Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • Daniel93

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1993 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Deci... Cine are 1.9 CDTI de mai multi ani, ne poate spune ce uleiuri i-au placut, si care sunt de evitat?
Eu am luat-o de la vanzator cu GM 5w30, am avut incredere in om si am mers pana la sfarsitul schimbului (are acum 8.xxx km acum), iar acum nu stiu ce sa caut. GM clar nu mai bag, stiam dinainte ca e prost, si se vede in mersul motorului ca e tot mai mare taraboiul sub capota. Probleme cu consumul nu am, nu mi-a mancat.
Am avut experiente ok cu uleiul Mobil, dar nu am vazut nimic cu aprobarea GM LL 025, deci am renuntat la marca, am de ales intre Motul, Ravenol si Liqui, din cate am vazut. Aral am vazut ca se recomanda pe la inceputul topicului, personal nu m-am atins niciodata de uleiul ala, am o singura clienta care mergea exclusiv cu Aral, are un Logan de nou, si nu are probleme (merge frumos), dar e vorba de mpi-tanc, nu e relevant exemplul.
Astept experientele voastre, daca mai sunteti activi pe aici Laughing

Buna seara colegi
Ce parere aveti despre acest tip de ulei?
RAVENOL VMO SAE 5W-40 este special conceput pentru utilizare in motoarele diesel si pe benzina, prevazute cu injectie directa multipunct (motoarele pe benzina) si sistemul Pumpe Duse (motoare Diesel).


Personal am observat in general ca uleiurile sunt diferite in functie de motoarele carora li se adreseaza, adica sunt un fel de grupe cu specificatii diferite intre ele:
-Renault RN...
-Ford WSS...
-VAG - pompe-duse

De exemplu, uleiurile care au pe ele mentiunea pentru pompe-duse, au compozitia de asa natura incat evita conducerea curentului electric, pentru ca panaramele alea de VW au injectoarele complet scufundate in ulei, inclusiv partea cu instalatia electrica... Deci e un ulei chinuit sa scoata alte performante decat ceea ce se cere intr-un motor de Opel (Fiat Rolling Eyes ).
Skip ads

  • Florin20

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Eu am masina din iunie 2010 si am bãgat doar GM 5W30 fara DPF.Am rulat 160 de mii (240 mii pe bord) si am schimbat uleiul numai la 15 mii,uneori si peste.Ca o concluzie,eu sunt multumit de el,nu il papã deloc.Ãsta a fost punctul meu de vedere.Apropo..turbina îmi fluierã de 4 ani si asta ar duce la ulei aruncat pe la ax spre admisie,probabil din cauza faptului ca nu am rãbdare sa se încãlzeascã motorul cum trebuie.Cum cred ca ai aflat in timp,1.9cdti-ul, nu e un motor prea "ferbinte".Se încãlzește foarte greu,asta dacã nu ai webasto sau rezistențã electricã pe circuitul de încãlzire.
  • Daniel93

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1993 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Am observat incalzirea lenta, destul de normala pentru diesel, dar cred ca are bujii incandescente pe circuitul de racire, de care uita cam toti mecanicii. Am sa le verific, ca pot fi arse.
Nu pot spune ca e problematic uleiul GM, dar nu imi place cum suna motorul. Am un prieten cu Saab cu acelasi motor (z19dth 150cp cu DPF), tot zgomotos e si al lui. Un vecin cu aceeasi motorizare stiu ca a pus candva un Castrol si il manca intr-o veselie, pe GM nu manca deloc, dar poate a pus la nimereala un ulei fara aprobare pentru motorul ala.
  • A7107

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2020

  • Mesaj Privat
Ce ulei se recomanda pentru un z19dth 215k km 5w sau 10w?
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Producatorul spune 5W30 pentru DPF gen dexos ll.
Realitatea la noi este 5W40 pentru DPF dar ulei de firma nu orice marca care o baga vanzatorul pe gat ca este originala. Alt aspect este romanul care are diesel cu dpf si aia second care face drumuri scurte de motorul nu atinge temperatura de lucru la oprire, de tegenerare nici vorba.
Despre intretinere care pot preveni reparatii costisitoare gasiti pe forum.
  • Daniel93

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1993 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Ma gandeam sa incerc un schimb cu 5W40, dar vad ca nu prea se recomanda pentru DPF, cel putin asta scrie in descrierea lor.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Este ulei 5W40 pentru DPF
  • Daniel93

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1993 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Am bagat uleiul asta, am vreo 1500-2000km, sunt multumit, e ok, nu se innegreste rapid, motorul merge mai bine decat cu GM, dar diferenta nu e imensa, nu mi-a mai crescut un cilindru in plus, nimic. Totusi aveam impresia ca motorul e chinuit cu GM-ul, inainte de a-l da jos.
Astazi a bagat un prieten acelasi ulei in Saab z19dth, i se pare ca a capatat viata motorul. Avea GM si s-a facut foarte ciudat dupa 6000km, crede ca era contrafacut.

Bonus: Am incercat un plin cu 300ml de ulei 2T norma JASO-FD, motorul suna putin diferit, dar problemele cu injectia erau mai evidente, consumul mai mare. Nu mai pun, myth busted dupa parerea mea.
Skip ads

  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Eu am pus Mobil 1 ESP Formula 5w30 si mi-a placut. Acum din diferite motive (masina mai mult a stat vreo 4 ani decat a mers) am pus GM origina il tinl vreo 8000km dupa care trec iar pe ESP Formula sau Ravenol. Cu ESP Formula DPF-ul nu s-a regenerat foarte des (cred ca odata la 3-4 luni?) , o sa vad cum cu GM cum se comporta, desi masina are ceva km. 210kk +

PS: am schimbat mereu uleiul la maxim 10-11 mii km de cand am masina din 2009. Nu va luati dupa producator, noi nu avem curatenia si drumurile din Germania ca sa schimbi uleiul la 20 de mii. In Romania cred ca la schimbul de ulei ar trebui curatata admisia, clapeta si EGR-ul ca sa tii motorul in mintile lui.
  • romeo77

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 2005 Y19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2018

  • Mesaj Privat
De 2 ani jumate de cand am masina, 1.9cdti, am pus doar Castrol edge titanium 5W-40 dexos2. Nu consuma ulei intre schimburi si nu il tin mai mult de 10 -11 mii km. Motorul se simte bine cu el, dar vreau sa incerc si altceva.
  • Daniel93

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1993 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Atât cu GM, cât și cu Ravenol, regenerãrile se fac undeva între 800 și 1200km, în condițiile în care merg mixt, cam jumãtate urban, jumãtate drumuri lungi. Am un injector cu valoare nașpa, dar mai mult la rece se manifestã.
Dacã fac drumuri de 1-2km pe vreme rece e nasol, are nevoie de regenerare chiar la doua sãptãmâni, dar vinovat poate fi injectorul menționat.
  • CAdrianBaciu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2019

  • Mesaj Privat
Salutare,am un Vectra C din 2006,270000 km,ce ulei îmi recomandați?10w40/5w40?
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu folosesc doar 5w30. am mai multi km.
  • CAdrianBaciu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2019

  • Mesaj Privat
Mulțumesc ,ce marca de ulei folosești?
  • CAdrianBaciu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2019

  • Mesaj Privat
Salutare, am un vectra c 1.9 120cp,mãnâncã ca 800ml ulei la 1000km ,ce îmi recomandați sa fac?
A-ți întâmpinat asa ceva?
  • CAdrianBaciu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2019

  • Mesaj Privat
Salutare, am un vectra c 1.9 120cp,mãnâncã ca 800ml ulei la 1000km ,ce îmi recomandați sa fac?
A-ți întâmpinat asa ceva?
  • CAdrianBaciu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2019

  • Mesaj Privat
Motor Z-C DL11
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR