Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • AOctav

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Salutare baieti! Nu cred ca am postat pana acum pe forum, desi detin un Opel Astra H de un an si jumatate, dar cred ca a venit momentul sa va cer o parere Smile. Motorul este z17dtl, si simtind nevoia de un plus de putere avand in vedere ca e un motor foarte puturos, i am facut soft la EDS la Domnul Marius (Maiandrei), pe care il salut cu ocazia asta. Masina ruleaza cu softul de 12k km, in prezent are 174k km la bord si are turbo si injectoarele din fabrica. Nu a avut absolut nicio problema, are galeria de admisie/egr/clapeta curatate de 2k km si sunt foarte multumit de ambele operatiuni facute, diferenta se simte considerabil. Dar parca tot nu e suficient, mai ales cand am ceva greutate in masina, iar intrebarea mea este daca se mai poate stoarce ceva din motorul asta fara investitii prea mari, sau cam doar atat poate? Spun fara investitii prea mari pentru ca cel tarziu vara viitoare as vrea sa o schimb cu un gtc 1.9 dth 😁. De exemplu, in caz ca pica injectoarele, se pot inlocui cu injectoare de 1.7 dth, sau sunt la fel? Daca pica turbina se poate inlocui cu o turbina cu geometrie variabila, implica mai multe modificari? Sau se poate modifica cea actuala astfel incat sa ofere mai mult?
Va multumesc pentru atentie si sper ca nu v-am plictisit😂
Skip ads

  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Am 170 cm inaltime, mai pun calcaiul bocancilor 3 cm ( ca acum e iarna) si uite ca am 173. Orice fac, la 180 nu ajung. 😁 Cam asa si cu masina ta.
  • Impresy

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Vauxhall Insignia Design Nav CDTI EcoFlex Start/Stop 140 ponei, motor de 2.0 CDTI, diesel din 2014.
In ianuarie 2019 aveau doar optiunea asta de economy map si am optat ptr asta:
- Original BHP; 138(nu stiu de ce zice 138 ponei, cand peste tot, chiar si in talonul lui scrie 140 ponei)
- BHP After Remap: 163(+18.1%)
- Fuel saving up to 15%.
Pana la ora actuala nu am nici o problema cu masina.

Dupa cateva luni a aparut si optiunea de performance map:
- Original BHP: 140(nu stiu de ce la performance map scrie 140 iar la economy map scrie 138 ponei)
- BHP after Remap: 180(+28.6%)
- Original Torque: 350
- Torque After Remap: 400(+14.3%)
  • DAlex241

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Salutare, prieteni!
Dețin un Opel astra g 99’ motor 1.6 8v 75cp iar acum câteva zile am avut un eveniment nefericit, mi-a sãrit distribuția de la punct, astfel cunosteti și voi consecințele, chiuloasa și supapele sunt praf
Doresc sa schimb motorul, dacã se poate unul mai mare, de exemplu un 1.8 sau mãcar un 1.6 16v, poate un 2.0 pentru mai multã putere.
Am urmãtoarea întrebare:
Ce motoare sunt compatibile atât cu cutia in 5 trepte cât și Așezarea in compartimentul motorului (sa dea la tampoane)
Skip ads

  • Puiu_2009

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 2017 B20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Dupa 11 ani de condus cu placere o vectra c motor z19dth remapat din anul 2008 de maiandrei cu softul EDS la 200cp fara EGR , am evoluat la o Insignia A model 2017 motor B20dth de 170 cp cu buton sport si flexiryde .
Masina noua este super dotata , dar mi-as dori un plus de putere pe butonul sport si stiu ca resoftarea la acest tip nu se mai face prin priza OBD ci prin demontarea ecu .
Intrebarile sunt :
-cat timp dureaza remaparea ecu ?
-exists posibillitatea resoftarii la Craiova cu softul EDS ?
Multumesc anticipat !
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Buna ziua!
Ma bucur ca ati fost multumit, imi amintesc de Vectra dvs, upgradata si tinuta din scurt.
Cu B20DTH consider ca ati facut o alegere buna - si eu am facut acelasi pas. Insa trebuie avut grija, pe langa curea avem si lant intre axe, daca se aude un zgomot metalic trebuie inlocuit. Dar sunt convins ca stiati deja acest lucru, am scris mai mult pentru ceilalti utilizatori de B20DTx, sa fie pregatiti si sa evite alte neplaceri.
Claudiu va putea sa va scrie masina in Craiova, nu este necesara demontarea ECU.
  • Puiu_2009

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 2017 B20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc pt raspunsul promt si il voi cauta pe claudiu chiar maine si cred ca imi va raspunde la celelalte intrebari
  • romeo77

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 2005 Y19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Salutare colegi, am tot frunzarit topicul pe aici dar nu prea am gãsit ceea ce ma intereseazã. Exista vreun site de unde poți cumpãra interne forjate pt un vectra C de 150cp? Ma intereseazã sa vedem cam cât ar costa piesele și dacã meritã. Mulțumesc
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Ai mai multe șanse la un rãspuns rapid pe grupurile dedicate de FB...sunt nește bãeți pe-acolo cu avioane de-astea...
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR