Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Georgius

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Salutare,
M-am lovit de problema jocului in caseta de directie undeva. Acesta a fost identificat relativ simplu, testand inainte etrieri, jocuri la bucsi, capete de bara, bielete si antirului... Am strans piulita din stanga a casetei undeva la 60 de grade (piulita de deasupra degetului in poza3, tubulara 17, poza 1 jos stanga si dreapta simetric), cat sa reduca zgomotul cu 70-80%, cea din dreapta casetei cu 30 grade maxim. As dori sa stiu acum ce rol au aceste 2 suruburi de langa piulitele stranse. Unul din suruburi este sub axul de se duce catre volan, iar cealalta langa motoras. Zgomotul meu se aude in mare parte acum doar in zona motoras.

Multumesc frumos pentru sugestii, si mai ales experienta voastra.



MODEL: Astra 2011
MOTOR: A14NET
Skip ads

  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Nu imi este foarte clar ce suruburi ai strans, dar de obicei caseta de directie nu prea se regleaza/srange. Daca este vorba de suruburile simetrice din prima poza, sunt cele care strang cremaliera si ar fi bine sa nu umbli la ele. Verifica daca in viraje volanul mai revine usor in pozitia neutra. In caz contrar, cel mai bine ar fi sa le desfaci asa cum erau.
Este cunoscut faptul ca Opel a mai avut de-a lungul timpului probleme cu casetele de directie, dar cel mai bine verifici aspectul asta la un service specializat.
  • ney

  • Mesaje scrise: 966
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Unul regleaza jocul cremalierei cu ax volan si celalalt jocul angrenaj motoras
Pe primul daca strangi usor iei jocul dar trebuie sa revina usor volanul daca sa reglat corect
Al doilea ,de la motor, apasa pe axul motor pentru a limita jocul melcului pe roata mare dintata( ca la un stergator de parbriz)
  • Georgius

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Ney, inseamna ca daca strang acel surub de la motoras, ar putea elimina zdranganitul ce se aude in corpul motorasului (cam pe unde e eacel melc si pinion in poza ta). Problema aici este ca nu stii daca va merge sau nu mai greu motorasul. Cum ai identifica cum merge de greu? Ar putea fi date niste semne la surub si incercat a strange pentru a vedea efectul.... Ai facut asta vreodata?

Aantonio, foarte putin a fost nevoie de cele 2 simetrice de la cremaliera. Volanul revine la pozitia 0 indiferent cat as misca volanul (de aici inteleg ca reglajul la mana in 2 persoane a fost optimizat corect). Practic a fost nevoie cam 45-60 de grade strangere pe stanga si vreo 30 cel de dreapta, deci foarte putin strans. Mentionez ca am reglat si testat cu rotile in aer de cel putin 10 ori pana am invatat cursa si de unde incepe sa mearga mai greoi volanul. De asemenea trancanicul dispare intr-o proportie destul de mare iar daca mai insisti a strange, degeaba o faci...
Skip ads

  • ney

  • Mesaje scrise: 966
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Sa inteleg ca a mers ?
  • Georgius

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2015

  • Mesaj Privat
A mers partea cu cele 2 simetrice de la cremaliera. Deja adjustasem acolo cat s-a permis de mult.
Ney, nu am umblat inca la acel melc:). Surubul ar fi trebuit sa nu fie perpendicular pe melc, in plus sa aiba contrapiulita prezenta. De ce ar fi perpendicular? Cum actioneaza? De unde imi dau seama cat e de strans pe motoras? interesanta ultima intrebare, nu?
  • ney

  • Mesaje scrise: 966
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Poate te ajuta astea
Sau asta ca sa desfaci sa vezi jocurile
https://youtube.com/watch?v=lre-lX9AWDU
  • Georgius

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Salut,

se pare ca la el s-a mutilat pinionul.... Multicele masini Astra J la Turci:).
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR