Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • Alexx26

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2021

  • Mesaj Privat
Salutare. Astãzi dupã ce am mers o perioada mai lunga în oraș mi s-a aprins martorul de chek engine un bord. Precizez ca am alimentat de la omv cu motorina standard. Aveți ideea dacã este dpf-ul sau alta problema?
Mașina este Opel astra k 1.6cdti 136cp 2016.
Multumesc frumos



MODEL: Astra 2016
MOTOR: 1.6 cdti 136cp
Skip ads

  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Fãrã diagnoza nu are nimeni cum sa ghiceascã, pot fi zeci de cauze din care se poate aprinde martorul respectiv.
  • maryus75

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Nu e filtrul de particule,ala are martorul lui.Cum a zis si colegul mai sus,trebuie sa fci o diagnoza dat fiind multitudinea de posibile cauze.
  • georgehadrian

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2020

  • Mesaj Privat
Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu un sfat ..daca se poate. Saptamana trecuta s-a aprins martorul check engine.Am fost la reprezentanta Opel din Brasov au pus-o pe tester si a dat eroarea P 0401 . Au sters doar eroarea si mi-au spus sa revin in cazul in care reapare.Ajuns in Sfantu Gheorghe am fost la un service cu preturi decente si mi-a curatat egr-ul , clapeta si furtunul metalic ce duce in admisie( banuiesc).Astazi s-a aprins din nou martorul..oare trebuie data jos si admisia pt curatare?
Va rog sa-mi recomandati si un tester opcom in jurul a 250 lei.
Skip ads

  • marius-opel

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2016

  • Mesaj Privat
prima data trebuie vazut de ce apare din nou eroarea/schimbat egr eventual,,,si trebuie sa-ti iei un opcom care sa fie ultima versiune si sa cuprinda si anul de fabricatie a masinii,CARE IN PREZENTAREA TA NU E TRECUTA!
trebuie curatat temeinic egr daca nu e pe duca!bafta.
  • georgehadrian

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2020

  • Mesaj Privat
Astra K ST 1.6 CDTI 110 CP an 2016....scuze !
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Diagnoza sa stii de unde incepi reparatia. Altfel, bajbai.
  • georgehadrian

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2020

  • Mesaj Privat
Am sa mai fac o diadnoza....problema e ca cei de la opel nu m-au lamurit ce e cu ea,iar cei din Sfantu ,care mi-au curatat egr-ul si clapeta de acceleratie ,mi-au spus ca ar trebui sa curat si admisia...
Skip ads

  • georgehadrian

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2020

  • Mesaj Privat
Astazi am fost din nou la MTR Brasov.Apare tot codul P 0401.
  • marius-opel

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2016

  • Mesaj Privat
de ce mergi la cei ce nu stiu?/ du-te bre la altii care stiu ce este ,,mecanica,,,,sa -ti rezolve necazul,,,stiu ce inseamna dezamagirea,, si eu si tu si colegii de pe site,,,
daca apare eroarea si tot nu rezolva ,, da-i drak cu firma lor cu tot!
  • georgehadrian

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2020

  • Mesaj Privat
Am sa incerc si la un al treilea service.Aseara s-a stins martorul de la sine...sunt curios pentru cat timp.Cei de la Opel Brasov(MTR) mi-au spus ca trebuie schimbat EGR-ul desi in prima faza au spus ca trebuie doar curatat.Se poate verifica cumva daca functioneaza normal sau nu ?....nu m-as arunca direct sa dau 1500 de lei.
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Pai nu ai zis ca ti l-au curatat o data?
Skip ads

  • georgehadrian

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2020

  • Mesaj Privat
Poate nu am fost destul de explicit...mi-a aparut martorul,am fost la reprezentanta opel Brasov,dupa aproximativ 30 de minute mi-au predat masina cu rezultatul diagnozei P 0401(banuiesc ca doar au sters eroarea...nu aveau ce face intr-un timp asa de scurt),am fost la un service in Sfantu Gheorghe unde au curatat egr,clapeta si un furtun metalic.Dupa o saptamana s-a aprins din nou martorul ,am fost la reprezentanta si mi-au spus ca e tot eroarea P 0401 si trebuie sa curete egr-ul.L-am spus ca l-am curatat in alta parte ,moment in care au devenit cam nervosi si mi-au spus ca trebuie sa cumpar unul nou ....fara sa-mi spuna ca sigur cel vechi e defect..texte de genul ca ,daca il curatam noi il si verificam .
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Pai logic ca te-au pus sa iei altul nou daca a fost curatat o data si eroarea a revenit.
Ce rost avea sa il curete iar?
  • georgehadrian

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2020

  • Mesaj Privat
Am o retinere...la prima vizita mi-au spus ca eroarea P 0401 nu implica doar supapa egr.Avea pe o foaie tiparite o multime de chesti....admisie clapete ,senzori etc.La a doua vizita vroiau sa o curete /cumpar.Mi-au spus ca ,in cazul in care o curatau ei ,o verificau.I-am spus sa o dea jos si sa o verifice dar nu a vrut.A spus sa fac o noua programare.Asta implica o noua zi de invoire /concediu pentru drumul la Brasov....nu mi-a inspirat prea multa incredere,siguranta.Din acest motiv am intrebat daca a mai intalnit cineva o problema asemanatoare ,daca a mai curatat ceva in afara de egr sau ,cum am citit intr-o postare pe forum ,ca a trebuit resetat in ecu supapa dupa curatare....scuze daca am deranjat cu ceva!
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Nu cred ca iti poate garanta cineva de pe forum ca functioneaza sau nu ok, fara ca macar sa vada masina. Trebuie sa gasesti un mecanic in care ai incredere, mai ales unul care nu are si piese de vanzare (ca sa zici ca incearca sa iti bage pe gat piesa noua).

Eu am preferat sa cumpar garantia extinsa, iar cand am probleme, ma duc la dealer si le-o las pana o rezolva. Nici nu ma intereseaza cum (daca repara sau schimba ceva). Nu se rezolva, ma duc inapoi. Nici nu vreau sa ma gandesc ce ar fi insemnat sa dau banii pe compresorul de AC, mufe si cabluri pt lampile spate, valva de turbo pe care le-am schimbat pana acum pe garantie. Si toate au aparut dupa expirarea garantiei normale.
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
@georgehadrian .... un mecanic bun care are multe review-uri pozitive este Octavian Danciu, expert in motoare diesel , dupa opinia celor care au interactionat cu el. IL gasesti pe grupul Club Opel Astra K Ro /facebook.
  • georgehadrian

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2020

  • Mesaj Privat
Multumesc !...am sa incerc sa iau cumva legatura.
  • georgehadrian

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2020

  • Mesaj Privat
Din pacate sunt in ceata..si eu si cei de la mtr brasov.Am schimbat egr-ul ,iar la nici doua saptamani s-a aprins din nou martorul ..acelasi cod de eroare P 0401.
  • EBruj

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2016 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2020

  • Mesaj Privat
Pai ar putea sa fie alta cauza. Daca te pricepi la engleza poti vedea si in urmatoarele link-uri:
https://www.700r4transmissio...p0401-opel-astra/
http://p0401.enginetroublecode.com/opel-astra-k

Si unul in romana despre cum functioneaza sistemul, ce contine si ce defecte pot aparea:
https://dailydriven.ro/cod-eroare-obd2-p0401

Spor la citit!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR