Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • DSerban628

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2021

  • Mesaj Privat
Salutare am și eu un opel astra h 1.6 16V 2006 și imi pierde ulei de servo de la un timp , nu in cantitãții wow doar ca pica repede , sursa de scurgere este undeva pe la roata stânga fata , am cãutat sa reconditionez caseta iar mulți mi ai cerut in jur de 1000 de lei , iar una din dezmembrãri este vreo 400 de lei . Acum întrebarea este , ați pãțit ceva asemanator , ceva sfaturi ? Nu am joc in caseta și nici n am avut vreodatã , mașina merge perfect , doar a început intr o seara sa pice brusc .


MODEL: Astra h 2006
MOTOR: 1.6 105cp XEP

CODURI EROARE: N am

LOCATIE: București
Skip ads

  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
am schimbat casetele de directie la ambele Bertone cu unele din dezmembrari si nu am mai avut probleme dupa.
important e ca vanzatorul sa fie cinstit si caseta sa nu aiba joc sau scurgeri. evita anunturile care au casete curatate. alege una murdara de praf pt ca scurgerile sunt usor vizibile pe ele.

dupa inlocuire, iti recomand ulei proaspat de servo, bielete noi de directie + burdufuri si obligatoriu geometrie computerizata.
nu strica sa vezi daca ai si alte jocuri in articulatii si sa le rezolvi.
  • DSerban628

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2021

  • Mesaj Privat
Mulțumesc de sfat , un dezmembrãri bun prin București ? Un sfat ceva de locație , te rog ? Și poate și un mecanic care sa se bage sa o desfacã și sa o punã inapoi , ca din câte am înțeles este prinsã de cadrul motor și nu mulți se bagã . Iar despre caseta , merge orice tip de caseta De astra h ? Sau trebuie ceva anume ?
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
eu am gasit caseta cu tot cu pompa de servo pe olx. poti cauta acolo.
ar mai fi un parc de dezmembrari Opel in Crevedia https://www.auto-opel.ro/

de schimbat, am schimbat la Astra G care are 3 variante de pompe, caseta fiind la fel. nu stiu cum e la H, dar poti face o poza la pompa ta si cauti una identica.

service-ul la care am apelat este Revizie Auto Service din Morarilor nr 2. acum 2 ani m-a costat manopera 250 lei + costul pieselor.
cu ocazia demontarii cadrului motor, am schimbat si bucsele barei stabilizatoare si bratele pt ca oricum se demonteaza, fara manopera in plus.
nu e vreo filosofie sa schimbi caseta, operatiunea durand 2-3h.
Skip ads

  • VDobrin

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2020

  • Mesaj Privat
Am pãțito si eu, au fost furtunele de la servo-direcției, dar m-am dus la un service autorizat opel, a costat destul de mult dar e mai sigur
  • DSerban628

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2021

  • Mesaj Privat
Se poate sa fie și furtunule , într-adevãr
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR