Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia B
  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Salut, stie cineva la ce interval se schimba filtrul de combustibil conform manualului pt insignia b 2 cdti? Vreau sa iau o masina din 2018 cu 17km, in garantie iar prima revizie facuta anul trecut la 10k nu apare schimbat filtrul de motorina. Am vb cu proprietarul si a spus ca cei din reprezentanta nu i l-au schimbat ca cica era prea devreme. Ms.


MODEL: Insignia 2018
MOTOR: B20DTH
Skip ads

  • SAncuta

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Mures
  • Masina: Insignia 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Producãtorul recomandã schimbarea la 2 ani.. având în vedere calitatea combustibilului din Ro, eu personal l.as schimba in fiecare an(nu e scump)
  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Pai la asta ma gândeam și eu. Urmãtoarea revizie o voi face în toamna dar eram neliniștit dacã sa schimb filtrul de motorina mai devreme sau mai poate aștepta pana în toamna când se face termenul pt a doua revizie de doi ani.
  • Dr.Bobby

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Salutare, intr-adevar este recomandata la noi schimbarea filtrului de motorina anual o data cu restul filtrelor insa problema este ca acest filtru nu este cel mai ieftin ci este cel mai scump filtru din toate cele 4, costa in jur de 200 lei.
Skip ads

  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Daca si cand ai varful de gama de la Opel gandesti asa ca este scump....
Restul nu mai conteaza.
  • Dr.Bobby

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2012

  • Mesaj Privat
In general cand ai optiuni din care poti alege sau sa faci comparatii este normal sa ai capacitatea de a evalua preturi indiferent ca vorbim de varfuri de gama sau nu, doar despre asta este vorba.
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
mergi la EDS si cauta filtrul.
exista 2 optiuni.
original GM sau o alta varianta.
interesant este ca varianta de 120 lei este identic cu cel GM.270 lei.
GM vinde acelasi produs cu mai mult decat dublu.
te vor lamurii baietii de acolo.
  • styky4

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2021

  • Mesaj Privat
Salut. Am luat eu kitul de revizie de la radacini https://piese.radacini.ro/in...-21172-21174.html si filtru de motorina este de la ufi filtru de ulei meca filters (toate au logul gm)
Skip ads

  • Dr.Bobby

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Eu mi-am luat filtrele din Anglia (la jumatate de pret), intre timp vad ca si autokarma a adaugat Insignia B in catalogul lor de piese si evident sunt de luat in calcul si EDS asa cum spunea Iulius mai sus.
  • matei niculae

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Italia
  • Masina: Insignia 2010 A20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Schimd uleiul si filtrele in fiecare an .Sfirsitul Luni iunie sa inceputul luì iulie.
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Depinde cat mergi cu masina, la 1 an pt unul poate insemna 5000km sau 25000km pentru altul, eu schimb toate filtrele la fiecare schimb de ulei, adica la 10000km. Si asta pe Vectra C, care deja e masina de epoca, dar asa am ajuns cu ea la 217000km fara incidente la motor.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Eu schimb uleiul si toate filtrele la 12-15k km, cel de carburant e aproape negru, alimentez doar motorina standard de la OMV.
Cu cea de la Rompetrol era negru de-a binelea si imi innegrea mai tare evacuarea.
Acum am 80k km, vreo 6 revizii facute, schimbat placutele spate de 3 ori si deja trebuie schimbate iar cu tot cu discuri...
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
@maiandrei - tu ai parca cu cutie automata masina nu? cum de s-au uzat asa de tare cele de spate? ai cumva si 4x4? ca eu la a mea cu 4x4 (Insignia FL) am shimbat deja placutele si erau destul de bune in noiembrie cand am luat-o (dar cred ca un glisor nu functiona tocmai corect de s-a uzat doar o placuta pe stanga spate).
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
si mie mi se pare ca ai schimbat prea repede pe spate.eu am schimbat de curand la 65k.
pe fata nu am schimbat inca si am luat masina cu 31k.
cred ca treb sa le schimb cat de curand. deja am facut comanda.
eu schimb uleiul cand mai am 5%.
asa am procedat si la Insignia A si merge perfect la 260K.
filtrul de combustibil l-am schimbat saptamana trecuta.
cam degeaba ca avea doar un an.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Depinde si cat ai mers in anul ala...
La mine urmeaza lantul, deja se aude. Si am doar 80k!
Furtunul de intercooler s-a rupt la mai putin de 70k, dar am intalnit rupt si mai devreme.
Sonda NOX1 a crapat la 60k, avea 2 ani si un pic...
Am auzit de lant rupt la 20k, am avertizat de lant zgomotos la 155k si am fost ignorati, in mai putin de 5k s-a rupt, avem si un lant rupt la 140k, aparent nu se-auzea nimic in urma cu cateva sute de km (plecata din reprezentanta dupa schimb furtun) - loterie

mikyboy a scris:@maiandrei - tu ai parca cu cutie automata masina nu? cum de s-au uzat asa de tare cele de spate? ai cumva si 4x4? ca eu la a mea cu 4x4 (Insignia FL) am shimbat deja placutele si erau destul de bune in noiembrie cand am luat-o (dar cred ca un glisor nu functiona tocmai corect de s-a uzat doar o placuta pe stanga spate).

AF50, tractiune fata, stil smuls... sau service-ul la care duc masina ma fura la placute Smile
Poate am timp sa-mi fac topic de prezentare, sa nu mai poluez cu off-topicul
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
E chiar foarte frumoasa masina (cu excelente dotari), si spun asta pentru am vazut-o si chiar am admirat-o!

Totusi, daca vrei sa te ia frica pe scaunul din dreapta-fata, ori daca vrei sa scoata cineva untu' dintr-un motor de Opel... colegul @maiandrei stie sa o faca, garantat ! Asa ca nu ma mir ca s-au ,,dus,, placutele spate asa repede la Insignia B, totusi... e vorba de Bucuresti si stilul de condus e, daca pot sa ma exprim asa,... mult dincolo de medie. Smile Smile Smile
  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
maiandrei a scris:Depinde si cat ai mers in anul ala...
La mine urmeaza lantul, deja se aude. Si am doar 80k!
Furtunul de intercooler s-a rupt la mai putin de 70k, dar am intalnit rupt si mai devreme.
Sonda NOX1 a crapat la 60k, avea 2 ani si un pic...
Am auzit de lant rupt la 20k, am avertizat de lant zgomotos la 155k si am fost ignorati, in mai putin de 5k s-a rupt, avem si un lant rupt la 140k, aparent nu se-auzea nimic in urma cu cateva sute de km (plecata din reprezentanta dupa schimb furtun) - loterie

mikyboy a scris:@maiandrei - tu ai parca cu cutie automata masina nu? cum de s-au uzat asa de tare cele de spate? ai cumva si 4x4? ca eu la a mea cu 4x4 (Insignia FL) am shimbat deja placutele si erau destul de bune in noiembrie cand am luat-o (dar cred ca un glisor nu functiona tocmai corect de s-a uzat doar o placuta pe stanga spate).

AF50, tractiune fata, stil smuls... sau service-ul la care duc masina ma fura la placute Smile
Poate am timp sa-mi fac topic de prezentare, sa nu mai poluez cu off-topicul


Despre ce lant e vb? Cel de la axul cu came? Stiu ca distributia e pe curea la motorul de 2 diesel.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR