Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X
  • sierrafery

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Arad
  • Masina: Grandland X 2019 L4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Salutare. Stie cineva codul piesei si cam cat de greu e de schimbat clapeta de acceleratie la modelul din titlu? Mi-a aparut martorul motor si la reprezentanta cica au curatat clapeta cand era inca in garantie, au zis atunci ca nu trebuie schimbata dar cred ca am luat tzeapa. Nu a mai facut cateva luni dar acum iar face la fel exact la o saptamana dupa ce a iesit din garantie, codul de eroare e acelas si acum citit cu scanner OBD2. Ma pricep cat de cat la mecanica, Land Roverul diesel mi-l repar singur cand pot dar la motorul asta mic pe benzina sunt pe dinafara. Orice sfat e binevenit.


MODEL: Grandland X 2019
MOTOR: L4
Skip ads

  • silvana72

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Crossland X 2020 1.2 XHT 130 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2020

  • Mesaj Privat
Totusi incerca intai cu curatare poate inlocuire senzor pozitie clapeta de acceleratie fara sa inlocuiesti toata clapeta.la reprezentanta asta banuiesc ca asta au facut au curatat senzorul de clapeta.
  • sierrafery

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Arad
  • Masina: Grandland X 2019 L4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Dupa insistenta si oarece contorsionism am identificat piesa si am reusit sa-i citesc codul, pentru cine va mai avea nevoie pe piesa apare asa:
9801942080 / 017 504
MM-BPM-CEM00 27633K 02
44GTE4P / G M1
interesant e ca la o cautare dupa codul de sus apare ca fiind pt Peugeot si Citroen modele mai vechi. Deocamdata am curatat-o si acum nu mai apare martorul ... oare e nevoie de calibrare cu tester dedicat daca o schimb?
  • silvana72

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Crossland X 2020 1.2 XHT 130 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2020

  • Mesaj Privat
Eu zic ca da trebuie calibrare.Cati km ai si ce benzina ai folosit?Apare de Citroen -Peugeot deoarece acest motor este de Peugeot -Citroen.
Skip ads

  • sierrafery

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Arad
  • Masina: Grandland X 2019 L4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2019

  • Mesaj Privat
silvana72 a scris:Totusi incerca intai cu curatare poate inlocuire senzor pozitie clapeta de acceleratie fara sa inlocuiesti toata clapeta.la reprezentanta asta banuiesc ca asta au facut au curatat senzorul de clapeta.
Salut. merci de raspuns, scriam in acelas timp... la cum arata in poze nu cred ca se poate curata senzorul in sine, eu am curatat clapeta pe interior fara sa demontez piesa, doar am scos conexiunea de admisie, era ceva mizerie dar nu excesiv
  • sierrafery

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Arad
  • Masina: Grandland X 2019 L4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2019

  • Mesaj Privat
silvana72 a scris:Eu zic ca da trebuie calibrare.Cati km ai si ce benzina ai folosit?Apare de Citroen -Peugeot deoarece acest motor este de Peugeot -Citroen.
Aha, atunci m-am lamurit, benzina am folosit cam amestecat, E5 sau E10 cum scrie la buson... are putin peste 35.000 km, cred ca am sa comand o interfata Op-com
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR