Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • MLucian547

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2021

  • Mesaj Privat
Bunã ziua ! Am urmãtoarea problemã : Mi s-a ars releul de semnalizare ºi tot ce încerc sã cumpã pentru a înlocui piesa defectã,nu se potriveºte.Piesa originalã nu o gãsesc nici mort.Releul original este fãcut de Bitron,cod piesã 38610-83E0 ...48w/97w. În cazul în care nu voi gãsi piesa originalã sau ceva asemãnãtor,pot face o improvizație ? Vã mulțumesc))


MODEL: Opel Agila model A HOO 2000

LOCATIE: BUCURESTI
Skip ads

  • marius-opel

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2016

  • Mesaj Privat
o metoda de a gasi tot este,,, stiu eu? poate merge si alt tip corespondent de releu,,,, un electrician bun te rezolva in privinta asta! asteptam sa vedem scris rezolvarea problemei,,, ptr a sti si alti colegi de pe forum ,rezolvarea ei@@@! bafta!
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Prima intrebare ar fi, daca esti sigur ca releul este defect?
Cum ai ajuns la concluzia ca este ars? Ai verificat ca in rest, totul este in regula?
Pe releul acela, trebuie sa ai un fir de masa (negru). un fir pe care sa iti vina +12V (Verde cu alb) si un fir pe care pleaca semnalul intermitent (Verde cu negru), Daca bagi o agrasa sa faci scurt intre firul Verde cu alb si firul Verde cu negru ... ar trebui sa functioneze totul, in functie de pozitia manetei de semnalizare si a butonului de avarii, doar ca luminile vor fi aprinse constant, nu intermitent.

Acela este cel mai simplu releu de semnalizare posibil.
In principiu, merge inlocuit si cu un releu de semnalizare de Dacia ... cu inversarea oridinii firelor.
  • MLucian547

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2021

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsuri Marius Opel si Sebage.Releul a rãmas blocat în timp ce eram în trafic,țãcãnea continuu iar dupã vreo 5 minute a ieºit fum din caseta de volan.Luminile de avarie mai funcționeazã,nu merge semnalizarea stânga-dreapta.Releul miroase a ars ºi dacã te uiți în el ,se vede o sârmã mai groasã ce ºi-a schimbat culoarea în negru-albastru-mov.Aºtept un releu nou de Suzuki Wagon R...sper sã mai aibã piesa pe stoc.
Skip ads

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Daca din butonul de "avarii", totul merge bine, acel releu nu are nimic defect. Probabil defectul tau este in maneta de semnalizare.
Acest releu este folosit si pentru semnalizare si pentru luminile de avarii.
  • MLucian547

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2021

  • Mesaj Privat
Este foarte posibil sã ai dreptate Sebage.Am verificat semnalizarea cu un alt releu ,asemãnãtor cât de cât,semnalizarea funcționeazã dar se aude un bâzâit puternic în maneta de semnalizare atunci când o miºc pentru a semnaliza.M-ai pus pe gânduri...
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Ti-am explicat Duminica, cum poti sa faci verificarea, fara sa te coste nimic. Citeste atent.
  • MLucian547

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2021

  • Mesaj Privat
Cu scuzele de rigoare pentru întârziere în a rãspunde,mulțumesc Sebage pentru ajutor ! Am rezolvat problema schimbând maneta de semnalizare deoarece de acolo pleca hiba.ªi dacã tot am schimbat maneta ,am pus si un releu nou.Acum când semnalizez se aude releul de zici cã am ceas cu cuc în maºinã.Mulțumesc frumos pentru ajutor,rãmân dator )))
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR