Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • thejoker

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor membrilor OpelClub.
Am si eu o problema la care va cer sfatul :
Sint posesorul unui Opel Vectra B2 (model 2000). Masina a fost echipata cu un PhilipsCar400 impecabil, functionale fiind atat comenzile volan cat si afisajul pe TID(parca asa se numeste display-ul). Recent am cumparat un VDO CD441XED. Am scos Philips-ul, am introdus VDO-ul si surpriza nu-mi functioneaza comenzile de pe volan. Display-ul este compatibil. Am citit pe acest site si pe "net" ca este full compatibil - plug&play. La mine se pare ca este "plug&pray".
In concluzie nu-mi functioneaza nici una din comenzi. Interfetele(sloturile) din spatele celor 2 aparate sunt identice ca forma si ca pini. Dar "nu se pupa".
In speranta ca poate ma veti ajuta si pe mine cu un sfat, va multumesc anticipat.
Stima.
Skip ads

  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
incearca o proba pe alta masina, poate are probleme vdo-ul

am avut si eu un PhilipsCar400 pe care l-am vandut unui coleg ce l-a pus pe o astra g si la el nu afisa nimic pe tid, la vectra mergea fara probleme. deci se pare ca nu sunt asa compatibile intre ele.


Ultima modificare facuta de Radovan_eu la Mie 02 Sep, 2009 10:03 pm
  • thejoker

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Cel de la care l-am cumparat mi-a spus ca pe un Opel Corsa au functionat comenzile de la volan, in schimb pe un Opel Astra nu au mers. Ma gandeam sa fie altfel dispusi pinii din spatele VDO-ului, responsabili cu comenzile de pe volan. Habar nu am care sunt aia.
  • thejoker

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Am gasit de unde era "buba". Din setarile VDO-ului. Trebuia activata functia Remote Control din setup.
Consider ca acest topic se poate inchide.
Stima.
Skip ads

  • shjnock

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X17TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2008

  • Mesaj Privat
il mai ai, il vinzi ? Very Happy
  • thejoker

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salut. Ar fi o varianta sa il vand, dar numai impreuna cu inca un Xed identic. Dar pentru asta, ne vedem in alta sectiune sau pe privat, ca aici nu avem voie. Stima.
  • blacksider

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2007

  • Mesaj Privat
thejoker a scris:Am gasit de unde era "buba". Din setarile VDO-ului. Trebuia activata functia Remote Control din setup.
Consider ca acest topic se poate inchide.
Stima.

Am Vectra B cu display TID si am facut rost de un VDO cd 413 care a fost pe un Astra G, l-am montat si sterge data de pe display dar nu afiseaza nimic, comenzi volan nu functioneaza, as vrea sa stiu cum ai activat functia remote control.
  • thejoker

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salut. Nu am inteles cum "sterge data de pe display dar nu afiseaza nimic". Raspunsul la activare remote comtrol este urmatorul : intri in setup apoi iti apar diferite functii: RDS, AF, NEWS......PHONE,LOGI,LED si apoi REMOTE. Aici poti alege intre REMOTE YES(Y) sau REMOTE NO (N) . Alegi sa fie YES .
La mine au functionat comenzile de pe volan dupa ce am facut asta.
Bafta.
  • blacksider

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am montat un alt player, un blaupunkt pentru ca se pare ca se aude mai bine, unul cu mp3 care se gaseste pe Logan, deocamdata am renuntat la comenzile de volan, cand o sa am timp o sa vad ce pot face sa le adaptez. Multam mult.
  • mad.rottwailer

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2007

  • Mesaj Privat
thejoker a scris:Salut. Nu am inteles cum "sterge data de pe display dar nu afiseaza nimic". Raspunsul la activare remote comtrol este urmatorul : intri in setup apoi iti apar diferite functii: RDS, AF, NEWS......PHONE,LOGI,LED si apoi REMOTE. Aici poti alege intre REMOTE YES(Y) sau REMOTE NO (N) . Alegi sa fie YES .
La mine au functionat comenzile de pe volan dupa ce am facut asta.
Bafta.


Pe VDO CD 413 merge facut asta?
Am pus volan cu comenzi, spirala are toate firele. Claxonul merge, comenzile nu Sad
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR