Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • GNiculescu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Signum 2003 Z22yh
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2021

  • Mesaj Privat
Salut colegii, am cumparat de curand Opel Signum 2003 2.2 benzina si am aceste erori pe partea de electrica sa zic asa, se pot remedia? Cum as putea face asta


MODEL: Opel Signum, an 2003
MOTOR: Motor 2.2 benzina
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Marea majoritate, vad ca sunt cu "intermitent", deci NU se manifesta la data scanarii, ele pot fi in memorie ... de cand eram eu tânãr.
Senzor calitate aer, este posibil sa nu fie montat si doar sa-l fi activat careva ...din joaca aceasta cu testerele.
Sterge toate erorile, ruleaza cu masina, refaci scanarea si vezi daca si care mai reapar. Pe acelea te axezi.
Bafta!
  • GNiculescu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Signum 2003 Z22yh
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2021

  • Mesaj Privat
Salut, le-am sters dar au reaparat, sa fie oare cimul, spira, chiar nu stiu ce sa zic..comenzile pe volan nu functioneaza..nu stiu unde este pozitionat senzorul de aer ca sa ma uit, daca gasesti un video pe yt m ar ajuta. O zi buna
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Ai CIM-ul pe duca, are erori intermitente de comunicare pe CAN cu toate modulele, cauti la dezmembrari pt motorul tau, e in spatele volanului (practic tot ansamblul din spatele volanului, cu tot cu manete). Din motivul asta nu iti merg nici comenzile de pe volan, probabil ai aprins si becul de Airbag in bord, daca ai AFL-uri probabil nici alea nu mai merg.
Senzorul de calitatea aerului e sub plasticul care acopera mecanismul stergatoarelor, il poti accesa scotand chederul de sub stergatoare, ridici plasticul in locul filtrulu de polen si e pe acolo pe undeva.
Mai e unul de temperatura care e in mijlocul bordului si arata ca o bila, dar ala e altceva, ai daca masina are ECC (clima automata)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR