads

  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Exista , uleiul se incalzeste , turatia creste si odata cu ea se ''invarte'' si mai rapid pe simering arborele.Cat forta de ''centrifugare'' este mai mare , si simeringul este bolnav , cu atat o sa ''planga'' mai tare.Nu are voie sa curga , daca este simering nou montat corect.
  • corsa.timis

  • Mesaje scrise: 490
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Sillviu11 a scris:Astãzi am luat un spray și am curãțat toate urmele de ulei ca sa încerc sa vãd de unde vine uleiul. Ideea e ca tot de la simeringul arborelui cotit vine uleiul, dar totuși la ralanti nu arunca(nici dacã e turata), cel puțin in alea 10 minute cât am încercat, nu a dat. Dupã ce am dat o tura cu ea și am revenit, uleiul începuse sa curgã. Exista vreo legãtura ?
Și joi ma duc din nou la mecanicul care l a schimbat prima oarã, sa umble din nou acolo. E posibil sa fii greșit el ceva la montaj?

Da silicon ai pus la garnitura capacului? unde se intalneste primul capac ("cuzinetul)"de la fusul axelor cu came cu chiulasa se formeaza un unghi de 90 grade si garnitura singura nu poate etansa. Acolo se pune silicon 2x la axul se admisie, 2x la axul de evacuare.
  • Sillviu11

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Pitesti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2021

  • Mesaj Privat
Nu, nu a fost pus Silicon deloc. O sa verific și asta, mulțumesc.
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
la simeringulde palier e dichiseala la montaj.
mecanicul tb sa verifice daca palierul are uzura, caz in care taie cativa mm din arcul simeringului.
suprafata tb curatata la luciu fara a o zgaria, iar simeringul se monteaza aplicand presiune uniforma pe tot diametrul lui.

iti spun pt ca am schimbat vreo 3 la aceeasi masina pana sa-i dau de cap.
  • Sillviu11

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Pitesti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2021

  • Mesaj Privat
Problema rezolvatã: garnitura capacului era tãiatã in partea dinspre distribuție, când a schimbat o acel mecanic nu a pus Silicon deloc și când a Așezat capacul garnitura a ieșit și astfel a tãiat o acolo. Acum am pus alta, am dat cu Silicon in zona “gâtuita” a axelor cu came și nu mai da ulei. Pentru o garnitura de 40 de lei am bãgat 800 de lei cam degeaba sau prea devreme( când am schimbat simeringul, am schimbat și kit ul de distribuție), dar asta e. Mulțumesc tuturor pentru ajutor.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR