Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • CostynRo

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2019 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Salutare.
Mai jos aveti tutorialul pentru conversia farurilor halogen in faruri EcoLed pentru Opel Astra K.
! Farurile EcoLed nu sunt Intellilux, practic sunt faruri clasice, dar cu bec led (a se vedea poza) !
! Lucrare a fost realizata pe un model 2019, nu sunt raspunzator de eventualele necorelari care pot aparea din diferenta de an a masinilor !


Pentru executie veti avea nevoie de surubelnite cu cap plat, torx-uri si un set de tubulare.
Pasul 1: Se achizitioneaza farurile mai sus mentionate. Eu le-am achizitionat de pe un site polonez. La momentul la care scriu inca se gasesc.
Coduri:
Far stanga: 39195688
Far dreapta: 39195689.

Pasul 2: Pentru a functiona corect farul va trebuii sa schimbati ordinea pinilor de pe mufa de conectare. La alegere se poate schimba ordinea de pe mufa aflata pe masina, respectiv mufa aflata pe far. Eu am ales a doua varianta, dar voi prezenta ambele posibilitati.

A:Shimbarea ordinii pinilor din mufa aflata pe masina.
Pentru aceasta va trebuii sa achizitionati urmatorul adaptor:

Ordiniea pinilor inainte sunt precum in poza urmatoare:

Dupa ordinea pinilor trebuie sa fie urmatoarea:


B:Schimbarea pinilor din conexiunea de pe far.
Prima oara va trebuii data mufa jos din far.
Se dau capacele deoparte si se scoate mufa apasand pe urechiusele din zonele marcare mai jos:

Va veti chinuii putin din cauza spatiului limitat, dar se poate realiza, eu am reusit.
Dupa se trece la repozitionarea pinilor dupa cum urmeaza:
Inainte:

Dupa:


Pasul 3: Se testeaza functionalitatea noului far: faza scurta, faza lunga, motoras pozitionare pe verticala.

Pasul 4: Se vor demonta farurile vechi de pe masina si se vor transfera modulele pentru luminile de zi. Pentru siguranta si in acest moment se va testa functionalitatea farului.
Pentru aceasta operatiune va trebuii data bara fata jos, deoarece nu am facut poze in aceasta etapa voi lasa un link mai jos.
https://www.astrakforums.co....wtopic.php?t=4326

Pasul 5: Se monteaza totul la loc.
Pasul 6: Se merge cu masina pentru reglajul farurilor.
Pasul 7: Se gaseste o solutie pentru anularea martorului de bec ars. Acesta apare deoarece farurile noi consuma mai putina energie. Eu nu am gasit inca o solutie.
Pasul 8: Se savureaza rezultatul.
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
felicitari pentru munca depusa Wink
  • CostynRo

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2019 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR