Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • rockyy

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Alba
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Salut,

Am un astra h pe care am cumparat-o cu un radio aftermarket montat. Intre timp touch-ul de la radio a decedat si am cumparat o unitate cd30 mp3 cu aux. Am citit eepromul si din dump am facut rost de codul de securitate. Cred ca opcomul meu da rateuri insa, pentru ca nu reusesc sub nicio forma sa imperechez display cu radio. Radio functioneaza, pot sa schimb posturi, frecventa, etc, pe display scrie "display safe", ora si temperatura exterioara. Orice as face, dau deactivate theft, bag cod la radio, il accepta (daca bag alt cod in afara de cel scos din dump imi spune ca e gresit) si nu pot sa-l pun in delivery mode, ramane cu I.D Ok si 10 code tries left si aia e. La fel si la display, ala nici nu-mi spune daca bag codul bun (am si carpass-ul masinii). Ma gandesc ca o fi de la op comul meu, china shit, bineinteles.

Op Com 2010 merge ok-ish insa nu am optiunea sa dau deactive theft protection without radio la display, iar vaux com are optiunea asta dar nu se intampla nimic, bag codul si ramane asa. (indiferent ce bag la coduri displayul indica 10 tries left, deci nu accepta nimic).

Daca se pricepe cineva si poate sa treaca pas cu pas in ce ordine trebuie dat unpair, daca mai trebuie setat ceva prin can bus ar fi ideal. Ma scoate din minti

mersi
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Nu ti le reseteaza pt. ca au coduri diferite.
Seteaza in radio pe MID SPEED, Display NOT PRESENT si incearca sa resetezi radioul.
  • rockyy

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Alba
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Pot sa dau complet display afara, n-ar fi o problema. Macar sa mearga, o sa incerc mai pe seara. Am instalat si windows 7 pe laptop, merge un pic mai bine vaux com dar tot nu reseteaza. Mersi de idee.
  • rockyy

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Alba
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Am incercat, din pacate acelasi lucru, am pus Display not present peste tot pe unde am gasit.. Cu display scos fizic nici nu pot vedea EHU in opcom. Mai rumeg problema.
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,661
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Eu am reusit folosind VAUX-Com si o interfata Op-Com firmware 1.59. Am pus Blaupunkt CD30 MP3 cu AUX în ,,Delivery Mode,, apoi l-am imperecheat cu display-ul dupa codul din display (BID).

Operatiunea am facut-o pe un laptop HP mai vechi (model 2009) pe care aveam instalat Windows 10.
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Faptul ca ai aflat codul PIN din HU, nu te ajuta la absolut nimic.

Procedura de "desperechere" neinvaziva (sa aduci dispozitivele in "delivery mode", fara sa le desfaci si sa citesti/scrii vreun eeprom), se poate face doar daca ambele dispozitive imperecheate sunt prezente pe masina (sau pe birou, legate intre ele).

Daca acest lucru nu este pozibil, se deschide HU, se citeste memoria eeprom, se modifica pentru a aduce aparatul in situatia de a fi neimperecheat sau virgin, se scrie continutul modificat in memoria eeprom a HU, se conecteaza impreuna (pe masina sau pe birou) si se imperecheaza cu codul PIN din display (care la tine, inteleg ca este codul PIN al masinii).
Cam asa ceva, orice alta incercare, nu am auzit sa functioneze.
  • rockyy

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Alba
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Asa cred, ca este displayul masinii. Presupun ca-i imperecheat cu masina, ca fara radio nu da nicio eroare si imi afiseaza range, trip si alte prostii. Nu am cum sa fiu sigur, dar am carpass-ul masinii si cand dau security code in ECU, de exemplu, mi-l accepta pe cel de pe carpass. Pot sa citesc si sa scriu EEPROM-ul din radio, insa cel din display este problematic, ca-i alt tip de cip si nu am programator pentru el. O sa mai caut informatii si daca e absoluta nevoie o sa-mi comand si un programator de 93c56A, deja e o chestiune de ambitie.
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Cine sau unde a spus/scris ca trebuie sa citesti sau sa scrii memoria eeprom din display?
Reciteste atent "firul" operatiunilor necesare!
  • rockyy

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Alba
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2019

  • Mesaj Privat
In cazul in care nu este displayul masinii.
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Incepe cu partea simpla (simpla pentru ca ai spus ca ai cu ce sa citesti si sa scrii memoria eeprom din HU), citesti, modifici (sau iti modificam), rescrii, incerci activarea theftprotect a HU cu codul PIN al masinii ... si vezi daca va fi ok sau nu.
  • rockyy

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Alba
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Dap, am modificat dumpul si l-am scris, totul e ok, a acceptat codul din carpass.
Mersi de ajutor
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Nu ai pentru ce!
Mi-a placut treaba cu "chestiune de ambitie" Smile si deci, felicitari! Smile
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR