Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Madyy

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce inseamna E90, eu am cutia cu sase trepte si NU TREMURA ABSOLUT DE LOC schimbatorul de viteze la relanti. Odata introdusa in treapta 1, atunci cand pui masina in miscare (cand eliberezi ambreiajul), se misca cativa mm maneta schimbatorului la plecarea de pe loc in sensul inainte inapoi. De asemenea, fiind in treapta 1 in mers, cand iei piciorul dupa acceleratie si intri in frana de motor se misca cativa mm tot in sensul inainte inapoi. Cand merge continuu in treapta 1, nu se misca deloc. In restul vitezelor se comporta absolut normal.

In concluzie, fenomenul descris de alex2014 nu se manifesta la masina mea si nici la ceilalti doi colegi cu aceeasi masina.
Skip ads

  • ney

  • Mesaje scrise: 985
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Jocul fata spate al schimbatorului este din cauza uzurii rulmentilor cutiei de viteze m32 ...
Daca o sa schimbi uleiul din cutie o sa observi in cel vechi pilitura de aluminiu si cu un magnet vei prinde si ceva particule feroase
  • Madyy

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Am schimbat preventiv uleiul la 50000 Km. Era de culoare rosie, putin tulbure, n-am mai incercat cu magnetul.. Faptul ca fenomenul se manifesta doar in treapta 1 inseamna ca este uzat doar un rulment, nu ? Mai spunea cineva ca s-ar putea sa fie joc in tampoanele de prindere a cutiei. Altcineva spunea ca are 175000 de Km cu cutia M32, si ca, merge bine cu conditia sa nu se foloseasca deloc treapta a 6-a care, este cea cu probleme. Vom vedea in timp..
  • cosmihn

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Deci am tot cautat Insignia motor benzina si inca nu am gãsit. Nu sunt asa multe spre vânzare, deci tot spre un Opel Astra J ma îndrept mai precis motorul de 1.4 turbo.
Am mai gãsit si seaturi leon insa nu ma încântã asa mult. Astra pare mai masina in viziunea mea.
Skip ads

  • cosmihn

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Sper ca e un motor relativ bun cel de 1.4 turbo.
Seatul leon ar fi fost modelul din 2008 motor 1.6 simplu.
Prefer Astra din mai multe puncte de vedere. E mai noua un pic si un look mai nou.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
As zice sa mai cauti si Insignia. Astra mai are o hiba..au bagat la fier in ea incat e o masina fff grea raportata la clasa ei...o masina de clasa compacta la 1400 kg; ar fi trebuit sa aiba 4*4 la masa asta....Probabil e si f solida Very Happy Very Happy dar nu pentru asta cumaram masini Very Happy
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
cand te intalnesti cu un huidu o sa zici mersi ca masina e solida si grea, nu o tabla de conserve ca logan-ul.
iar motorul 1.4 turbo are un consum mai mult decat decent ptr greutatea masinii si performantele oferite.
  • ney

  • Mesaje scrise: 985
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
👍
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pai si Insignia e tanc...am patit-o de 2 ori (din pacate)...dar macar e un pic mai spatioasa. Pe de alta parte...cu astra J cu 1.4 aspirat am facut lejer Transfagarasanul...daca nu vrei sa iei curbele cu scartz sau sa faci slalom, e ok ...
  • cosmihn

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2016

  • Mesaj Privat
O sa întru in posesia unui Astra j motor 1.4 turbo.
La ce ar trebui sa ma aștept? Cele mai frecvente probleme pe care le ati întâmpinat?
Mulțumesc anticipat
  • ney

  • Mesaje scrise: 985
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Ce an? Km?
  • cosmihn

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2016

  • Mesaj Privat
An 2011
205.000 km
Skip ads

  • ney

  • Mesaje scrise: 985
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Cutia de viteze si pierderi pe la racitorul de ulei ca si inceput
  • cofetaru

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2021

  • Mesaj Privat
Madyy a scris:Nu stiu ce inseamna E90, eu am cutia cu sase trepte si NU TREMURA ABSOLUT DE LOC schimbatorul de viteze la relanti. Odata introdusa in treapta 1, atunci cand pui masina in miscare (cand eliberezi ambreiajul), se misca cativa mm maneta schimbatorului la plecarea de pe loc in sensul inainte inapoi. De asemenea, fiind in treapta 1 in mers, cand iei piciorul dupa acceleratie si intri in frana de motor se misca cativa mm tot in sensul inainte inapoi. Cand merge continuu in treapta 1, nu se misca deloc. In restul vitezelor se comporta absolut normal.

In concluzie, fenomenul descris de alex2014 nu se manifesta la masina mea si nici la ceilalti doi colegi cu aceeasi masina.


Si eu am aceeasi chestie daca pot spune asa.

In viteza 1-a cand accelerez se misca putin in fata daca i au piciorul de pe acceleratie se misca 1 mm inapoi, dar este foarte fin.

La fel si treapta 2, acum nu stiu sigur daca si in celelalte viteza ca am mers doar in oras de cand am luat o de 1 luna, maxim a 4 pe bulevard cand e liber.

Sa fie ceva de speriat adica ar trebui sa am grija cum schimb sau nu ar trebui sa mi fac griji
  • ney

  • Mesaje scrise: 985
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Pot fi suporti antibalans sau inceput de defect rulmenti cutie
Schimbarea uleiului la cutie este benefica pt . Ca scapi de pilitura ( daca ia exista ) dar nu de joc daca sunt deja uzati rulmentii
Pe un canal cu frana de mana trasa poti vedea jocurile la tampoane antibalans , incercand sa pleci cu 1 si R.
sau metoda 2, cu un levier.
Ca sa te mai linistesti poti verifica ce model de cutie ai : tip vechi sau mai noua...este pe aici pe undeva postat sau gasesti pe internet cutie m32
In rest , treptele 1 si 2 sunt scurte , nu poti sa faci plecari in tromba, decat daca vrei ambreiaj nou
  • cofetaru

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2021

  • Mesaj Privat
Am sa intreb maine mecanicul ca trebuie sa mai schimb furtunul de la intercooler si oringurile.

Desi am citit pe net pe alte forumuri cum ca misca este ceva normala si altii au miscari mai mari la accelerare/deccelerare si nu este nimic, asta este masina.

Cum ca atunci cand apesi pedala motorul se misca si cand intra in frana de motor se misca si cutia si d aia, nu ar fi o problema.
  • ney

  • Mesaje scrise: 985
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Nu este asa.
Daca exista o timonerie rigida , da, mai puteai crede asta, adica trasmiterea miscarii motorului la maneta.
Sunt poze de pe net
  • cofetaru

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2021

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspuns, mecanicul mi a spus ca nu are nici o problema cutia. 🙏🏽 Doamne Ajuta
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR