Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Razzlike

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Salutare, ma confrunt cu o problema ciudata dupa ce am schimbat motorul (acelasi model x16szr) si anume ca masina nu mai trage cum tragea motorul ei original, uneori cand o accelerez treptat se simte ca ar vrea sa ii dea putere si dupa o gatuie inapoi (se simte o fractiune de secunde, un balans) deabea ating 140 cu ea, celalalt se ducea cat scrie in carte 170. Motorul nu scoate fum, nu are zgomote, este silentios si merge rotund, am fost si la tester ma pus sa marg mai incet dupa sa merg cu a 4-a la 4500rpm dar nimic, nu am nici o eroare, mi-a spus sa incerc alte bujii si daca nu este vreun rezultat sa schimb si bobina cu una de opel tigra, nu am inteles de ce bobina de opel tigra. Bujii am cumparat astazi, sunt bosch cu 2 electrozi dar nu prea am simtit vreo diferenta ori nu am mers eu suficient cu ea, la relanti are o trepidatie usoara, se simte in habitaclu si uneori acul oscileaza dar nu rau trebuie sa te uiti atent sa observi, a mai patit cineva treaba asta? Multumesc.


MODEL: Astra 2000
MOTOR: X16szr
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
ai schimbat si filtrul de benzina?
in principiu daca masina nu are "vana" la benzinare ori nu ai suficienta benzia filtru infundat ori ceva pe electric da este posibil pe la bobina de inductie..
dar ce ai schimbat numai blocul ? sau cu totul alt motor?
este identic sau o varianta imbunatatita cu cativa ani . este posibil ca anumite elemente sa nu se potriveasca perfect/.
poate chiar calculatorul masinii sa nu fie compatibil perfect.
trebuie analizat atent fiecare elment schimbat sau pastrat de la un motor la altul.
ai tras si firul de masa?
  • Razzlike

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2019

  • Mesaj Privat
La fiecare revizie schimb toate filtrele chiar si cel de benzina pentru ca, carburantii la noi sunt cam de proasta calitate. Deocamdata cu bujiile schimbate nu este nicio inbunatatire, tot am acel "dute vino" in treapta 2, 3 si chiar si in 5, parca vrea sa ii dea si hop o trage inapoi asta doar cand o accelerez treptat, cand apas talpa nu face asa si ce am observat ca atunci cand motorul este rece nu face doar la cald. Prima data am schimbat doar blocul dar sa dovetit ca la pistonul 1 si 2 halea ulei grav, in 50 de km completam 700,800 ml de ulei dupa care am gasit alt motor complet (bloc+chiuloasa) fara injectia monopunct pentru ca o aveam deja si da motorul este aceiasi generatie. Ideea este ca treaba asta a inceput sa faca de cand am dat motorul ei jos si ii montasem decat blocul ala cu probleme.
  • ney

  • Mesaje scrise: 966
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Distributia trebuie verificata dupa parerea mea
  • Razzlike

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Nu prea tind sa cred ca este distributia, motorul pe care l-am cumparat avea distributie pe el dar baietii de unde l-am cumparat au zis ca nu imi garanteaza ca este buna asa ca i-am pus distributia pe care o aveam pe celalalt motor pentru ca avea 9000 de km, oricum aceleasi simptome le avea si cu acea distributie.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR