Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • alinn93

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Salut, am o problema care ma sacaie de multa vreme la masina. Aceasta smuceste foarte deranjant, la plecarea dupa loc, la schimbarea fiecarei viteze, la accelerare si la decelerare. Am schimbat toate tampoanele motor ( intr-adevar erau foarte uzate ) + tampon cutie viteze dar degeaba, masina tot asa face.
A avut cineba problema asta ? Si daca da cum ati rezolvat-o ? Masina este un Vectra C GTS 2.2 Benzina din 2003, cod motor Z22SE.
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,485
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
E posibil sã ai o problemã în zona ambreiajului(jocuri, uzuri...) sau chiar în c.v....O inspecție serioasã a planetarelor n-ar strica, deși astea ar trebui sã mai dea și alte manifestãri dacã ar fi defectuioase...
  • GDanielChedica

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Aceiasi problema o am si eu cu socurile astea foarte deranjante, trebuie sa plec foarte usor sa nu smunceasca..prima si a doua treapta, de la a treia nu prea se mai simte. Alinn, daca ai rezolvat problema te rog sa ne anunti si pe noi
  • Florin20

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Si la Vectra mea Z19DT ,"joacã"motorul din cauza tampoanele motor.Cu frâna de mânã trasã e foarte vizibilã uzura tampoanelor..Nu sunt prea rezistente tampoanele Vectrei.
Skip ads

  • Gabor Tiberiu

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Salut. Și eu am avut aceeași problema, la z18xe, la mine problema a fost la planetare, cel puțin una.. partea dinspre cutie sã verifici. Succes
  • GDanielChedica

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Am duso la verificat intr-un service .. tampoane, planetare fara probleme, mecanicii zic ca e posibil sa fie din cutie.. credeti ca e posibil?
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Si eu am problema asta pe un Z19DTH. Ce ma dispera cel mai tare e ca in maxim 3 ani imi rupe racordul flexibil de la atatea miscari bruste ale motorului. Acum trebuie iar sa-l schimb, si am comandat si o bucsa Powerflex pentru tamponul central din spate. Sper sa nu se mai miste motorul asa tare.

O sa inspectez planetarele sa vad daca nu cumva din cauza lor face asa.
  • GDanielChedica

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Sal. Baieti, la recomandarea unui prieten am circulat azi cu mufa de la blestematul de egr scoasa.. dupa multe dezbateri se pare ca aceasta poarta toata vina smunciturilor pe care le aveam, se deschidea si inchidea prea brusc, noroc ca nu am investit in cutie ca asta aveam de gand .. si am inteles ca si piesa noua daca ii pui tot la fel va face dupa un timp.. de la accelerarile bruste cate le-ar cauza sa-au mai largit si unele piese din transmisie. Mai merg asa cu martor in bord pana la egr off. Care va mai stiti cu problema asta incercati cu mufa scoasa si ve-ti vedea cata diferenta va fi...postati si rezultatele
  • alinn93

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2013

  • Mesaj Privat
La mine s-a rezolvat problema prin schimbarea planetarelor. Ale mele aveau joc foarte mare si la un moment dat la o plecare mai brusca dupa loc cea din dreapta s-a rupt. Le-am schimbat si s-a rezolvat problema.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR