Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • GPuica

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Salutare! Sunt nou pe aici, e primul meu post. Sunt posesor de Astra J 2014 2.0 CDTI 165CP. Masina nu am luat-o de noua, acum are 160.000km. Am citit pe forum ca multi posesori de Insignia echipate cu motorul de 2.0 CDTI au problema cu presiunea de ulei si este necesara schimbarea unui oring care in timp isi pierde din flexibilitate ( din ce am citit cauza ar fi amplasarea filtrului de particule foarte aproape de baia de ulei, iar in timpul regenerarii s-ar degaja o cantitate foarte mare de caldura care degradeaza oringul).
Intrebarea mea este daca problema asta poate aparea si la Astra J.
Mentionez ca momentan nu am avut probleme de genul asta, dar nu as vrea sa fac motorul varza pentru o reparatie de cateva sute de lei.
Skip ads

  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Acelasi motor ,aceleasi probleme , recomand daca ai posibilitati schimba origul acela,preventiv ,mai bine acum decat niciodata.
  • GPuica

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Mulțumesc pentru raspuns. La urmatorul schimb prin septembrie o sa schimb si oringul.
  • yodus

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2017 B16DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2009

  • Mesaj Privat
idem, eu am facut-o deja, aceiasi masina si an fabr., si motor si cai putere.
Skip ads

  • silviun

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Buna ziua, are idee cineva cu ce cheie merg desfacute cele doua suruburi de la baia de ulei la Astra J 2.0 CDTI, dinspre volanta? As vrea sa schimb simeringul de la sorb si nu gasesc cheiea pentreu aceste doua suruburi care vin un pic spre volanta. daca are cineva un cod de cheie, va rog sa ma ajutati.
  • yodus

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2017 B16DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Cam naspa sa te apuci singur de asemenea operațiune fãrã asistențã din partea unui mecanic cu experiențã.
  • M a n u e l

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2013
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Salutare, aveți idee cât ar costa înlocuirea oringului? Trebuie sã schimb uleiul și l-aș schimba preventiv. Am întrebat la un service Opel și mi-au dat un preț estimativ pentru revizie de 900 lei plus încã 8-900 lei de înlocuit oringul. Mi se pare destul de mult la ambele operațiuni, de aia vã întreb. Mașina e din 2013 și are 149 000 km.
Mulțumesc.
  • yodus

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2017 B16DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Daca vrei sa faci totul la reprezentanta opel te-ndoaie cu scorurile si la piese dar si la manopera.
Eu am rezolvat la un service care practica preturi mai pamantene cu manopera 500 de lei iar piesele le-am cumparat eu din alta parte.
E alegerea fiecaruia daca doresc sa dea dublu sau chiar mai mult la reprezentanta.
  • CGeorge557

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2021

  • Mesaj Privat
Dragilor NU MAI confundați motoarele , Opel NU a pus pe INSIGNIA motor de 2.0 de 165 cai .
Eu am ASTA j 2.0 de 165 cai din 2013 am fãcuti CU EA 296000 km ,acel oring NE schimbat , ce am schimbat consumabilele.
  • SAiftincai

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2021

  • Mesaj Privat
M a n u e l a scris:Salutare, aveți idee cât ar costa înlocuirea oringului? Trebuie sã schimb uleiul și l-aș schimba preventiv. Am întrebat la un service Opel și mi-au dat un preț estimativ pentru revizie de 900 lei plus încã 8-900 lei de înlocuit oringul. Mi se pare destul de mult la ambele operațiuni, de aia vã întreb. Mașina e din 2013 și are 149 000 km.
Mulțumesc.

EI L-AM SCHIMBAT CU 400 DE LEI PLUS 90 DE LEI PIESA
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,485
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
SAiftincai a scris:
EI L-AM SCHIMBAT CU 400 DE LEI PLUS 90 DE LEI PIESA

Nu mai scrie cu majuscule: auzim și vedem bine. ÃŽncã.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR