Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • criste

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Am cumparat o surubelnita pentru voltaj auto 6 - 12 V. O sa incerc cu asta sa vad daca se aprinde.

Skip ads

  • enervantul

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2017

  • Mesaj Privat
De ce nu vrei calea mai usoara? Este buna si surubelnita aia, dar daca ai masa intrerupta pe circuit ea iti arata ca ai tensiune, in schimb oglinzile si luneta nu se incalzesc. Lampa de control e sfanta, aia nu a invatat sa minta. Si este elementar de facut si folosit.
  • criste

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Am incercat cu surubelnita si pare ca totul e in regula. Se aprinde pe ambele parti.
@enervantul O sa pun si un led sa vas daca functioneaza.
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
vezi ca a facut @sebage un calcul pe prima pagina pentru rezistenta care ar trebui sa o montezi si a zis si ce LED ar trebui, probeaza cu acelea.
Skip ads

  • enervantul

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2017

  • Mesaj Privat
criste a scris:Am incercat cu surubelnita si pare ca totul e in regula. Se aprinde pe ambele parti.
@enervantul O sa pun si un led sa vas daca functioneaza.

Se aprinde pe care ambele parti? Ambele oglinzi, respectiv stanga si dreapta, sau ambele conexiuni ale unei oglinzi? Ca nu este acelasi lucru. Lampa de control se face cu bec, nu cu led, ca si ala e parsiv. Daca spui ca inlocuiesti ledul magic da, dar in conditiile expuse de colegi mai sus, nu le mai repetam. Daca nu ai led si rezistenta acuma, pe loc, pune un bec pe pinii ledului si vezi ce se intampla. Nu conteaza ca este bec de pozitie sau de far, il pui pentru 10 secunde, sa vezi daca se aprinde sau nu, dupa aceea vedem.
'Ambele parti' de fapt sunt patru, oglinda stanga, oglinda dreapta, luneta si ledul magic. De aceea tot zic sa pui lampa pe contacte si sa vedem ce urmeaza. Repet, eu as zice ca masina nu are nimica, dar numai pe pareri...mai greu.
  • criste

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Am verificat azi ambele oglinzi cu led 12v, cu rezistor incorporat(adica nu a mai fost nevoie sa pun si rezistenta).
Se aprinde ledul, deci totul pare ok pe partea de incalzire oglinzi. La luneta nu am verificat cu ledul pt ca nu stiu unde sunt mufele,
dar am verificat cu mana si se incalzeste.

Va multumesc tuturor pt implicare si timpul acordat!
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Exact cum ma asteptam! Smile

Oricum, felicitar ca ai comunicat si finalul. Poate mai sunt colegi in situatii asemanatoare.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR