Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • ANan959

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2021

  • Mesaj Privat
Ma intereseaza sa schimb distributia la masina mea opel zafira 1,7cdti 125 cp an 2010. Vreau sa stiu daca e necesar cand schimb distributia sa iau si pompa de apa sau nu? Am vazut ca sunt kituri cu sau fara pompa de apa? Poate ceda pompa de apa? Ea merge bine acum si nu as schimbao doar de dragul de a o schimba daca nu e absolut necesar. Multumesc

EDIT: Masina in cauza are 10 ani (100K km) si e primul schimb de distributie( are motor cu curea de distributie nu lant)


MODEL: zafira b 1,7cdti 125 cp
Skip ads

  • ANan959

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2021

  • Mesaj Privat
Din ce am vazut cureaua cu rolele acelea e undeva spre 300 lei. Cu tot cu pompa apa e undeva la 500 lei : https://www.autodoc24.ro/febi-bilstein/16181034 . Pompa de apa o fi din plastic de necesita tot schimbata cu distributia? Multumesc
  • mariustintea

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Meriva 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2013

  • Mesaj Privat
La 1.7 cdti pompa de apa nu este pe distribuție, este pe cureaua de accesorii, dar dacã tot se schimbã distribuția, recomandat este sã se schimbe și pompa, este decizia ta ce vei face.
  • AndreiFanOpel

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Recomandarea mea ar fi sa schimbati si pompa de apa. De regula se schimba kitul intreg cu pompa cu tot mai ales avand in vedere ca masina are 10 ani cu aceeasi piesa.

In primul rand are deja un numar mare de ore de funcționare si niste ani grei in spate, nu se stie cu exactitate care este gradul de uzura si cat mai duce pompa.

In al doilea rand nu are rost sa platiti manopera de doua ori, daca cedeaza peste un an spre exemplu va trebuii sa platiti din nou pentru o alta lucrare.

Concluzia o trageti dvs, dar sunt sigur ca si alti colegi de aici va vor sfatui la fel.
Drumuri bune la toata lumea!
Skip ads

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Nimeni nu o sa iti spuna sa NU schimbi pompa de apa. Aceasta decizie iti apartine, dar trebuie sa o iei in cunostinta de cauza.
Asa este, la motorul tau, pompa de apa se poate schimba fara sa ai treaba cu distributia, dar, manopera va fi maricica pentru ca nu este chiar cea mai simpla lucrare.
Daca schimbi pompa de apa, o sa ai nevoie si de lichid de racire (antigel si apa distilata).
Daca tot faci o lucrare, pentru masina ta, oare de ce te orientezi spre piese de calitate indoielnica?
Tot la 120 de luni, este recomandata si schimbarea curelei pentru accesorii ...

P.S. Masina diesel, cu 10 ani vechime si 100000 Km, super tare, vreau si eu doua.
  • ANan959

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2021

  • Mesaj Privat
Multumesc tuturor. Am crezut ca pompa de apa este pe aceasi curea cu cea de distributie...... De acea am zis ca poate se uzeaza si se poate bloca si atunci i-mi rupe cureaua de distributie. Daca pompa de apa e separata fata de cureaua de distributie e mult mai bine. Idea este ca am sa o schimb acasa daca nu e dificil. Am vazut ca are blocaje la acele roti deci daca le blochez teoretic nu se poate pune cureaua prost sau daca gasesc un service ok ma gandesc sa o schimb acolo dar pana acum pe unde am fost preturile la manopera incepeau de la 500 lei in sus.


Ultima modificare facuta de ANan959 la Sam 23 Jan, 2021 8:55 pm
  • ANan959

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2021

  • Mesaj Privat
Am mai vazut aici un set cu pompa de apa si curea distributie hepu ( o fi bun?) : https://www.epiesa.ro/set-po...05/epsid-1800763/
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Eu n-as schimba pompa de apa, 100.00km e putin pentru o pompa de apa originala (de prima echipare).
Antigelul a mai fost schimbat ? Pierzi antigel pe undeva ?
Skip ads

  • mariustintea

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Meriva 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Dacã nu ai mai fãcut niciodatã distribuții, sfatul meu este sã apelezi la un mecanic, chiar dacã pare simplu, sânt unele ,, chițibușuri"( ex. întinderea curelei, cuplu de strângere,etc). Acum și +500 lei este mult pentru 4 ore de muncã și nici încredere în mecanici nu mai poți avea și ce faci cu mâna ta e lucru sfânt dacã te pricepi un pic.
  • ANan959

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2021

  • Mesaj Privat
ahappyuser a scris:Eu n-as schimba pompa de apa, 100.00km e putin pentru o pompa de apa originala (de prima echipare).
Antigelul a mai fost schimbat ? Pierzi antigel pe undeva ?


Antigelul a fost schimbat odata pe la 90k km cred. De pierdut nu pierde acum. Am avut radiatorul inlocuit ca era crapat
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Atunci schimba doar distributia si cumpara o pompa de apa pe care sa o ai in portbagaj de rezerva impreuna cu garnitura ei. Si eu sunt in aceiasi situatie, sotia are o astra G 1.7cdti 2004 cu pompa de apa originala, acum la 250.000km. Presupun ca a fost schimbata odata, cat mai era masina in garantie, altfel nu vad de ce ar fi cumparat cineva la schimb o pompa de apa originala prin Germania ca sunt de 3x mai scumpe decat cele aftermaket. Oricum, prevazator fiind am cumparat deja o alta pompa de apa cu 8 palete de flux ridicat (ceva de firma, doar ca nu mai stiu exact sa scriu aici exact de care) si am facut un pachet de reparatie pe care l-am pus in portbagaj (cheie inelara cu cot pe marimea capului suruburilor pompei de apa, pompa de apa + garnitura aferenta, o cheie inelara cu cot de 15 pentru slabit intinzatorul curelei auxiliare, plus o lama de cutter pentru indepartarea garniturii pompei de apa ce va fi demontata). La momentul cand va incepe pompa de apa sa curga o voi schimba... indiferent ca sunt plecat din oras sau din tara. E simplu de schimbat, am patit acelasi lucru la Vectra B 1.7TD cu motorul de ISUZU in Germania, mi-a luat 1,5h sa o schimb intr-un sat in apropiere de Munchen.

As zice ca depinde doar de cat esti de determinat si daca stii sa o faci la fata locului. La Vectra B 1.7TD motorul avea 175.000km cand i-am facut prima distributie, pe atunci nu am facut-o eu ca a fost primul meu motor de ISUZU, mecanicul a demontat pompa de apa ca curgea pe la garnitura si mi-a recomandat sa o punem la loc cu o alta garnitura noua iar eu l-am refuzat (ca un prost ce-am fost). Asa ca a pus sus o pompa de apa noua SKF cu melc, asta a tinut 65.000km si a inceput sa curga pe langa ax exact in Germania, acolo am luat alta pompa noua tot SKF dar modelul cu palete la care dupa doi ani s-au corodat complet paletele si nemaiavand racire am ars garnituta de chiulasa, nemaiavând palete nu mai era cine sa impinga apa prin chiulasa. Acum la Vectra B i-am pus o pompa de apa originala AISIN, mi-am luat lectia cu ocazia asta si de atunci am preferat sa iau de pe eBay doar pompe de apa originale care acum sunt ieftine ca nu mai au cautare masinile astea de 15ani fiind deja vandute in Europa de Est de catre fostii posesori din Germania.

Alegerea este a ta... daca esti genul care se baga la motor oricând pentru asa o treaba simpla atunci NU o schimba inca, s-ar putea sa o mai tii inca 75.000km sau 5ani de zile inainte sa ceara a fi demontata de pe motor.

L.E:
Asa arata o pompa de apa originala de Astra G 1.7cdti 2004 :

...si asa arata o pompa de apa originala de Astra H 1.7cdti 2005:

Probabil tot una din asta ai si tu acum pe motorul tau de ISUZU.
  • ANan959

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2021

  • Mesaj Privat
Multumesc. Atunci o schimb mai incolo pompa de apa ca nu am nicio problema cu ea. Ce marca recomandati pentru curea distributie sau e vreo diferenta inte ele ca si calitate? multumesc
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
alege Contitech sau Gates si cauta KIT (oricum rolele vor fi de la INA, FAG, SWAG)
  • Andrei_JOY

  • Mesaje scrise: 136
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Eu am acelas motor, anul trecut am schimbat kitul de distributie, am luat kit INA, fara pompa de apa, pompa o schimbasem cu vreo 3 ani in urma pentru ca avea anumite zgomote.
Pentru tutorial schimb distributie poti arunca un ochi aici https://www.clubopel.com/vie...ighlight=#2046709

Bafta
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR