Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • asorin2004

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salut

Dupa cum stiti, la RAR se poate verifica istoricul unui vehicul in baza km inregistrati fie la ei, fie la ITP.
Am un Opel Corsa D, cumparat sh in 2008 la 9000 km. Acum are aprox 150.000 km.
Am verificat seria pe site RAR, sa vad ce arata. In 2011 imi apar doua inregistrari :
ian 2011 ~ 41.000 km (ITP)
feb 2011 ~ 39.000 km (RAR)
Evident ca nu am dat km inapoi, iar cel putin una din inregistrari este gresita. In continuare nr km "curge" normal.

Anul asta voi vinde masina, si ma gandesc ca chestia asta o sa o traga in jos, nejustificat.

Ce e de facut ?
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Daca doar acolo apare acea inadvertenta, eu cred ca orice om zdravan la cap, va intelege ca a fost o greseala de introducere a datelor si nimic mai mult.
Nimeni nu da doar 2000 km inapoi, zic eu. (doar daca in acel interval, ar fi intervenit o chestie de garantie, sau ceva de acest gen).
  • asorin2004

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Inadvertenta nu stiu unde ar mai putea sa apara. Cum spuneam, eu chiar nu am dat km inapoi, iar masina nu imi aduc aminte sa fi fost in service in ian-feb 2011.
In plus de asta circulam cu masina in fiecare zi si as fi vazut daca km ar fi luat-o razna. Masina nu mai avea garantie la acea data.

Am scris la RAR sa verifice in baza lor de date daca exista vreo fotografie cu nr de km ca sa vad daca inreg lor e corecta.
Tot de la ei ar trebui sa aflu service-ul la care am facut ITP - pt ca talonul de atunci a fost schimbat (acte pierdute) ca sa intreb si acolo
In martie 2011 am reinnoit si polita casco, am scris si la asigurator, poate exista o poza cu nr de km de atunci.

M-am si eu, ca orice om normal la cap o sa inteleaga ca 2000 km sunt o greseala, pe de alta parte, eu nu as cumpara o masina care sa aiba problema asta...
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR