Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Am rezolvat astazi si sper sa ajute si pe altii chiar daca sunt la al 3 post(un moderator amabil poate sterge primele 2).Schema este cat se poate de corecta dar realitatea difera ca de obicei.
Inainte de operatiile de mai jos puneti maneta schimbatorului in punctul mort.
1 Se scoate mansonul cu o surubelnita dreapta cu grija si atentie , desi iese foarte usor dar atentie.
2 Se slabesc cele 2 cleme de plastic ale cablurilor din interior , cu o surubelnita dreapta mica fara sa fortati pentru ca daca se rupe se rupe si aia este grav.
3 Se trage mansonul in sus si se apasa pe butonul de introducere in r , apoi se apasa pe rand cele doua cleme albe care tin unealta de blocare a schimbatorului.
4 O sa fie ceva de furca cu acele cleme pentru ca normal ar trebui impinse ambele simultan pentru a iesi fara nervi , dar se poate si pe rand asa cum arata in link.Cand ambele cleme sunt impinse inauntru se trage in jos unealta si se elibereaza si arcul care lucreaza pe r la apasare.
5 Se introduce unealta in locul dedicat de pe umarul timoneriei exact intre treapta 1-2.
6 In compartimentul motor se aliniaza selectorul la gaura de pe ax cu un burghiu de 5.
7 Se apasa cele doua cleme ale cablurilor din interior cu grija , apoi se elimina boltul de calare de pe selectorul timoneriei.
8 Se verifica daca sunt imbunatatiri si apoi se pune mansonul la loc.
Eu am facut acest lucru pentru ca a fost schimbat tot chitul de ambreiaj de fostul proprietar , dar un reglaj de timonerie lipsea cu desavarsire pentru ca acolo era intact.Cat de bun ar putea fi un mecanic este imposibil sa nu lase urme unde lucreaza , cat de mici dar se vad(cand lucrezi la ctc iti dai seama).Dimineata la rece agata in r urat rau si a 2 pana se incalzea si asta sigur nu face bine cutiei pe termen lung , dar problema a fost remediata si este o diferenta enorma.In schimbator nu este joc urat doar normal de 0.5 mm stanga/dreapta.Reglajul nu tine loc si de chit de reparatie dar am incercat sa repun timoneria pe vechile semne si era teroare.In 2 si 6 nu intra deloc si in restul fortat.Pun si niste poze cu acea unealta pentru exemplificare poate ajuta si pe altii.
  • AFlorinMuga

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2021

  • Mesaj Privat
Cu ce se poate gresa cablurile de la timonerie
  • AFlorinMuga

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2021

  • Mesaj Privat
Si eu am probleme cu introdusu in treapta 1 .cum se poate remedia ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR