Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • sauciuc

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
ok, haideti sa nu facem mare tam-tam sau sa incepem nustiu ce discutie paralela cu aceasta.
ideea e ca atunci cand eu ca persoana "prinsa cu mata in sac" sau nu, constat un abuz din partea ofiterului de politie si nu numai, am dreptul de a scoate telefonul din dotare si sa incep sa torn pelicula pentru a ma putea apara ulterior in instanta. Shocked
corectati-ma daca am inteles gresit, numai bine



PS. ramane doar sa vina mos craciun cu un telefon mai de Doamne'ajuta Very Happy
Skip ads

  • virgil grigoras

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
ionut, da vad ca esti in alta tara, sistemele de drept sunt diferite de la o tara la alta, asa ca vino aici sa te confrunti cu politisti corupti, da fii atent ca se incrimineaza si corupatorul(mituitorul), daca nu anunti in prealabil ca vrei sa-i faci o oferta pecuniara.
obraznici au incetat sa mai fie de cand i-au umilit sefii ai de f sus cu scoli prin strainataturi sau locale si la varste mai tarzii cand de, s-a junge omul la minte, si sa-i facem prosti pe toti fara deosebire, parca nu stiu cum, nu-i chiar ok din partea noastra.
  • sauciuc

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
da, aveti dreptate, numa ca eu nu am avut probleme decat cu politia romana, cu toate ca in fiecare an strabat 3 tari ca sa ajung acasa

off topic:
vara trecuta circulam in localitate cu viteza ce-i drept(cca 90-95km/h) dar faza era ca nu eram numai eu, se circula in coloana si toate masinile aveau aceasta viteza, vreo 15 masini eu fiind cam pe la mijloc
politia vine din sens opus ma vede cu nr straine, intoarce, ai depaseste pe cei din spatele meu ajunge in fundul meu dupa care ma trage pe dreapta.......mai departe povestea o stim majoritatea. eu neprea cunoscand legile din ro(am obtinut permis in alta tara), nu am avut de ales decat sa le dau de un suc(sta-le-ar sucul in vezica 10 ani)
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
De ce ai preferat sa le dai "de un suc" decat sa platesti pentru greseala ta?
Poate pentru ca esti un mizerabil? (daca vreun moderator se sesizeaza sa verifice dex-ul).
Nu esti cu nimic mai bun decat unul ce baga bani in buzunar, din contra esti mai rau fiindca impingi oamenii spre greseala.

Sunt oameni care iau mita pentru ca sunt oameni care DAU mita... dobitocii refuza sa inteleaga.
Skip ads

  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
vlad, cred ca ai exagerat si nu e frumos sa vorbesti asa cu nimeni.
Nu zic ca nu iti impartasesc scarba pentru spaga, insa de acolo pana la a insulta pe cineva e cale lunga.
Eu de multe ori am fost pus in situatia de a da ciubucul ca sa fiu lasat in pace. Si nu pentru ca gresisem, ci pentru ca sistemul roman e atat de cretin si prost facut incat alta solutie nu as fi avut.
Ex: Politia ma opreste cu radaru in judetul ialomita pentru viteza. desi era o ceata de o taiai cu cutitul, ei au iesit cu radarul si au vrut sa-mi dau amenda caci nu redusesem viteza (desi eram sub 100km/h) in afara localitatii in conditie de ceata. Nu stiam sa existe asa ceva in lege, si cf legii radarele nu sunt omologate pentru vreme ploioasa sau ceata.. dar garcea e garcea, si cele 4 clase ale lui nu-l ajuta prea mult sa gandeasca.
Solutiile mele:
1.dau un ciubuc si scap de el.
2. nu dau si imi iau amenda, pe care e aproape imposibil sa o contest din moment ce ea trebuie contestata in jud Ialomita care e la vreo 300km de mine.
Orice as fi facut, tot as fi pierdut multi bani, prin urmare am ales calea mai ieftina.
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu cunosc date despre omologarile aparatelor radar si nici nu stiu daca este obligatoriu sa depui contestatia la judecatoria din Ialomita. Legea e lege si trebuie respectata si daca nu intelegem niciodata chestia asta cu totii nu vom reusi sa schimbam societatea noastra.

Imi asum o eventuala suspendare dar cuvintele nu mi le pot retrage, asta e parerea mea si cu asta merg inainte.

Colegule care esti tu, sper ca data viitoare cand dai mita sa ai surpriza sa ti se deschida un dosar penal!
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Vladf, zau ca esti mai catolic decat papa.... A zis clar colegu' ca l-a oprit deoarece avea nr straine, desi mergea la fel ca restul din coloana. A zis ca a dat de un suc sa scape, pentru ca daca nu ar fi dat, umblatul pe la tribunale l-ar fi costat cat nu facea "sucul" ala, el muncind intr-un stat in afara RO. Spera sa fie suspendat din functie garcea, nu cel care a dat "sucu' ". Apropo, vad ca esti din Mures. Trebuie sa te intreb daca nu cumva esti politist. Politistii din Mures am vazut ca aplica legea ca la carte in cazul depasirii vitezei. Oare la fel fac si in restul cazurilor?
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Poti sa ma intrebi, nu sunt.
L-a oprit ca avea numere straine, faptul ca avea 95km/h in localitate...detalii.
Si eu mai depasesc viteza legala, dar cu mita nu pot fi deacord de nici un fel, de ce? Pentru simplu fapt ca politistii sunt asa cum i-am invatat noi, daca tu consideri ca ti se face o nedreptate nu te opreste nimeni sa suni la 112.

Daca te-a luat radarul te-a luat, nu e problema ta daca pe ceilalti i-a inregistrat sau nu si daca te-au oprit pe nedrept si n-ai gafat nu au pentru ce sa te amendeze deci de ce le-ai da mita?

PS: radarele inregistreaza contraventiile deci faza cu circulatul in coloana si ca l-au ales pe el din mijloc cam pica.
Skip ads

  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
vlad, o dai in diverse. si ori esti foarte naiv ori vrei tu sa fii mai catolic decat papa. Nu de multe ori am fost oprit in alte judete de garcea doar pentru ca aveam numere din alta judet. si au inceput sa se ia de tot ce au putut la masina, stiind foarte bine ca nici un om normal la cap nu se va judeca cu ei, caci toate contestatiile se fac la judecatoria pe raza careia sa facut constatarea.
si acum daca tu vrei sa-mi zici ca vei da in judecata sau vei contesta o amenda daca vre-un politai iti va arata cat de plat e creierul lui, cand te va prinde in alt judet (poate in capul celalalt al tari). Oricum o dam in offtopicuri.
tu fa cum vrei, eu insa muncesc ft mult pentru banii mei si tind sa tin de ei cat mai mult. atat timp cat garcea isi arata muschii, eu nu stau sa-mi bat capu cu prostu. si cum zicea si colegu, multumesc lui Dumnezeu ca nu trebuie sa dau de el zilnic, si-mi vad de drumu meu.
  • adinan_superstar

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
...atat timp cat te sti curat ai voie sa-i filmezi pe unde-i prinzi ca n-au ce sa-ti faca ,poftiti dovada ,un "organ cerand sa se stearga filmarea"

  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Totul þine de atitudine.

Atitudinea aleasã în dialogul cu poliþistul, cuvintele, gesturile ºi intenþia de a înregistra dialogul sau nu. Combaterea celor susþinute de poliþist se poate face pe un ton cât se poate de calm, având bineînþeles ºi dovezi sau argumente bune. Am fãcut-o ºi eu în trecut, în douã rânduri, acuzat fiind pe nedrept. Din faptul cã am fost ºi sunt sigur de argumentele mele, plus cã poliþistul a renunþat pânã la urmã benevol sã renunþe la acuzaþii, mi-a aruncat actele ºi mi-a urat o zi bunã susþin în continuare cã am avut dreptate.
Am fost prins însã ºi de radar ºi atitudinea a fost clar relaxatã, n-aveam ce sã contest. Doar o singurã datã am rugat sã-mi arate filmarea, sã vãd ºi eu cum aratã Dumbo la vitezã mare pe ecranele lor. Fãrã nici o problemã au colaborat. De alte dãþi nu am verificat filmarea, sã vãd dacã într-adevãr m-au înregistrat sau nu. Ideea e cã mã simþeam oricum cu musca pe cãciulã, n-avea nici un rost un dialog în contradictoriu.

Tot de atitudine depinde ºi atmosfera din aceastã discuþie. Problema se pusese dacã e acceptatã sau nu filmarea organelor în timpul serviciului. Faptul cã se folosesc cuvinte dure ºi se divagheazã de la subiectul principal, judecând pe unii/alþii nu e sãnãtos.
Mã intereseazã ºi pe mine subiectul, cei în mãsurã sã dea rãspunsuri clare, cu extrase de articole ºi capitole, s-o facã frumos, fãrã atitudine avocãþeascã. Nu trebuie sã demonstreze nimic nimãnui aici, doar sã ne informeze.

Deci concluzionez cã avem dreptul sã filmãm momentul când poliþistul ne opreºte pe dreapta ºi întreg dialogul ce urmeazã.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Byke a scris:...poliþistul a renunþat pânã la urmã benevol sã renunþe la acuzaþii.

Pana la urma ai luat-o sau nu? (amenda) Mr. Green
Skip ads

  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Vezi? Totul þine de atitudine. Puteai sã mã raportezi la moderatori ca analfabet sau sã-mi atragi uºor atenþia în topic.
Aviz amatorilor!

PV-ul n-a mai apucat sã fie scris, aia era ideea.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Mie imi place sa fiu offtopic. Tinand cont ca maine plec la felix, ma doare'n Cenzurat , imi permit o pauza de 2 zile. Twisted Evil
  • virgil grigoras

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
eu, cel putin, nu stiu sa existe vreun act normativ care sa stabileasca subiectul in discutie, adica filmarea in spatiul public, doar o decizie a CNA si asta din 2004.
iar interzicerea filmarii in anumite institutii ale statului intra sub incidenta sigurantei statului iar la unele,probabil, prin reglementari de ordine interioara.
  • sauciuc

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
@vladf, eu sunt din suceava, masina inregistrata in cipru, eram undeva langa Bacau.
eram singur in masina, ei erau 3,fiind cuvantul meu impotriva cuvantului lor
nu ma laud stiu ca nu e frumos nici bine ce am facut, am zis-o ca fapt divers, oricum ati apreciez sinceritatea, dar te rog sa ati tii pentru tine lectiile de viata si replicile ieftine invatate de pe la otv
nu o sa ati mai raspund la provocari oricare ar fi raspunsul tau


rog scuzati off topic-ul
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
sauciuc a scris:eram singur in masina, ei erau 3,fiind cuvantul meu impotriva cuvantului lor

Cuvantul tau impotriva cuvantului lor, ca deh... inregistrarea e cu pixel albastru.
sauciuc a scris: te rog sa ati tii pentru tine lectiile de viata si replicile ieftine invatate de pe la otv

Nu stiam ca se prinde OTV in Cipru.
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
readuc un actualitate topicul
cunoaste vre un coleg daca au mai fost facute update uri acestei spete ?
ma intereseaza strict legea daca exista o lege cu nr si ary care interzice clar filmatul politistilor in spatiul/domeniul public?
multumesc anticipat
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR