Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia B
  • ABrumar

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2021

  • Mesaj Privat
Salutare grup. Am un Vauxhall (Opel ) Insignia - modelul nou din 2017, cutie manuala 2.0 diesel si ma intrebam daca ma poate ajuta cineva cu o parere legat de consum. Masina mea are un consum mixt in clipa de fata de 34.3 mpg (tin sa precizez ca locuiesc in Anglia), avand 20 000 mile la bord si ma intrebam de curiozitate daca asta ar trebui sa fie consumul real? Nu ma plang, doar ca tin sa specific ca inainte de achizitiona masina asta, am avut un alt Vauxhall Insignia din 2012 cu un motor de 2.0 diesel tot cu cutie manuala si masina respectiva avea un consum mixt de 45 mpg. Multumesc anticipat pt raspunsuri.
  • CLD_PH

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2017 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Salut si bine ai venit!

Daca tot postam pe forumul romanesc, eu zic ca ar fi mai bine sa ne exprimam in L/100km.
Cu alte cuvinte, consumul tau se traduce asa: 34,3 mpg (UK) = 8,2 L/100km
Din asta eu deduc ca te deplasezi predominant in localitate si mai putin in afara localitatii (probabil 70% urban - 30% extraurban)
Masina mea (tot 2.0 turboD / 170 CP / manuala) are in prezent aprox. 90.000 km, iar consumul mixt afisat este de 7L/100km. Inainte de pandemie eram la o medie de aprox. 6,6L/100km, dar de cand cu Virusache s-au rarit drumurile extraurbane, drept pentru care si consumul tinde sa creasca.
Una peste alta, daca te deplasezi preponderent urban, nu e nimic iesit din comun sa ai consum mixt in jur de 8.
Ca sa ai termen de comparatie, poti sa citesti si aici:

https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0

Numai bine!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR