Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • CT16MYS

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 1.8
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2011

  • Mesaj Privat
salut.
Acum ceva timp am fost la un service auto sa vada de ce am pierdut tot freonu din instalatia de racire AC.
Asa ca a venit nenea ala prina oara cu o butelie mica de azot.A dat drumu la azot pe instalatie si acum asteptam sa vedem pe unde iese,cand surpriza undeva sub bord cam pe unde este filtru de polen (MENTIONEZ nu stiu exact unde.Am vazut ca venea de sub bord partea jos pedale).
Razand nenea ala mia zis ca am cam puso si ca o sa fiu un pic cam trist pentru ca am spart nu stiu ce radiator din interiorul masini care zice el ca trece freonu.Eu vreau sa va zic ca habar nu am ce zicea nenea ala si acum sunt un pic in dubii. Exclamation ptr ca sa pot lipi radiatorul trebuie si dau bordu jos zice el.
sincer sa fiu nu pre as vrea sa dau bordu jos,vreau sa imi spuneti si mie daca e si alta solutie sa lipesc radiatorul.mentionez ca am un opel astra g din 99 motor 1800.Si daca se poate cat mai multe detalii.multumesc
Skip ads

  • alx78

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
daca iti pierde freon pe acolo, pe la acel radiator, nu ai alta solutie decat sa dai bordul jos, ca sa-l poti lipi.
  • CT16MYS

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 1.8
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2011

  • Mesaj Privat
scuze dar spui asta ptr ca si tie ti s-a intamplat?
sau ti se pare ceva logic?eu as vrea sa stiu daca pot da radiatru jos si nu bordu. Rolling Eyes
  • dassvalencia

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
O chestie am de zis.
Daca ai de dat bordul jos... pregateste-ti bine nervii... ca sa nu ai probleme Laughing
O mica poza informativa .

Skip ads

  • alx78

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
CT16MYS a scris:scuze dar spui asta ptr ca si tie ti s-a intamplat?
sau ti se pare ceva logic?eu as vrea sa stiu daca pot da radiatru jos si nu bordu. Rolling Eyes

din fericire nu am patit-o, si sper sa nu o patesc.dar am demontat o masina, si nu cred ca e alta solutie. sper sa ma insel, poate altcineva are o alta parere!
  • CT16MYS

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 1.8
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2011

  • Mesaj Privat
multumesc alx78 ptr ajutor.
dassvalencia dupa poza pe care mi-ai aratato cu siguranta nu o sa dau bordu jos mai bine nu fol AC.
oricum mai astept niste pareri poate a fost cineva care a gasit alta solutie. Sad
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Daca s-a spart radiatorul de racire aia singura solutie e saq scoti tot bordul ca sa ajungi la el.
  • CT16MYS

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 1.8
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Dupa multe cautari,multe intrebari si multe plimbari pe la service-uri am descoperit ca acel radiator se cheama VAPORIZATOR.
Iar un baiat din cta de la TERMOKING mi-a zis ca imi poate lipi radiatorul fara sa dea jos bordul.Acum problema e ca un coleg de al lui mi-a zis ca nu este posibil sa lipesti fisura fara sa dai jos bordul.Sincer sa fiu nu stiu ce sa fac.un sfat mi-ar fii de mare ajutor.Sau poate cineva sa confruntat cu problema asta si ma poate ajuta.Thx
  • Freakdriver

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 2.0 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salutare! Am si eu undeva o pierdere de freon, dar ciudat este ca daca incarc cu freon ma tine o vara, dar iarna se pierde tot, iar vara cand sa dau drumul iar nu am. Nici macar nu am curajul sa ma duc la cineva sa vad exact pe unde pierd, pentru ca am aceesi teama, ca sa zic asa, sa nu patzesc ca si CT16MYS ...sa fie vreo fisura prin bord..si sa fiu nevoit sa dau bordul jos. A mai patit careva...sa il tina o vara si la anul sa nu gaseasca pic de freon?
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Da au patit.
  • Isac DGP

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2010

  • Mesaj Privat
si mi am raspuns la intrebare: la mine meseriasul de mecanic, la schimbare supapei de egalizare presiune la radiator AC interior, mi-ar strambat/ovalizat conductele si nu mai tine presiune. Teoretic trebuie sa dau bordul jos sa schimb radiatorul complet....
  • Isac DGP

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2010

  • Mesaj Privat
insa oare daca trebuie doar sa montez supapa, merge sa tin contra pe tevi...pe sub volan in partea dreapta?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR